Екс-міністр освіти Грузії: Україна має шість місяців на реформи

Хатія Деканоїдзе Копирайт изображения capschool.com.ua
Image caption Хатія Деканоїдзе має досвід реформ у освітній та правоохоронних сферах Грузії

Хатії Деканоїдзе було 24 роки, коли вона почала працювати в державних структурах Грузії. Згодом у команді екс-президента Михаїла Саакашвілі вона очолювала міністерство освіти та науки, а також керувала поліцейською академією.

Пані Деканоїдзе пригадує результати опитування школярів у Кутаїсі щодо їх професії-мрії, яке провели до початку реформ в країні. Тоді більшість молодих грузинів зізналися, що хотіли б стати "злодіями в законі".

Вже після змін у системі правоохоронних органів аналогічне опитування показало, що кутаїські школярі вже мріють про роботу в поліції.

Зараз Хатія Деканоїдзе читає лекції для українських студентів та організовує школу для майбутніх громадських і політичних лідерів, де своїм досвідом ділитимуться лектори з Грузії та інших країн.

Вона вважає, що процес реформ не можна відкладати чи зупиняти через кризи чи війну. "Реформи - це як їзда на велосипеді. Якщо ти зупиняєшся, то одразу падаєш", - каже Хатія Деканоїдзе.

Грузинський політик розповіла українській службі ВВС про своєї бачення успішних реформ в Україні.

ВВС Україна: Свого часу "батько грузинських реформ" Каха Бендукідзе казав, що українці мають здійснювати реформи просто зараз, а не "розкачуватися" кілька місяців чи років. Як ви вважаєте, скільки Україна ще має часу на те, щоб провести ефективні реформи?

Хатія Деканоїдзе: Коли ми були при владі у Грузії, у нас говорили, що всі завдання грузинського уряду мали бути виконані ще вчора, а не сьогодні і не завтра. Думаю, що і в України часу абсолютно не залишилось. Десь шість місяців, як можна припустити. Мій дуже близький друг Каха Бендукідзе дійсно казав, що темп не дуже. Треба діяти краще і швидше.

ВВС Україна: Чи можливо побороти корупцію в правоохоронних органах без звільнення всіх старих кадрів?

Хатія Деканоїдзе: Звичайно, це можливо. Ми починали з ДАІ. Розпустили ДАІ - Грузія була без цієї поліції близько двох тижнів - нічого особливого не сталося.

Так, дійсно, зараз у вас дуже багато проблем, у вас війна. Ми також через це пройшли. Але треба починати десь діяти.

Я не кажу про те, що звільнення кількох тисяч осіб - це не боляче. Однак коли суспільство побачить, що це робиться на благо України, це робиться для того, щоб нарешті подолати наше спільне минуле - Радянський Союз - то люди повірять у роботу уряду.

Копирайт изображения capschool.com.ua
Image caption Хатія Деканоїдзе вважає, що ключовим фактором для реформ в Україні має стати політична воля влади, а не один-два іноземні спеціалісти в уряді

ВВС Україна: Як ви вважаєте, такі реформи, які провели у Грузії - вони незворотні? Чи не може нова влада скасувати їх?

Хатія Деканоїдзе: Думаю, що ми побудували сильні державні інститути. Вони до цього часу добре працюють. Працює поліція, абсолютно без корупції працює система освіти.

Звичайно, після зміни влади в Грузії виникли певні проблеми. Чинний уряд просто не має ентузіазму для того, щоб побудувати "нову Грузію". Багато чого ця влада будує на "revenge" ("реванші" з англійської - Ред.). Однак, думаю, що і це все дуже скоро вирішиться, адже будуть нові вибори.

ВВС Україна: Представники чинного уряду Грузії висловлювали своє занепокоєння з приводу призначення у виконавчу владу в Україні людей з команди колишнього грузинського президента Михайла Саакашвілі. Як ви вважаєте, чи можуть такі призначення вплинути на відносини між країнами?

Хатія Деканоїдзе: Мене іноді дивує державне мислення нинішньої влади у Грузії. Як можна таке говорити про людей, які зробили так багато для країни? По всім опитуванням довіра населення до поліції досягла рівня 86%. У 2008 році (коли при владі була команда Михайла Саакашвілі, - Ред.) Грузія зайняла восьме місце у рейтингу Світового Банку щодо умов ведення бізнесу в країні...

Я думаю, що Грузія та Україна й зараз залишаться друзями та партнерами. Тому що інакше не можна... У нас спільний ворог - радянське минуле, яке обов'язково треба подолати.

ВВС Україна: Чи зможуть грузини та інші іноземці в новому українському уряді дійсно змінювати систему? Чи не стануть вони "вивіскою" намірів реформ, але ситуація реально не зміниться?

Хатія Деканоїдзе: Звичайно, вони не зможуть просто скопіювати який свій успішний досвід. Нас свого часу питали, чи копіювали ми в освіті чи в правоохоронній системі американській досвід, або ж досвід з Європи. Ми відповідали - так, трохи взяли від Америки, трохи від Європи. Однак все реально робили своїми руками.

Але ж зрозуміло, якщо не буде політичної волі в української влади, то кілька грузинів в уряді нічого зробити не зможуть. Реформи мають зробити самі українці.

Звичайно, ми допоможемо. Ми маємо досвід та багато професіоналів, які готові приїхати в Україну.

Але без політичної волі самої держави нічого не вийде.

З Хатією Деканоїдзе спілкувався В'ячеслав Шрамович.

Новини на цю ж тему