РНБО обговорила ситуацію на Донбасі

РНБО Копирайт изображения AFP
Image caption Закрите засідання РНБО тривало майже п'ять годин

Ситуація у Донецькій та Луганській областях, енергобезпека і зимовий сезон, а також зміцнення державної безпеки та обороноздатності України були ключовими темами засідання РНБО у Києві.

Засідання тривало більше чотирьох з половиною годин і завершилося у вівторок пізно ввечері.

Рада національної безпеки і оборони також рекомендувала президенту внести до парламенту законопроект про скасування особливого режиму самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.

"Україна має бути сильною"

Україна завжди виходила з необхідності мирного розв'язання питань, заявив після засідання заступник секретаря Ради Олександр Литвиненко, якого цитує УНІАН.

"Водночас забезпечити мирний розвиток подій можна лише шляхом розвитку наших оборонних і безпекових можливостей", - сказав він.

Олександр Литвиненко зазначив, що Україна ніколи не дозволить спекулювати на темі захисту прав українських громадян.

"Україна має бути сильною. По-перше, бути сильним у цій ситуації є розвиток оборонних потенціалів насамперед Збройних Сил, Національної Гвардії, Служби безпеки України, розбудова механізмів координації і взаємодії цих органів, розбудова наших можливостей переозброєння органів сектору безпеки, фортифікаційне облаштування лінії оборони", - заявив пан Литвиненко.

Він також запевнив, що влада у Києві має намір і надалі передавати жителям східних регіонів гуманітарну допомогу.

"Люди, які проживають там і не змогли виїхати, не винні, що вони потрапили у таку ситуацію", - заявив заступник секретаря РНБО.

Водночас він зазначив, що Україна не забезпечуватиме фінансування ДНР і ЛНР.

Ще перед засіданням Ради національної безпеки і оборони президент Петро Порошенко заявив про можливе скасування закону про особливе самоврядування деяких районів Донбасу.

Дотримання угод

При цьому президент наголосив, що с касування закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донеччини та Луганщини, які перебувають під контролем сепаратистів, не означає відхід від Мінських домовленостей.

За його словами, Київ готовий прийняти новий закон про самоврядування на Донбасі за наступних умов:

  • стійке припинення вогню
  • відведення військ від лінії зіткнення
  • чітка демаркація лінії зіткнення, яка зафіксована 5 вересня у Мінському протоколі
  • звільнення всіх заручників, в тому числі і тих, хто незаконно утримується на території Російської Федерації
  • скасування "незаконного виборчого фарсу", тобто невизнаних виборів, які 2 листопада організували сепаратисти на підконтрольній їм території.

Петро Порошенко додав, що Мінські домовленості виконувалися лише Україною та ОБСЄ.

"На жаль, інші учасники Мінських домовленостей не виконують взятих на себе зобов'язань", - процитував президента УНІАН.

Він уточнив, що ідеться про режим припинення вогню, створення буферної зони, звільнення усіх заручників, відведення важкої артилерії, перекриття державного кордону і встановлення українського контролю над тією ділянкою кордону.

"За жодним з цих напрямків не було жодного прогресу", - заявив пан Порошенко

Копирайт изображения Twitter Poroshenko
Image caption Петро Порошенко наголошує на дотриманні Києвом Мінських угод

Російські спецпідрозділи на Донбасі

Паралельно із тим, як українська влада зібралася на засідання РНБО, генсек НАТО Йенс Столтенберг заявив, що російські війська знову впритул підійшли до кордонів України.

"Росія продовжує підтримувати сепаратистів, навчаючи і забезпечуючи їх, а також надає їм підтримку своїми спецпідрозділами у східній Україні", - сказав пан Столтенберг у Брюсселі.

Водночас голова дипломатії ЄС Федеріка Моґеріні запевнила, що НАТО і ЄС готові до "суворої і сильної реакції" на дії Росії.

Раніше про те, що "вже давно спостерігається посилення військових угрупувань РФ вздовж державного кордону", заявили в РНБО.

Президент Петро Порошенко на засіданні Ради у вівторок сказав, що країна готується до "песимістичного сценарію" на південному сході.

Голова держави доручив військовим посилити підготовку до відбиття можливого наступу у напрямках Маріуполя, Бердянська, Харкова, північніше Луганська та у Дніпропетровській області.

Росія стверджує, що не надає військової підтримки сепаратистам в Україні, однак заявила, що "поважає" голосування у ДНР та ЛНР.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів