Порошенко та Ебботт домовилися про вугілля та уран

Петро Порошенко Копирайт изображения AFP
Image caption Петро Порошенко здійснює перший державний візит до Австралії

Президент Петро Порошенко заручився підтримкою Австралії для України під час свого першого візиту "Зеленого континенту".

У четвер Петро Порошенко зустрівся з австралійським прем'єром Тоні Ебботтом.

Політики, зокрема, обговорили можливість постачати з Австралії до України уран та вугілля, а також ситуацію на Донбасі та розслідування катастрофи МН17.

Також у Мельбурні вони узяли участь у молебні в кафедральному соборі Святих Петра і Павла, де зустрілись із представниками української громади.

Копирайт изображения AFP
Image caption Греко-католицький собор Святих Петра і Павла у Мельбурні
Копирайт изображения AFP
Image caption Політики в соборі знову обмінялись рукостисканням та обійнялись

Звернення до Путіна

Президент Петро Порошенко під час прес-конференції у Мельбурні закликав Росію вивести війська зі сходу України та закрити кордони задля встановлення миру й стабільності в регіоні.

"Будь ласка, припиніть вогонь. Будь ласка, звільніть заручників. Будь ласка, виведіть ваші війська із моєї території", - звернувся пан Порошенко до президента Росії.

"Будь ласка, закрийте кордон. І я обіцяю, що якщо ви закриєте кордон, то протягом одного, двох, трьох тижнів в Україні запанують мир і стабільність. Усе дуже просто", - сказав президент України.

За словами пана Порошенка, "Україна веде війну не лише за свою незалежність, не тільки за територіальну цілісність", а й за "свободу, демократію і мир".

Президент зазначив, що увесь цивілізований світ, Євросоюз, Австралія, Канада, США, Японія - увесь світ виступає спільно з Україною".

Копирайт изображения AFP
Image caption Прем'єр Австралії вдягнув до собору краватку в жовто-блакитних кольорах

Водночас Тонні Еббот сказав, що Росія повинна поважати домовленості про припинення вогню на сході України, підписані у вересні в Мінську.

"Ми стоїмо на боці свободи, демократії та самовизначення...", - відповів пан Ебботт на питання щодо того, на чиєму боці Австралія.

Росія послідовно заперечує присутність та участь своїх військ у конфлікті на сході України.

Вугілля, уран та посольство

Австралійський прем'єр Тоні Ебботт та український президент Петро Порошенко також провели переговори щодо співпраці в енергетичній сфері.

Влада Австралії запропонувала постачали до України вугілля та уран для атомних електростанцій, аби знизити залежність України від постачань енергоресурсів з Росії.

"Австралія є енергетична наддержава, енергетична безпека дуже важлива для України, особливо враховуючи нинішню уразливість щодо поставок'' - сказав пан Ебботт.

Крім того, на переговорах обговорили і активізацію співпраці країн в сільському господарстві, а також можливість участі Австралії у донорській конференції по Україні.

У листопаді Росія припинила постачати вугілля до України, а видобуток та доставка вітчизняного вугілля на ТЕС стали вкрай складними через бойові дії на Донбасі.

Австралія ж посідає друге місце після Індонезії серед найбільших експортерів енергетичного вугілля. Також країна, яка не має власних АЕС, є одним із найбільших постачальників урану у світі.

Також політики говорили про розслідування авіакатастрофи пасажирського літака рейсу МН17 на Донбасі, серед загиблих пасажирів якого було 38 громадян Австралії.

Пан Еббот під час прес-конференції назвав це "широкомасштабним масовим убивством" та заявив, що винні повинні бути покарані.

Україна заявляє, що літак збили проросійські сепаратисти з використанням комплексу "Бук", який вони отримали з Росії.

Росія спростовує свою підтримку проросійських бойовиків та причетність до конфлікту на Донбасі.

Петро Порошенко запевнив пана Ебботта, що Україна "робить все можливе, щоб розслідування трагедії було незалежним, відкритим і ефективним".

Копирайт изображения AFP
Image caption Тоні Ебботт відомий своїми критичними щодо Росії виступами

Як повідомляє прес-служба українського президента, Петро Порошенко також подякував Австралії за фінансову допомогу, яку вона надасть Україні в рамках МВФ, а також за допомогу українській армії.

За словами Тоні Ебботта, Австралія надасть українським Збройним силам понад 2 млн доларів.

Також пан Порошенко запросив Тоні Ебботта відвідати Україну на початку наступного року.

Прем’єр Ебботт повідомив, що в лютому планується відкриття посольства Австралії в Києві.

Новини на цю ж тему