Навіщо Україні міністерство інформації?

Юрій Стець Копирайт изображения UNIAN
Image caption У разі створення Юрій Стець може очолити міністерство інформаційної політики

"Якби в 1991 році Україна створила міністерство інформації, зараз Крим і Схід були б наші", - переконує ВВС Україна потенційний міністр інформації України Юрій Стець.

Натомість медіаексперти виступають проти створення цієї структури і вважають її рудиментом авторитарної системи.

Першим публічно запропонував створити в уряді міністерство для "захисту від російської пропаганди" радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Він також озвучив кандидатуру на цю посаду - депутата від БПП, керівника інформаційного департаменту Нацгвардії та колишнього керівника "5 каналу" Юрія Стеця.

Коаліція ще не вирішила, чи можуть створити міністерство інформації та призначити на цю посаду пана Стеця.

Відбити "інформаційну атаку" Росії

"Є ідея створити у структурі Кабміну міністерство з інформаційної політики, головною метою якого буде захист інформаційного простору від російської пропаганди", - заявив Антон Геращенко.

Пан Стець у розмові з ВВС Україна підтвердив, що прагне зайняти це міністерське крісло.

"Якби міністерство інформації створили в 1991 році, то не програли б війну за Крим та Схід. Ми програли насамперед війну в головах людей", - пояснив пан Стець ВВС Україна.

За його словами, інформаційна стратегія та положення про міністерство у нього було готове ще в 2009 році, але поразка Юлії Тимошенко на президентських виборах завадила їх втіленню.

"Маємо створити орган, який буде боротися з інформаційною війною проти нас", - переконує політик.

Копирайт изображения 1tv.ru
Image caption Одним з найскандальніших сюжетів російського телебачення про Україну був про рабів, яких видають нацгвардійцям на Донбасі

Таку ж позицію займає інший чиновник - голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко.

"Міністерство інформації створити доцільно, це треба було робити вже давно. Адже війна на сході - це прямий наслідок інформаційної війни Росії проти нас", - стверджує чиновник.

Нове міністерство, за його словами, має координувати інформаційну політику в державі, боротися проти інформаційної агресії та керувати закордонним мовленням.

Чиновник розповів ВВС Україна, що Нацрада вже розробила концепцію створення єдиного державного мовника на закордон із річним бюджетом в 5 мільйонів доларів.

Цей документ уряд може розглянути вже наступного тижня.

Зайві витрати й чиновники?

Натомість експерти у сфері медіа називають низку причин, чому створювати окреме міністерство інформації не потрібно.

Насамперед вони посилаються на досвід демократичних країн, де подібні органи не прийнятні.

"У демократичних країнах не повинно бути подібних міністерств. Досвід західних демократій це доводить. Нове міністерство стане ще однією неефективною структурою", - розповів ВВС Україна директор Інституту медіа права Тарас Шевченко.

Такої ж думки директор Інституту масової інформації Оксана Романюк.

"Я розглядаю утворення такої установи як ганебну капітуляцію перед старими совковими формами замість творення нового старту", - написала пані Романюк на сторінці у Facebook.

Зараз окремі міністерства інформації мають Пакистан, Індія та Республіка Замбія.

Експерти вказують, що нове міністерство може стати зайвим витрачанням грошей на орган, функції якого і так вже розписані.

"І так є достатньо органів влади, які мали б вирішувати питання інформаційної політики та контрпропаганди. Але вони з цим недостатньо справляються. Це буде неефективним використанням коштів платників податків", - заявив ВВС Україна Андрій Шевченко.

Пан Шевченко нагадав, що в Україні цими питаннями мають займатись Національна рада з питань телебачення та радіомовлення, а також Державний комітет з телебачення та радіомовлення.

Посада для соратника президента

Але Юрій Стець наполягає, що для ефективного відбиття російської пропаганди потрібний саме міністерський портфель.

"Я займався інформаційною безпекою в Нацгвардії. Є вже досвід, щоб усвідомити, що з позиції керівника управління проломити велику державну машину неможливо", - переконує пан Стець.

Він нагадує, що Держтелерадіо, яке нібито може займатися інформаційною політикою, зі створенням суспільного телебачення з 1 січня стане "порожнім органом".

Копирайт изображения Bogdan.Kutiepov
Image caption Навесні 2013 року Петро Порошенко та Юрій Луценко хрестили дитину Юрія Стеця

Натомість Тарас Шевченко впевнений, що повноважень на посаді Держтелерадіо пану Стецю вистачить, тим більше враховуючи його неформальні зв’язки.

"Юрій Стець на посаді голови державного комітету з телебачення та радіомовлення матиме достатньо повноважень. Не бачу чогось такого критичного, що мають міністри і чого не мають голови державних комітетів", - стверджує експерт.

Він вказує, що Юрій Стець є членом команди президента.

Директор Першого національного телеканалу Зураб Аласанія вирішив не засуджувати і не підтримувати створення окремого міністерства, бо ще не знає, які конкретно повноваження йому перейдуть.

"Політика державної інформаційної безпеки потрібна. Якщо вони не чіпатимуть вільні медіа і не розраховуватимуть на їхній ресурс, то як директор Першого національного - порадію", - розповів ВВС Україна пан Аласанія.

"Але волію побачити, як саме вони робитимуть це міністерство", - резюмував Зураб Аласанія.

Юрій Стець запевнив ВВС Україна, що рішення про утворення міністерства і його призначення ще не ухвалене.

Як у Росії?

Відомий російський експерт Станіслав Бєлковський запевнив ВВС Україна, що створення окремого міністерства інформації буде неефективним.

При цьому він апелює до досвіду Росії.

"Росії вдається вести інформаційну пропаганду без міністерства інформації", - нагадує експерт.

За його словами, у Росії є кілька центрів ухвалення рішення щодо інформаційної політики.

Головний із них перебуває в адміністрації президента.

"Проте головні державні телеканали так вишколені, що і самі знають, що їм робити. Кремлю вдалося витиснути максимум з професійних пропагандистів, з якими співпрацює", - стверджує пан Бєлковський.

Він стверджує, що для правильної інформаційної політики та контрпропаганди Україні потрібна команда професіоналів та нові ідеї, "і аж ніяк не нове міністерство".

"Міністерство інформації – це застаріла концепція у добу інтернету. Це швидше підхід тоталітарних держав минулого століття", - резюмує російський експерт.

Новини на цю ж тему