Харківська СБУ: вибух у "Стіні" - розкритий

паб стіна
Image caption У приміщенні рок-паба "Стіна” повилітали вікна та двері через вибух, який стався увечері 9 листопада

Служба безпеки України у Харкові розповіла про результати розслідування останніх резонансних вибухів у місті.

Відповідальність за один із них, вибух у рок-пабі, силовики покладають на так звану групу "Харківських партизанів".

14 підозрюваних

Чи був останній вибух біля електропідстанції Харківського військового шпиталю справою тих, хто влаштував вибух у "Стіні", слідство поки що напевно сказати не може.

За даними начальника місцевого управління СБУ, знайдені на місці залишки вибухового пристрою дають підстави говорити, що це була "середня "прилипаюча" міна" – така сама, яку диверсанти використовували до того, в інших місцях, зокрема, в пабі "Стіна".

Цей інцидент у переліку терактів стоїть окремо: вперше злочин було скоєно у людному місці. До того зловмисники намагалися завдати якомога більшої шкоди, але уникали людських жертв. Мішенями були залізниця та мости, комунікаційні мережі, військкомати та об’єкти оборонної промисловості.

Image caption 20 листопада в Харкові стався потужний вибух біля електропідстанції, яка забезпечує струмом військовий шпиталь.

У "Стіні" міна розірвалась у наповненому людьми залі рок-пабу, постраждали більше десяти відвідувачів закладу.

"Я сиділа, і раптом – бах! Не можу точно пригадати, навіть не можу сказати, чи втрачала я свідомість. Здається, ні. Бо я досить швидко вибралася звідти. От тільки спершу я злякалась, що осліпла. Вибухова хвиля прийшлася мені в обличчя, і коли я відкрила очі – побачила темряву", - згадує події того вечора Владлена Святаш.

Актриса театру української драми, вона була завсідницею "Стіни". Рок-паб, що розташований за два кроки від театру, був місцем зустрічей тих, кого називають творчою молоддю – "швидше клуб, ніж кафе".

Пані Святаш розповідає про свої травми: "Розірвана барабанна перетинка. З вуха дістали шматочок бетону чи щось таке. І, на щастя, перетинка почала загоюватися, є шанс, що слух відновиться. Далі. Опіки рогівок очей, очі були всіяні порохом, як зоряне небо. І в нозі в мене 5 уламків. Лікарі не квапляться їх видаляти – чекають, можливо організм сам позбавиться чужорідного", - і навіть не згадує про обпечене, посічене уламками обличчя, спалене волосся, брови й вії.

Через два тижні після інциденту на стаціонарному лікуванні залишаються четверо постраждалих відвідувачів "Стіни". Найдужче "дісталося" від вибуху двом молодим хлопцям, які в той вечір сиділи найближче до вибухівки: один з них досі в реанімації, його друга днями перевели до інтенсивної терапії опікового відділення.

Розкритий вибух

Image caption Експерти працюють біля пабу "Стіна" після вибуху

Слідство вибух у рок-пабі називає розкритим. За підозрою в організації вибуху викрито групу, одну зі складових частин так званих "Харківських партизанів".

"Нами достовірно встановлена причетність осіб, які скоїли злочин. В нас є свідчення. Є й інші докази. В якій годині, ким було занесено міну, хто виконував. Триває розслідування. Не все поки що можна розповідати", - повідомив журналістам Олександр Пивовар, керівник Харківського управління СБУ.

За даними прокуратури, більшість причетних до теракту, затримані: "Про підозру оголошено 14 громадянам України. Семеро утримуються під вартою без можливості внесення застави. Ще двоє будуть заарештовані ближчим часом. І ще п’ять членів угруповування в розшуку", - це дані прокурора Харківської області Юрія Данильченко.

Мережевий маркетинг

"Харківських партизанів" у СБУ визначають як організацію, створену за принципами мережевого маркетингу: низка окремих розвідувально-диверсійних груп, які переважно не мають горизонтальних зв’язків.

Служба безпеки твердить, що їй відомо принаймні про десять таких осередків, які діють в регіоні із липня.

За офіційними даними, на їхньому рахунку більше 20 успішних "проявів" та 9 таких, яким вдалося запобігти.

Зокрема, заявляє СБУ у Харкові, це нереалізована диверсія на харківському заводі імені Малишева. Підприємство надало приміщення для роботи міжнародної комісії з розслідування причин катастрофи МН17.

Керівник управління СБУ твердить, що після вибуху в пабі "Стіна" слідчі переглянули відео з вуличних камер спостереження і знайшли збіги.

"Ми "отримали" двох керівників – чоловіка і жінку, вони знали один одного, але кожен керував своєю групою. Протягом тижня спостережень ми встановили максимально широке коло осіб у цих групах, знайшли їхній арсенал, побачили підготовку наступного теракту і – викрили їх", - розповів представник СБУ.

Силовики попереджають: знешкоджена тільки частина диверсантів. До того ж, є "законсервовані" групи, а є також такі, що тільки формуються та проходять підготовку.

Image caption Через вибух біля госпіталю електропідстанція не була пошкоджена

Загальний портрет

"Вік – від 20 до 63 років. Ядро – 30-45 років. Категорії – різні: це і підприємець з ринку "Барабашове", і таксист, і колишній співробітник правоохоронних органів. Це люди, які, схоже, були чимось незадоволені, хтось був наляканий тим, що відбувається в країні", - так Олександр Пивовар, начальник харківського управління СБУ, описує типового харків’янина-"партизана".

Спецслужби не розголошують мотивів підпільної партизанської діяльності. Говорять тільки про гроші як про стимул: "Вся робота оплачувалася. Всі епізоди знімалися на відео, як для звіту".

На цей час Служба безпеки встановила приблизно 70 таких осіб.

СБУ заявляє, що для диверсійної роботи їх вербували або члени угруповань, або безпосередньо спецслужби РФ, які, стверджують в СБУ, керують ними: дають завдання, інструктують, навчають, надають зброю, боєприпаси та фінансування.

Українська влада від самого початку загострення на Сході та в Криму звинувачує Росію у розпалюванні конфліктів в Україні у різний спосіб, а також у матеріальній допомозі сепаратистам, аж до відправлення російських військових. Попри це Росія послідовно і категорично спростовує будь-яку причетність до конфлікту на сході України.

СБУ твердить, що частину заарештованих членів організації були змушені обміняти на полонених бойовиками.

Новини на цю ж тему