Найцікавіші факти про мажоритарку

Вибори Копирайт изображения Getty
Image caption Через ситуацію в Криму та на Сході вибори відбулися лише у 198 мажоритарних округах

У 47 разів менше голосів, ніж Володимирові Парасюку, вистачило Юхиму Звягільському для того, щоб обратися депутатом парламенту.

ВВС Україна проаналізувала результати мажоритарної частини недільних парламентських виборів та виділила головні рекорди та закономірності кампанії в одномандатних округах.

Вдруге у той самий округ

135 мажоритарників чинного парламенту, більше половини від загальної кількості, спробували обратися до Ради наступного скликання у своїх "старих" округах.

Вдалося перемогти лише 82 з них.

"Оновлення" представництва територій у парламенті відбулося нерівномірно.

Приміром, у восьми округах Вінниччини брали участь у виборах п’ятеро поки що чинних депутатів.

Виграти вдалося лише соратнику президента Олександрові Домбровському, зате поза межами Ради залишилися, зокрема, лідер "Європейської партії" Микола Катеринчук, а також Григорій та Оксана Калетники.

Лише одному депутату – Ярославу Дубневичу – вдалося повторити успіх дворічної давності у одному з округів Львівщини. На решті одинадцяти перемогли нові політики.

Є і кардинально інші приклади. З чотирнадцяти округів Харківщини одразу в 12 тріумфували ті самі люди, що й два роки тому – і то, не в останню чергу через те, що переможці двох решти округів Ірина Горіна та Ірина Бережна не брали участі у виборах.

Четверо з шести переможців-2012 перемогли минулої неділі на Закарпатті. Одним з двох "новачків" у наступній Раді стане Іван Балога. Цілком можливо, що в парламенті він сидітиме поруч зі своїми братами Петром та Віктором, а також кузеном Василем Петьовкою, які перемогли у інших округах області.

А от в Олександрії, що на Кіровоградщині, сталася нетипова історія. І два роки тому, і минулої неділі перемогу тут святкував політик з тим самим прізвищем. Однак це не батько передав округ синові "у спадок", а син, місцевий губернатор Сергій Кузьменко, "звільнив" округ для батька, крупного сільгоспвиробника Анатолія.

Інші результати

Перелік сил, які завели до Верховної Ради найбільше своїх висуванців, дещо відрізняється від списку партій, які подолали 5-відсотковий виборчий бар’єр.

Копирайт изображения Reuters
Image caption "Блок Петра Порошенка" фінішував другим у пропорційній частині виборів, однак провів до наступної Ради більше мажоритарників, ніж "Народний фронт"

Якщо у пропорційній частині виборів першим іде "Народний фронт", то беззаперечним переможцем "мажоритарки" є "Блок Петра Порошенка". Партія імені президента завела до парламенту 69 своїх висуванців, тобто понад третину з загальної кількості 198 депутатів, обраних в округах.

Від "Народного фронту" до Ради потрапляють 18 людей, "Свобода", яка не подолала виборчого бар’єру, святкує перемогу шістьох своїх висуванців.

По двоє депутатів пройшли до Ради від "Батьківщини" та "Опозиційного блоку". По одному кандидату виграли мажоритарні вибори у "Правого сектора", партії "Воля", "Сильної України", об’єднання ЗАСТУП та "Самопомочі", третій результат якої став чи не головною сенсацією пропорційної частини виборів.

Втім, найчисельнішим угрупуванням серед переможців округів є самовисуванці: до наступної Ради потрапляє аж 96 депутатів, котрі не були висунуті жодним партійним з’їздом. За даними ЗМІ, з ними уже проводять переговори представники майбутніх парламентських фракцій і груп, отож підсумкова конфігурація політсил у Раді до початку її роботи ще може змінитися.

Підтримка Парасюка

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Володимир Парасюк заручився підтримкою десятків тисяч виборців Львівщини

27-річний самовисуванець Володимир Парасюк, більше відомий як керівник однієї з сотень Майдану, котрий у критичний момент протистояння виразив незгоду з домовленостями лідерів опозиції та тодішнім президентом Віктором Януковичем, зібрав найбільшу кількість голосів у свою підтримку.

У Яворівському окрузі на Львівщині за "сотника Володю" проголосували понад 69 тисяч учасників виборів.

Свого найближчого суперника – кандидата від "Блоку Петра Порошенка", головного редактора львівського культурологічного журналу "Ї" Тараса Возняка – боєць батальйону "Дніпро-1" за цим показником випередив у понад п’ять разів.

Рекорди Звягільського

У 47 разів менше голосів, ніж Парасюкові, вистачило для того, щоб обратися депутатом парламенту Юхиму Звягільському.

Він висунув свою кандидатуру в одному з частково контрольованих бойовиками "ДНР" округів на Донеччині.

У день виборів тут відкрилося лише чотири дільниці – у селах Ясинуватського району. У 1454 бюлетенях з 1999 визнаних дійсними позначка стояла саме навпроти прізвища Звягільського.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Юхима Звягільського обрали до парламенту виборці чотирьох дільниць у Ясинуватському районі

81-річний Юхим Звягільський став найстаршим депутатом, обраним до Верховної Ради, а отже, згідно з нормами Конституції, повинен зачитувати текст депутатської присяги на першому засіданні новообраного парламенту.

Він же є єдиним парламентарем, котрий обирався до усіх без винятку скликань Верховної Ради незалежної України.

Відсоток голосів, котрий набрав Звягільський (72,7%) є другим найкращим показником серед усіх мажоритарників на цих виборах і лише на 0,14% відрізняється від його ж результату на цьому ж окрузі дворічної давнини.

Три чверті Гереги

А найбільший відсоток з усіх кандидатів-мажоритарників отримав Олександр Герега – чинний парламентар, чоловік власниці мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр" Галини Гереги.

У Дунаєвецькому виборчому окрузі на Хмельниччині за нього проголосували майже три чверті – 74% – людей, котрі прийшли на дільниці.

Судячи з усього, той факт, що Герега у січні цього року підтримав "диктаторські закони", не надто вплинув на виборців: на недільних виборах його підтримали на понад 12 тисяч людей більше, ніж два роки тому.

Цікаво, що кандидат, котрому для перемоги вистачило найменшого відсотку голосів, теж обрався до парламенту на Хмельниччині і теж має стосунок до "Епіцентру": у Красилові лише 17,99% виборців підтримали заступника голови ТОВ "Епіцентр К" Андрія Шиньковича.

Сини не переплюнули батьків

Копирайт изображения roshen.ua
Image caption Олексій Порошенко переміг на виборах у Вінниці, де розташована кондитерська фабрика, що належить його батькові

Увага багатьох спостерігачів була прикута до Вінницького виборчого округу, в котрому два роки тому переміг чинний президент Петро Порошенко, а нині у депутати від блоку його ж імені висувався 29-річний син глави держави Олексій.

Порошенко-молодший здобув легку перемогу над дванадцятьма конкурентами, показавши дуже непогані результати, однак до показників свого батька зразка 2012 року не дотягнув.

Якщо на попередніх виборах чинний президент набрав 71,5% голосів, що в абсолютних цифрах склало майже 73,5 тисячі виборців, то цьогоріч за його сина проголосували "лише" 64% або ж 62,4 тисячі людей.

Ще менше пощастило іншому синові відомого політика. 25-річний Іван Литвин, котрого називали одним з фаворитів у Малинському окрузі на Житомирщині, посів лише третє місце на виборах. Його батько, екс-спікер парламенту Володимир Литвин, прогнозовано – з результатом у понад 41% голосів – переміг на своїй "малій батьківщині", у Новограді-Волинському.

Провал старих улюбленців

На мажоритарних виборах 2012 року три найкращі у відсотковому відношенні результати на Західній Україні були показані на Львівщині.

"Свободівка" Ірина Фаріон набрала понад 68% голосів у обласному центрі, її колегу по партії Ірину Сех підтримали майже 65% виборців у Бродах, а за Степана Курпіля з "Батьківщини" проголосували майже 62% виборців Сокаля.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption На парламентських виборах Ірину Фаріон підтримали у чотири рази менше виборців, ніж два роки тому

Два роки по тому ці троє кандидатів зазнали приголомшливих поразок на цих же округах.

Степан Курпіль набрав 8,6% голосів і посів четверте місце серед учасників виборів, програвши вибори екс-міністру охорони здоров’я Олегові Мусію.

Ірина Фаріон з 16,4% голосів фінішувала третьою, пропустивши вперед не лише переможицю виборів Ірину Подоляк з "Самопомочі", але й висуванця Радикальної партії Олега Ляшка Валерія Веремчука.

Ірина Сех, котра цього року протягом п’яти місяців очолювала Львівську облдержадміністрацію, набрала 13,6% голосів і посіла четверте місце з семи кандидатів.

На виборах-2012 кожна з названих "свободівок" зібрала по понад 67 тисяч голосів у свою підтримку. Цього року жодна з них не здобула прихильності і 20 тисяч виборців. За приблизними підрахунками, партії "Свобода" для подолання 5-відсоткового бар’єру не вистачає приблизно 40 тисяч голосів.

Цікаво, що всі троє лідерів симпатій східноукраїнських виборців зразка 2012 року – члени Партії регіонів Олександр Бобков, Микола Левченко і Леонід Литвинов, кожен з котрих набрав по понад 78% голосів у мажоритарних округах на Донеччині, – цього року не брали участі у парламентських виборах.

Інші проблеми

За майже п’ять діб після закриття виборчих дільниць, згідно з даними сайту ЦВК, підрахунок не закінчився ще у п’яти виборчих округах – у Ямполі, що на Вінниччині, Котовську та Біляївці на Одещині, а також Костянтинівці та Мар’їнці на Донеччині.

ВВС Україна відомо, що ще на низці округів, де підрахунок закінчився, результати виборів оскаржені до суду.

Копирайт изображения www.nikvesti.com
Image caption У 2012 році підрахунок голосів на "проблемних" округах відбувався під пильним наглядом правоохоронців

А напередодні увечері голова ЦВК Михайло Охендовський заявив, що Центрвиборчком має намір зобов’язати дві окружні комісії перерахувати голоси виборців на окремих дільницях. При цьому він не уточнив, про які саме округи йдеться.

Отож, результати мажоритарної частини кампанії на сайті ЦВК рано вважати остаточними.

На минулих виборах "проблемних" округів, на яких результати волевиявлення встановити не вдалося, було п’ять.

За даними сайту Центрвиборчкому, нині одразу на десяти округах різниця між двома кандидатами, котрі посіли чільні місця за результатами виборів, складає менше ніж 500 голосів.

Мінімальну різницю у менше ста голосів протоколи зафіксували на двох округах.

У Луцьку командир роти батальйону "Айдар", а у мирний час адвокат Ігор Лапін, котрого підтримує "Народний фронт" лише на 22 голоси випереджає самовисуванку, керівницю "Благодійного фонду Ігоря Палиці – новий Луцьк" Ірину Констанкевич.

У Дніпродзержинську різниця у підтримці між висуванцем "Блоку Петра Порошенка", головою правління "Дніпроазоту" Олександром Дубініним та директором з розвитку провідного виробника лаків, фарб та клеїв "ЗІП" Олегом Захаропольським складає лише 61 голос.

Новини на цю ж тему