Життя в Первомайську: 200 грамів хліба по паспорту

новини Копирайт изображения Getty

У Первомайську Луганської області бойовики організували роздачу безкоштовного хліба – видають по 200 грамів лише тим, хто покаже паспорт.

Вже впродовж кількох місяців навколо Первомайська тривають бойові дії.

Від міста, що перебуває під контролем бойовиків, менше 15 км до Попасної, яку контролюють українські військові.

Як розповідають місцеві мешканці, зараз вулиці у прифронтовому Первомайську безлюдні.

"Весь час стріляють. З міста виїхали дуже багато людей. Там страшно залишатись. Багато будинків зруйновано. В тих, що вцілілі, перебої з водою, лише нещодавно дали світло", - описує життя у місті його мешканець.

Ще в кінці жовтня в РНБО повідомляли про загрозу зриву опалювального сезону на підконтрольних "Луганській народній республіці" територіях. Газорозподільча станція "Первомайськ" зазнала пошкоджень через обстріли.

Всього, за даними місії ОБСЄ, станом на серпень у місті обстріляли близько 70% будинків.

200 г безкоштовного хліба

Співрозмовник ВВС Україна каже, що "люди у місті виживають, як можуть". Проте у прифронтовому Первомайську найскладніша, за його словами, ситуація з продуктами.

У місті працює лише кілька магазинів, є ринок, але у мешканців немає за що купувати їжу.

"Ціни невисокі. Хліб коштує від 4 гривень. Але продавців на ринку більше, ніж покупців. Грошей немає зовсім", - розповідає ВВС Україна інший мешканець Первомайська.

Саме тому, за його словами, люди щодня стоять у чергах за безкоштовним хлібом, який роздають бойовики.

Спочатку давали по півбуханки в одні руки. Але згодом норму скоротили до четвертини – це приблизно 200 грам в одні руки.

"Машина "Газель" приїздить раз на добу на центральну площу міста, Манєжку. Там на неї вже чекають. Якщо у вас є чотири паспорти – отримаєте відразу буханку. На дітей хліб теж роздають, але потрібно пред’явити свідоцтво про народження", - розповів чоловік.

У понеділок, 10 листопада, вантажівка не приїхала. Люди довго чекали і розійшлись.

Співрозмовник ВВС Україна з Первомайська виїхав ще влітку. У місті залишились його рідні і друзі. В одній з таких черг стояла його знайома. Вона розповіла, що безкоштовний хліб - поганої якості. Він кришиться і розсипається. Люди все одно стоять в чергах.

Копирайт изображения Getty

Капуста, ліки і похоронна служба

За свідченнями мешканця міста, одного разу до Первомайська все ж прибули вантажівки з гуманітарною допомогою. Тоді картоплю і капусту продавали по 1,50 за кілограм.

У вересні мер Первомайська Борис Бабій відправився до Росії просити там про гуманітарну допомогу для міста.

"Зима близько. Самі не виживемо... У місті повна гуманітарна катастрофа. Проблема з продуктами, з ліками. Практично немає нічого. Якщо є якісь теплі простирадла, поліетилен, щоб закривати вікна, ми будемо вдячні", - розповідав в Росії про потреби Первомайська пан Бабій.

Як повідомляє сайт pervomaysk.org, після візиту мера Бабія з російської Твері прийшов вантаж з продуктами і ліками.

У кінці вересня бойовики повідомили, що "висловили недовіру" пану Бабію і призначили іншого мера на прізвисько "Малиш".

"Ми повертаємось до мирного життя. У нас жодна людина в місті з голоду не померла. Ми своїми силами відновили лікарню, похоронну службу. Але нам ще дуже багато чого потрібно - продукти, скло для вікон, памперси", - розповів новопризначений "мер" у нещодавньому відеозверненні.

Тим часом в соцмережах мешканці Первомайська шукають зниклих рідних і діляться інформацією про те, як можна безпечно виїхати з міста подалі від бойових дій.

Копирайт изображения Getty
Image caption Місцеві кажуть, що з кінця липня Первомайськ контролюють бойовики

Новини на цю ж тему