"Свободу" вигнали на вулицю

Свобода
Image caption "Свобода" вирішила оскаржити результати виборів у судовому порядку

У партії "Свобода", котрій бракує близько 0,3% голосів для подолання виборчого бар’єру, заявляють, що оскаржуватимуть в суді результати на деяких дільницях та цілих округах.

Співрозмовники ВВС Україна серед поки що чинних парламентарів-"свободівців" визнають, що їхні шанси на успіх у судах є невисокими.

Втім, у партії принаймні на словах не роблять трагедії з ймовірного непотрапляння в парламент.

На мітингу, котрий "Свобода" зібрала біля стін ЦВК, Олег Тягнибок оголосив про початок "загальної мобілізації".

Інші партійці кажуть, що націоналісти готуватимуться до наступних парламентських виборів, не пророкуючи довгого життя щойно обраній Раді.

Без штурму

На анонсований напередодні мітинг під стінами ЦВК прийшли кілька сотень "свободівців" - як говорять самі партійці, це непоганий показник як для нашвидкуруч організованої акції, до того ж в обідню пору буднього дня.

Настрій у присутніх був підкреслено спокійним і демократичним. Поки що депутати від "Свободи" прийшли до Центрвиборкому в джинсах та светрах, вони посміхалися та фотографувалися з усіма охочими активістами, з встановлених динаміків лунали повстанські пісні.

"Ми раді, що ми нарешті на вулиці. Тут повітря свіжіше", – жартував з іншими парламентарями тернополянин Олексій Кайда.

Напруженіша атмосфера панувала за огорожею ЦВК. Тут чатували десятки правоохоронців у повному обладунку – з шоломами та щитами. Чимало міліціонерів у цивільному можна було помітити і у натовпі учасників мітингу.

З огляду на заворушення біля будівлі парламенту, якими позаминулого тижня закінчилася попередня акція "Свободівців - марш УПА, бажання влади "перестрахуватися" було зрозумілим.

"Хлопці, розслабтеся! Ми сьогодні на штурм не підемо. А вже коли будемо штурмувати, то винесемо всіх", - доброзичливо озивався до міліціонерів Юрій Сиротюк.

Правоохоронці залишалися незворушними.

7 замість 36

"Свободівці" стверджують: вони мають "мокрі" протоколи, які підтверджують заниження їхніх показників на низці дільниць, а також суттєве завищення показників явки у кількох східноукраїнських округах, які вплинули на підсумковий результат "Свободи".

Image caption Десятки правоохоронців у повному обладунку спостерігали за акцією "Свободи"

А він, впевнені у партії, є вищим ніж зафіксовані сайтом ЦВК 4,7% голосів. Зрештою, продовжують "свободівці", дані жодного екзит-полу не дають їм підстав сумніватися у маніпуляціях з їхнім результатом.

Так чи інакше, позови з цього приводу у четвер були подані до суду, і партійні юристи у супроводі депутатів заявили, що мають намір зустрітися з головою ЦВК Михайлом Охендовським і "застерегти його" від офіційного оголошення результатів виборів до закінчення судових процесів.

"Ми будемо боротися за кожен голос відданий за українських націоналістів... Ми всі боремося до останнього, ми не здаємося, не опускаємо руки, тому що ми напевно знаємо, що "Свобода" повинна бути у цьому парламенті", – мобілізував прихильників цієї партії її лідер Олег Тягнибок.

Втім, одразу кілька "свободівців" розповіли ВВС Україна, що шанси на те, що таким чином вдасться змінити невтішні для них цифри, є невисокими.

Одразу кілька промовців на акції у четвер фактично закликали прихильників націоналістів готуватися до того, що "Свобода" не матиме повноцінної фракції у наступному парламенті.

У результаті виборів 2012 року до Ради поки що чинного скликання потрапили 36 членів "Свободи". Минулої неділі у мажоритарних округах, за попередніми даними, перемогли семеро висуванців цієї партії.

Що характерно, Галичину представлятиме лише тернополянин Михайло Головко. Двох націоналістів обрали до парламенту кияни, по одному пройшли від округів Полтавської, Рівненської, Київської та Черкаської областей.

Чому менше?

Співрозмовники ВВС Україна у партії погоджуються, що помітне падіння підтримки "Свободи" – а на виборах-2012 націоналісти сенсаційно набрали понад 10% голосів виборців – пояснюється кількома причинами.

По-перше, два роки тому саме "Свобода" уособлювала найрадикальнішу опозицію режимові тодішнього президента Віктора Януковича. Зараз "Свобода" є частиною влади, а найактивніше використовувала таку риторику Радикальна партія Олега Ляшка.

По-друге, ніша націоналістичного електорату, одноособовим господарем котрої у 2012 році виглядала "Свобода" нині розмита між кількома політсилами. Критично важливими для можливого проходження партії Тягнибока до парламенту стали понад 1,5% голосів потенційних виборців націоналістів, котрі відтягнув на себе "Правий сектор". Та й "Народний фронт" Арсенія Яценюка у ході парламентської кампанії активно використовував праву риторику, помічають "свободівці".

По-третє, у партії неохоче погоджуються, що низка інцидентів – починаючи від шарпанини трьох депутатів з керівником НТКУ Олександром Пантелеймоновим у березні цього року, закінчуючи вже згаданими заворушеннями біля стін парламенту, причетність до організації котрих, "Свобода" відкидає, – також не додали їй популярності.

"Але не помиляється тільки той, хто нічого не робить", - виправдовується один з депутатів від "Свободи".

"Брехня і маячня"

Втім, "канонічна" версія пояснення провалу "свободівців" на парламентських виборах звучить дещо інакше.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Мітинг "свободівців" біля будівлі ЦВК зібрав кілька сотень учасників

"В першу чергу, Москві і Путіну дуже невигідно, що "Свобода" як організована фракція націоналістів може бути присутньою в українському парламенті", - заявив біля стін ЦВК Олег Тягнибок.

Однак цим список недругів "Свободи" не обмежується.

Лідер націоналістів звинуватив у невдачі "Свободи" її "партнерів" – "всіх тих, з ким разом ми стояли на Майдані", уточнив він у коментарі ВВС Україна пізніше.

"Свобода" не змогла відбитися від того потоку лайна, брехні, неправди і маячні, яку виливали на нас наші "партнери" через підставних людей, придворних так званих політологів, соціологів", - пояснив пан Тягнибок причини низького результату своєї партії.

А Ігор Мірошниченко у розмові з журналістами припустив, що "недопуск" "Свободи" до парламенту передбачений "непублічною частиною мінських домовленостей" між представниками чинної української влади та їхніми російськими візаві.

"Зобов’язання завершені"

Незалежно від підсумків виборів, у "Свободі" вже зараз замислюються про те, як зміниться партійне буття у новому політичному сезоні.

На мітингу біля ЦВК Олег Тягнибок проголосив "загальну партійну мобілізацію". Причому, уточнив він пізніше ВВС Україна, у даному випадку не йдеться про дії, пов’язані виключно з оскарженням результатів виборів.

"Партія пройде через певне очищення і оголосить набір нових кадрів до своїх лав", – заявив ВВС Україна заступник Тягнибока Юрій Сиротюк.

Крім того, передбачають у "Свободі", буде оптимізовано роботу партійних структур, які останнім часом занадто концентрувалися не на розбудові організаційних структур партії, а на забезпеченні її парламентської діяльності.

Принциповим кроком "Свободи", котрий можна передбачити з тональності четвергового спіча її лідера, є скорий перехід партії до опозиції.

"З того моменту, як наші "партнери" відверто почали зливати "Свободу"... будь-які наші зобов’язання перед ними завершилися", – заявив Олег Тягнибок.

Він сказав ВВС Україна, що, "швидше за все", семеро новообраних депутатів від "Свободи" не входитимуть до складу коаліції.

Зате, заявив він у промові під стінами ЦВК, "свободівці" у перші дні роботи парламенту наступного скликання зареєструють кілька сотень законопроектів авторства чинних парламентарів від "Свободи" і домагатимуться їх ухвалення.

А однопартійці допомагатимуть їм – у тому числі, вуличними акціями.

Мета – в тому числі, підготовка до реваншу на наступних парламентських виборів, котрі "свободівці" прогнозують уже на осяжне майбутнє.

"Ці розбірки щодо коаліційної угоди – це тільки початок. Нам війна Юлі і Ющенка ще здаватиметься благом", - каже ВВС Україна поки що депутат-"свободівець" Анатолій Вітів.

"І ще не відомо, що для влади у такій ситуації краще, – мати "Свободу" в парламенті чи на вулиці", - сміється він.

Новини на цю ж тему