Кримські татари просять захисту в ООН

Абдурешит  Джеппаров Копирайт изображения AP
Image caption Син Абдурешита Джеппарова був викрадений у вересні у Білогі́рському районі Криму

Комітет із захисту прав кримськотатарського народу просить ООН, Туреччину та Україну звернути увагу на порушення прав корінного народу в анексованому Росією Криму.

Комітет ухвалив ці звернення на конференції, яка пройшла у Сімферополі в суботу попри спроби активістів її зірвати.

Кримська влада раніше заявляла, що права кримських татар не обмежують.

"Захистіть від знищення"

Делегати конференції ухвалили звернення до Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна із закликом "не допустити знищення" народу.

У заяві йдеться, зокрема, про випадки викрадення кримських татар та порушення їхніх прав: "У результаті чергового захоплення Криму, корінне населення - кримські татари перетворилися на об'єкт терору і фізичного насильства".

Крім того Пан Гі Муна попросили захистити кримських татар від служби у російській армії.

Делегати виступили за проведення Міжнародної конференції з безпеки в Криму під егідою ОБСЄ у квітні. Ініціювати її правозахисники попросили українську владу.

Окрім того від МЗС України вони вимагають "вивчити можливість надання кримськотатарському народу міжнародного статусу третьої сторони в російсько-українських відносинах з набуттям права самостійного звернення органів національного самоврядування Курултаю і Меджлісу в міжнародні судові інстанції".

В ухваленому зверненні до президента Туреччини Реджепа Ердогана також говориться про становище кримських татар і зауважується, що інформація з російського боку про нібито дотримання прав цього народу є неправдивою.

У резолюції конференції сказано, що "будь-яка влада в Криму може існувати тільки за згодою і за чітко вираженої волі кримськотатарського народу".

Спортивні молодики

Загальнокримську конференцію Комітету із захисту прав кримськотатарського народу намагалися зірвати близько півсотні молодиків. Як розповідає позаштатний кореспондент ВВС Україна, вони двічі вривалися до конференц-зали, розпочинали штовханину та словесну перепалку, ображаючи координаторів Комітету та звинувачуючи їх у брехні.

Кілька з них намагалися спровокувати координаторів на бійку, однак ті підняли руки вгору, демонструючи, що не піддаються на провокацію.

"Спортсмени" назвалися представниками кримськотатарського народу, однак звернень до них кримськотатарською мовою не розуміли.

Координатор Комітету, член Меджлісу Ескендер Барієв заявив, що серед молодих людей у спортивних костюмах були не лише кримські татари.

Певний час російські силовики лише спостерігали та фіксували правопорушення, однак двох з молодиків затримали. Решта вийшла з конференц-зали після переговорів з організаторами конференції.

Це не перший раз, коли "спортсмени" намагаються зірвати захід Комітету. 10 грудня, коли організації не дозволили провести вуличні просвітницькі акції до Міжнародного дня захисту прав людини, координатори Комітету зібрали прес-конференцію, щоб прокоментувати ситуацію. На неї пришли приблизно 20 міцних хлопців та почали словесну перепалку. Один з них облив координаторів Комітету зеленкою.

Права татар не порушуються

Про порушення прав кримських татар напередодні говорив також міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. Він заявив, що Росія не виконала жодної обіцянки покращити становище кримських татар.

Реагуючи на цю заяву, голова комітету у справах національностей анексованого Криму Заур Смірнов заявив, що кримських татар не обмежують у правах.

"Кримськотатарська мова, як державна, існує в Криму з моменту прийняття Конституції "Республіки Крим", а президент Російської Федерації Володимир Володимирович Путін підписав Указ про реабілітацію репресованих народів Криму, що має на увазі, звичайно ж, реабілітацію кримських татар, як відновлення історичної справедливості. Це саме той факт, який Україна 23 роки ігнорувала", - заявив він.

Крім того, у головному слідчому управлінні СКР у Криму вважають некоректним говорити про те, що кримські татари на півострові зазнають утисків і що нібито стосовно них вчиняють більше злочинів.

"ЗМІ хочуть усі ці події пов'язати з тим, що кримськотатарський народ у Криму нібито утискають. Насправді є злочини, які відбуваються проти російського населення, цих злочинів теж немало", - сказала ВВС представниця відомства наприкінці минулого року.

Новини на цю ж тему