"Кіборги" в аеропорту: темно, холодно, небезпечно

Донецький аеропорт Копирайт изображения Mustang
Image caption Солдати, які багато місяців воюють з повстанцями, в очах українців виглядають надлюдьми

Якщо сьогодні сказати українцям про кіборгів, то вони, скоріш за все, подумають зовсім не про роботизовані організми чи людей-машин із наукової фантастики. Це слово натомість навіває образ міцного, важко озброєного чоловіка, який засів між руїн Донецького аеропорту в пошматованій війною східній Україні.

Аеропорт став символом боротьби України з сепаратистами, а "кіборги" - це українці, які всупереч наполегливим атакам повстанців продовжують утримувати летовище.

Спочатку таке прізвисько з'явилося в соцмережах, а потім перекочувало як штамп в українські ЗМІ. Воно виявилося влучним, тому що для декого подвиги захисників Донецького аеропорту стали з роду надлюдських.

Сепаратисти, яким, за твердженням Києва і Заходу помагає російська армія, ще з травня намагаються заволодіти аеропортом.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Донецький аеропорт, відкритий всього два роки тому, нині перетворився на руїни

Незважаючи на те, що на початку серпня оголосили про припинення вогню, тяжкі бої за летовище тривають досі і ведуться майже щодня.

Аеропорт розташований на північній околиці Донецька, найбільшого східноукраїнського міста, яке є оплотом повстанців і плацдармом для їхніх атак.

На тлі зменшення насильства проросійські повстанці готуються провести 2 листопада свої вибори у цьому регіоні і в контрольованих ними районах сусідньої Луганщини. Голосування відбудеться всупереч волі Києва, але за підтримки уряду в Москві.

Аеропорт затиснутий між територіями, які контролюють українці і сепаратисти, тому оточити його і відсікти постачання важко.

Об'єкт, збудований лише кілька років тому напередодні футбольного чемпіонату Євро-2012, який Україна проводила спільно з Польщею, обійшовся приблизно в 860 млн доларів.

Але тепер на місці блискучих вітрин - купи покрученого металу, а злітні смуги захаращені вигорілими танками і вщент зруйнованими авіалайнерами.

Копирайт изображения Getty
Image caption На злітній смузі стоять підбиті танки
Копирайт изображения Vlad Kazarin
Image caption Танки є і в будівлі терміналу

Повстанці підійшли впритул до будівлі головного терміналу і навіть побували на деяких його поверхах.

Українці, щоправда, тримають оборону на інших поверхах. Поки що цього було достатньо, щоб не підпускати сепаратистів ближче.

Скільки людей загинули з обох боків під час боїв за аеропорт, достеменно невідомо - виносити тіла так небезпечно, що деякі з них, як розповідають, просто залишаються лежати посеред руйнувань.

Але чому обидві сторони так рішуче прагнуть контролювати аеропорт?

Копирайт изображения Loiko
Image caption Серед обладнання "кіборгів" є такі допотопні зразки, як цей кулемет "Максим" з 1920-х років
Копирайт изображения Grigory Mustang
Image caption Як і в багатьох інших міжнародних аеропортах, у головному терміналі донецького летовища стояв на вітрині дорогий автомобіль

Очевидно, це дасть змогу перевозити повітрям у зону конфлікту військове спорядження, техніку і персонал. Але, зважаючи на нинішній жалюгідний стан летовища, потрібен буде час, щоб там могли сідати і злітати літаки.

Та поки що його важливість настільки ж символічна, як і практична.

Окрім армійського забезпечення, захисники аеропорту отримують значну частину припасів від українського волонтерського руху. Президент Петро Порошенко особисто пожертвував кілька приладів нічного бачення.

Проте за межами виплеканого ЗМІ образу кіборгів лежить понура реальність солдатського життя.

Декотрі з українських бійців, які воюють серед руїн аеропорту, вдалися до соціальних медіа, щоб розповісти, як це - бути там.

"Темрява. Холод. Постійна небезпека. Все це впливає на психіку людини. Дуже швидко звикаєш до гуркоту пострілів, - пише Максим Музика. - Надто часті перестрілки".

Солдати, як і цивільні за межами зони конфлікту, фотографують себе на телефон і публікують в інтернеті відео про те, що відбувається довкола них.

"Не всім подобається така назва - "кіборги", - каже Василь Головещенко. Його описи життя в аеропорту приводять до тями і розходяться з навішеним на солдатів образом супергероїв.

"Ми - люди. Майже кожен з нас одружений, має дітей. Наші думки теж людські - ми хочемо, щоб усе це скоро закінчилося".

Копирайт изображения Grigory Mustang
Image caption Донецьке летовище захищають і солдати регулярних військ, і волонтери
Копирайт изображения Ilyia Koshkovsky
Image caption Українці вважають своїх солдатів героями. На цьому знімку вони повертаються в Миколаїв

Новини на цю ж тему