Список "Самопомочі": кого привів до Ради Садовий

Самопоміч Копирайт изображения Samopomich
Image caption Парламентська фракція "Самопомочі" налічуватиме понад тридцять депутатів

Результат "Самопомочі" уже зараз називають чи не найбільшою сенсацією недільних парламентських виборів.

Партія, рейтинг котрої ще рік тому перебував на грані статистичної похибки, посіла третє місце за підсумками кампанії і заводить до парламенту понад три десятки депутатів.

Однак про список цієї партії можна сказати вкрай мало конкретного. Кількість відомих широкому загалу кандидатів у його прохідній частині можна перелічити на пальцях однієї руки. У ньому немає жодного чинного чи колишнього депутата парламенту. Формальний голова партії, мер Львова Андрій Садовий, посів у списку заздалегідь непрохідне 50-те місце. Понад те, у першій тридцятці списку партії можна знайти заледве двох її членів.

ВВС Україна спробувала розібратися, хто саме отримав у парламенті місця за квотою "Самопомочі", проаналізувавши інформацію з відкритих джерел про перших 33-х фігурантів списку – а саме стільки членів команди Садового наразі проходять до Ради.

Найстаршому з майбутніх депутатів – 50 років, наймолодшій – 26. Серед новоспечених парламентарів ми знайшли мільйонерів та людей, які не задекларували ані копійки доходу, ідеологів люстрації та колишнього психіатра, безробітних і кількох чиновників Львівської міськради.

До речі, зі Львівщини походить приблизно третина фігурантів прохідної частини списку.

"Реформатори"

Копирайт изображения Samopomich
Image caption Список очолила активістка "Реанімаційного пакету реформ" Ганна Гопко

Громадська ініціатива "Реанімаційний пакет реформ" делегувала до прохідної частини списку "Самопомочі" шістьох своїх активістів, у тому числі лідерку списку Ганну Гопко. Перед нинішніми парламентськими виборами чи не найвідомішою ініціативою, до котрої вона була причетною, була антитютюнова кампанія. У студентські роки – а закінчила вона факультет журналістики Львівського університету – пані Гопко була львівським власкором "Інтеру" і "Першого національного".

Оксана Сироїд (№4 списку) теж походить з Львівщини. Нині вона очолює "Українську правничу фундацію" і викладає у Києво-Могилянській академії. Брала участь у розробці Кодексу адміністративного судочинства, закону про судоустрій і статус суддів.

32-річний Віктор Кривенко (№5) має економічну та юридичну освіту, очолює доброчинний фонд "Коло", який допомагає учасникам АТО і їхнім родинам, а також працює радником міністра фінансів. Робота у державних органах влади для нього не нова – у 2009-12 роках він працював у Національному космічному агентстві та в "Укрспецекспорті".

Реанімаційний пакет реформ також висунув до списку "Самопомочі" експерта з питань житлово-комунального господарства Олену Бабак (№8), члена групи адвокатів із захисту родин "Небесної сотні" Олену Сотник (№11) та Остапа Єднака (№17), власника диплому МВА, який протягом трьох останніх років керував компанією "Інтервудкоммерц", що працює у сфері обробки деревини.

Батальйон "Донбас"

Присутність бійців батальйону "Донбас" стала "родзинкою" списку "Самопомочі": про це стало відомо за лічені дні до партійного з’їзду.

Копирайт изображения Samopomich
Image caption Комбат "Донбасу" Семен Семенченко став другим номером

Головною зіркою списку став сам комбат "Донбасу" Семен Семенченко (№2) – людина, котра, можливо, була найпублічнішим учасником АТО, незважаючи на те, що місяцями не знімала з себе балаклаву. З автобіографії пана Семенченка, розміщеної на сайті "Самопомочі", дізнаємося, що свого часу він працював головним редактором газети "Севастопольський вісник", а нині проживає "у військовій частині №3027, що в Нових Петрівцях під Києвом".

Керівник групи інформаційної війни "Донбасу", капітан Павло Кишкар (№7) родом з Полтавщини. Закінчив Полтавський інститут зв’язку, Полтавський обласний університет журналістики та Військовий інститут КНУ за спеціальністю правознавство. До початку подій на сході України був власником юридичної компанії "ЕСЕЙЧ Україна", яка "займалася юридичним супроводом великого та середнього бізнесу".

Ще один боєць "Донбасу" - 40-річний Ярослав Маркевич (№14) – до початку АТО протягом 14 років працював у харківському Східно-українському фонді розвитку демократії, де займався, зокрема, "політичною освітою молоді". Має певний досвід політичної діяльності: протягом трьох років очолював виконком харківської "Нашої України".

Нарешті, 39-річна уродженка Слов’янська Наталія Веселова (№9) очолює очолює Благодійний фонд допомоги батальйону "Донбас". До того протягом 17 років працювала в структурах управління соцзахисту та Пенсійного фонду у Слов’янську і Донецьку.

Партія "Воля"

Ще одним партнером партії Андрія Садового при формуванні виборчого списку стала нещодавно створена партія "Воля". Всі її висуванці на час виборів припинили членство у цій організації і фігурували в бюлетенях як позапартійні.

Перш за все, це Єгор Соболєв (№13), котрого називають головним ідеологом люстрації в Україні, співавтором профільного законопроекту та ймовірним головою Громадської ради з питань люстрації при Мін’юсті. Наймолодшою депутаткою від "Самопомочі" стане 26-річна Ірина Суслова (№6), громадянська активістка з Ірпеня, що під Києвом, і співзасновниця "Люстраційного комітету України".

Копирайт изображения Samopomich
Image caption За списками "Самопомочі" до Верховної Ради пройшов головний ідеолог люстрації Єгор Соболєв

Висуванцем "Волі" є "тимчасово безробітний" 42-річний Іван Мірошніченко (№15). З 2008 по 2013 рік він був генеральним директором української "доньки" одного з найбільших сировинних трейдерів у світі Noble Group. До того – віце-президентом українського відділення однієї з найбільших у світі продовольчих компаній Cargill. На сайті "Самопомочі" позиціонується як "експерт з сільського господарства та інвестиційної діяльності". Задекларований дохід за минулий рік – майже мільйон гривень.

Ще одна безробітна у списку "Самопомочі" – володарка американського диплому МВА Вікторія Войціцька (№22). З 2011 року по квітень цього року працювала фінансовим директором видобувної компанії "Тисагаз". За минулий рік заробила приблизно 166 тисяч гривень, зате її чоловік - партнер міжнародної юридичної компанії Baker&McKenzie – задекларував понад 4 мільйони.

38-річний Павло Костенко (№29) походить з Дрогобича, що на Львівщині. Він очолює підприємство "Профікс-Україна", яке постачає ручні і електроінструменти, промислову хімію і робочий одяг.

Дніпропетровцеві Андрію Немировському (№33) 31 рік. Він працює "експертом з мототранспорту" на приватному підприємстві "Мостова", однак більше відомий як активний учасник тамтешнього Майдану і активіст "Чорного комітету". У декларації пана Немировського вказано, що за минулий рік він не заробив жодної гривні, не має ані квартири, ані машини.

ІТ-сектор

У прохідній частині списку "Самопомочі" - одразу кілька представників вітчизняного ІТ-сектору, розвиток якого партія називає одним зі своїх пріоритетів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Найстаршим депутатом від "Самопомочі" стане 50-річний Олексій Скрипник

50-річний львів’янин Олексій Скрипник потрапив до презентаційної п’ятірки під третім номером. Ще у 1991 році він разом з батьком заснував ІТ-компанію Eleks Software, яка тоді налічувала чотирьох співробітників. Нині у ній працюють понад 900 людей, в тому числі двоє синів пана Скрипника та його дружина. Розробки компанії використовувалися у Голлівуді – зокрема у зйомках блокбастерів "Квант милосердя" і "Людина-павук". Майбутній депутат викладає у Львівській політехніці й Києво-Могилянській бізнес-школі.

24-й номер списку, 36-річний Владислав Воскресенський, походить зі Сміли, що на Черкащині. У 2001 році він закінчив факультет кібернетики Київського університету, потім працював у Швеції та Голландії. Далі – повернувся до України і заснував ІТ-компанію InvisibleCRM, серед партнерів котрої – корпорації ІВМ, Microsoft та Oracle. Співпрацює з Реанімаційним пакетом реформ.

39-річний Олександр Данченко (№10) є генеральним директором українського телекомунікаційного гіганта "Датагруп". За минулий рік пан Данченко задекларував дохід у майже 3,7 млн гривень, однак вказав, що не володіє ані квартирою, ані автомобілем.

До парламенту потрапляє його співробітник, кандидат економічних наук, директор департаменту бізнесу фіксованого зв'язку "Датагруп" Андрій Мірошник (№31). У цій компанії він відповідав, зокрема, за взаємодію з представниками органів влади, держструктурами та контролюючими органами. Майбутній депутат задекларував понад два мільйони гривень доходу.

Люди Садового

Команда львівського мера у списку "Самопомочі" представлена трьома майбутніми депутатами.

Копирайт изображения AFP
Image caption Сам мер Львова посів 50-те місце у списку своєї партії

Одним з найближчих соратників пана Садового львівські ЗМІ називають Олега Березюка (№28), який протягом останніх двох років керує гуманітарною політикою у Львівській міськраді. Пан Березюк має дві вищі освіти: отримав диплом медика у Львівському університеті та закінчив Іллінойський університет за напрямком біологія і психологія. У 2002-2006 роках працював лікарем-психіатром у Львівському психоневрологічному диспансері.

39-річний Сергій Кіраль (№32) останні шість років працює начальником ключового управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій у львівській мерії.

Голову наглядової ради компанії "ПівденьЗахідЕлектроМережБуд" Олега Лаврика (№12), львівські ЗМІ називають позаштатним радником мера, який мав стосунок і до медіапроектів Андрія Садового.

Ще двоє фігурантів списку є членами заснованої паном Садовим десять років тому громадської організації "Самопоміч".

29-річна безробітна Анна Романова (№30) до серпня цього року працювала заступницею мера Чернігова, відповідаючи, зокрема, за розвиток туристичної сфери міста. "Залишила посаду за власним бажанням через незгоду із небажанням чернігівського міського голови допомагати героям АТО", - пише вона нині.

Про харків’янина Романа Семенуху (№27) відомо, що він працює комерційним директором у торговельній компанії "Полігон".

Бізнес-слід

Решта майбутніх депутатів від "Самопомочі" представляють різні сегменти бізнесу – всі вони є позапартійними, і сказати напевно, чим саме пояснюється їхня присутність у списку, наразі важко.

Двоє з них – львів’яни: Руслан Сидорович (№21), керуючий партнер заснованої у 2001 році адвокатської компанії "Сидорович і партнери", котрий задекларував за минулий рік 23 тисячі гривень доходу, і Лев Підлісецький (№26), керівник компанії "ПівденьЗахідЕлектроМережБуд", котра будує високовольтні лінії.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Візьми і зроби" - головний слоган кампанії "Самопомочі"

Одним з найзаможніших депутатів наступного парламенту може стати 36-річний Андрій Журжій (№16). З 2005 року по осінь 2014 року він очолював юридичний департамент групи компаній "Фоззі", котрій належить мережа супермаркетів "Сільпо". Зараз він є президентом групи компаній "Інвестиційні партнери", яка управляє інвестиційними фондами сумарною вартістю понад 5 млрд гривень. Пан Журжій задекларував понад 250 мільйонів гривень доходу. Його зарплата складає "лише" 477 тисяч гривень з цієї суми.

На 23-му та 25-му місцях у списку – юристки. 31-річна Вікторія Пташник – засновник та партнер юридичної фірми "Дроіт", фахівець у галузі конкурентного права. 32-річна Ірина Сисоєнко – директор компанії "Бабич, Сисоєнко і партнери". На сайті "Самопомочі" написано, що вона "представляє інтереси територіальних громад в судових процесах з самозахоплення земельних ділянок, проти забудови прибудинкових територій у Києві".

47-річний Ігор Діденко (№18) є президентом медіагрупи "Автоцентр", котра видає, зокрема, журнали "Автоцентр", "Автобазар" та Motor News, а також володіє "Першим автомобільним телеканалом". Задекларував понад мільйон гривень доходу.

Про 35-річну Тетяну Острікову (№19) відомо, що вона працює заступником гендиректора "однієї з найбільших в Україні компаній в галузі дистрибуції ІТ та побутової техніки", назву якої на сайті "Самопомочі" не вказано, а паралельно – очолює керівну компанію у сфері нерухомості "Юніко-Істейт".

Олександр Опанасенко (№20) є директором ТОВ "Холлі Індастріал", яке займається укріпленням фундаментів і опорних конструкцій, що осідають. Перед цим протягом п’яти років працював на посаді фінансового директора у двох колекторських компаніях.

Новини на цю ж тему