Кримськотатарський батальйон: подалі від російського призову

Кримські татари Копирайт изображения AFP Getty
Image caption Кримські татари негативно сприймають анексію Криму Росією

В окремому військовому батальйоні, створення якого анонсували президент України та лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, служитимуть кримчани.

Прес-служба Блоку Петра Порошенко повідомила, що президент та уповноважений у справах кримських татар Мустафа Джемілєв обговорили створення окремого військового з’єднання, в якому служитимуть кримські татари.

Як розповів ВВС Україна Мустафа Джемілєв, у цьому формуванні окрім 450 нинішніх бійців АТО служитимуть ще й люди, які уникають російського призову в Криму.

Адже, за його словами, Росія невдовзі почне мобілізацію кримчан до свого війська.

Військові експерти прогнозують, що окреме військове кримськотатарське з’єднання може стати ефективною бойовою одиницею.

Подалі від служби в російській армії?

"Кримські татари, які отримуватимуть повістки в російську армію, покидатимуть Крим. Частина з них піде до українського війська. Тому мова йде про військове з’єднання, в якому б вони разом служили", - заявив ВВС Україна лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, якому заборонений в’їзд до Криму.

Він стверджує, що зараз кримських татар масово беруть на військовий облік, а з 1 січня почнеться призив до російського війська.

За словами пана Джемілєва, під загрозу потрапляють навіть ті кримські татари, які не брали російські паспорти.

"Зрозуміло, що служити в російській армії вони не будуть. Скоріше, розрахунок іде на вигнання татар з Криму", - вважає Мустафа Джемілєв.

Не брати повістки – це кримінальна відповідальність. Тому, за його твердженням, чоловіки покидатимуть півострів і служитимуть в українському війську.

"Хто піде в українську армію, той лишить у "заручниках" сім’ю. Тому йде розрахунок, що вони покидатимуть півострів разом із сім’ями", - вважає лідер кримських татар.

Про створення окремого з’єднання в межах Збройних сил Мустафа Джемілєв спілкувався з президентом Петром Порошенком в середу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Росія заборонила лідерам кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву та Рефату Чубарову в'їзд до Криму

Скільки новобранців з Криму можуть поповнити лави української армії він сказати не зміг.

Також до цього з’єднання, за словами пан Джемілєва, можуть увійти близько 450 бійців кримських татар, які зараз беруть участь в АТО у різних підрозділах.

Релігійний чинник

"Не обов’язково, щоб ця військова одиниця була чисто кримськотатарська, але буде добре, якщо їх не розкидатимуть по різних частинах, щоб вони могли спілкуватися рідною мовою, треба врахувати релігійний чинник", - заявив ВВС Україна Мустафа Джемілєв.

Кримські татари, які вже воюють в зоні АТО, також вказують на релігійний чинник створення окремого підрозділу.

"Це своєчасний крок, адже мусульмани кримські татари розпорошені у різних підрозділах. Тут важливий релігійний чинник, це б нас об’єднувало", - розповів ВВС Україна кримський татарин, що воює в зоні АТО.

Він попросив не називати його ім’я, проте стверджує, що окремий кримськотатарський підрозділ зняв би певні релігійні побутові непорозуміння.

"Рідна мова, релігія та менталітет в єдиному підрозділі полегшили б службу. Багатьох дрібних непорозумінь можна було б уникнути", - розповів боєць АТО.

Захист від наступу з Криму

Мустафа Джемілєв наполягає, щоб окреме військове з’єднання має базуватися у Херсонській області - ближче до Криму.

"Краще, аби кримські татари служили в Херсонській області. Окрім близькості до Криму, там живуть тисячі кримських татар, які так і не встигли повернутися в Крим", - вважає Мустафа Джемілєв.

Рада національної безпеки та оборони неодноразово повідомляла про концентрацію російських військ на півночі Криму.

Цим також виправдовує можливе базування кримськотатарського підрозділу біля Криму і пан Джемілєв.

"З політичної та військової точки зору удар з Криму малоймовірний", - заявив ВВС Україна військовий експерт Дмитро Тимчук. За його словами, наступ з Криму дасть можливість звинуватити Росію в агресії, а цього в РФ уникають.

Також він стверджує, що наступ з Криму не вигідний для Росії через географічні чинники й може призвести до величезних людських втрат.

"Кримські татари дуже консолідований народ. Якщо будувати підрозділ за національною ознакою, то у кримськотатарському батальйоні можна забезпечити дисципліну та більш якісне виконання наказу", - зауважив Дмитро Тимчук.

Мустафа Джемілєв вірить, що у майбутньому кримськотатарське збройне формування може бути першим, яке повертатиме Україні Крим.

"Так чи інакше, Крим колись буде звільнений. Мабуть, це з’єднання і буде входити у Крим", - сподівається Мустафа Джемілєв.

Новини на цю ж тему