Навіщо обороняють донецький аеропорт?

Донецький аеропорт Копирайт изображения Reuters
Image caption Донецький аеропорт має стратегічне та символічне значення для обох сторін конфлікту

Українські експерти та представники збройних сил відзначають - штурм донецького аеропорту і посилення обстрілів на Донбасі має на меті зміну лінії фронту перед переговорами.

У випадку реального виконання Мінських угод за нинішніх умов сепаратисти змушені будуть відвести свої сили фактично за межі Донецька.

Підготовка переговорів

І хоча зустріч у "нормандському форматі", яку анонсували на середину січня, поки що так і не відбулася, переговори на різних рівнях тривають.

Зокрема у четвер в українській столиці зібралася тристороння контактна група з врегулювання ситуації на сході України.

"Тристороння контактна група, що складається з представників України, Російської Федерації та ОБСЄ, провела зустріч сьогодні (15 січня. - Ред.) у Києві у рамках підготовки до запланованих консультацій групи з представниками деяких районів Донецької та Луганської областей у Мінську", - повідомили в ОБСЄ. Також там додали, що контактна група готова до консультацій з сепаратистами і чекає підтвердження присутності усіх сторін, які підписали мінські угоди.

Якщо прогрес у мирних переговорах все ж настане, то перед сторонами постане питання про відведення важкого озброєння за 15 км від лінії зіткнення та створення 30-кілометрової буферної зони - це один з пунктів Мінського меморандуму від 20 вересня.

Копирайт изображения Getty
Image caption Позиції сил АТО в донецькому аеропорті обстрілюються з артилерії, "Градів" та танків Т-72

"Загалом можна відзначити, що бойовики за підтримки Росії намагаються змінити лінію фронту на свою користь. Якщо рано чи пізно дійде до переговорів та створення реальної лінії розмежування, вони захочуть мати для себе вигідніші позиції", - говорить ВВС Україна професор політології Національного університету "Києво-Могилянська академія" Олексій Гарань.

Значення донецького аеропорту

Донецький аеропорт, бої за який тривають з 26 травня минулого року, має подвійне значення.

Перше - як стратегічний пункт.

"Донецький аеропорт - це, фактично, уже територія самого Донецька. Раніше в місто заходили українські розвідники та окремі загони", - розповідає Олексій Гарань.

Водночас, це і плацдарм для наступу, додає Андрій Шараскін, речник Добровольчого українського корпусу (ДУК) "Правого сектора". Бійці ДУК тривалий час тримали оборону летовища.

"Донецький аеропорт разом з прилеглими висотами, які знаходяться під контролем українських сил - плацдарм для подальшого наступу зі сторони сепаратистів", - звертає увагу Андрій Шараскін.

Контроль над аеропортом матиме ключове значення і у випадку відведення важкого озброєння.

"При створенні буферної зони сепаратистам фактично доведеться відійти за іншу околицю Донецька", - розповідає ВВС Україна речник ДУК "Правого сектора".

Інша роль аеропорту - символ. Причому для обох сторін конфлікту.

"Він для сепаратистів також став принциповим питанням. Як для нас він є символом героїзму, так само і в очах сепаратистів отримав принципове значення", - відзначає Семен Семенченко, командир батальйону "Донбас", заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони.

Настрої бійців

Копирайт изображения AP
Image caption Бойовий дух українських бійців високий, головне - злагоджене командування, говорять експерти

Керівництво самопроголошеної "ДНР" раніше заявляло про те, що воно готове гарантувати безпечний вихід українських сил з аеропорту. За словами лідерів сепаратистів, саме з аеропорту та позицій сил АТО поруч з ним ведуться обстріли житлових районів Донецька.

Втім, захисники летовища такі звинувачення заперечують та не погоджуються на пропозиції й ультиматуми супротивників.

Олексій Гарань, який нещодавно повернувся з селища Піски неподалік донецького аеропорту, говорить, що настроїв залишати аеропорт чи прилеглі території серед українських військових немає.

"У Пісках я спілкувався з представниками різних батальйонів - вони, навпаки, хочуть іти вперед. Вони кажуть - дайте нам наказ і ми підемо звільняти Донецьк", - додає експерт.

У ДУК "Правого сектору" підтверджують - готові допомогти тим, хто сьогодні обороняє новий термінал аеропорту.

"Наші бійці зараз перебувають у повній бойовій готовності у селищах Піски та Опитне. Туди ж підтягнути резерви "Правого сектора" для можливого повторного входу в термінал аеропорту з метою підтримки збройних сил України", - розповідає Андрій Шараскін.

"Шанси відстояти донецький аеропорт та інші території є. Бойовий дух українських військ дуже високий. Єдине - потрібні продумані та злагоджені дії командування", - звертає увагу Семен Семенченко.

За словами командира батальйону "Донбас", парламентський комітет з питань безпеки і оборони хоче провести перевірки забезпечення бійців.

"Ми плануємо проводити перевірки належного стану матеріально-технічного забезпечення частин Національної гвардії, міліції та армії. Перевірятиметься, чи вистачає снарядів, патронів, різних видів озброєння, амуніції і т.д. Зараз у комітеті з питань національної безпеки і оборони ми розподілили сектори перевірок", - пояснив Семен Семенченко.

За його словами, кожен депутат комітету буде на місцях перевіряти, чи відповідають дійсності ті цифри, про які звітують у міністерстві оборони.

Новини на цю ж тему