МЗС: передавати донецький аеропорт ДНР не домовлялися

Донецький аеропорт Копирайт изображения AP
Image caption У Києві та в "ДНР" озвучують взаємосуперечливу інформацію про те, хто контролює будівлю донецького аеропорту зараз

Українська влада заявляє, що мінські домовленості не передбачають передачі донецького аеропорту під контроль бойовиків так званої "ДНР".

Так у понеділок прокоментували у МЗС України недільну заяву російського зовнішньополітичного відомства.

У російському МЗС заявили, що "аеропорт міста Донецьк згідно з мінськими домовленостями повинен бути переданий під контроль ополченців".

Поблизу донецького аеропорту протягом кількох останніх днів тривають запеклі бої.

Бойовики кілька разів заявляли, що аеропорт перейшов під їхній контроль, представники Києва кажуть, що його досі контролюють бійці АТО.

"Ані слова про аеропорт"

У неділю російське МЗС заявило, що мінські домовленості передбачали передачу донецького аеропорту під контроль "ДНР", додавши, що будівлю летовища українські силовики використовували для того, аби обстрілювати звідти Донецьк та інші населені пункти.

У понеділок речник МЗС України Євген Перебийніс заявив, що заяви російської сторони "не мають під собою жодної основи".

"У мінських домовленостях немає ані слова про аеропорт Донецька", - заявив він ВВС Україна.

За словами дипломата, мінський меморандум передбачає, що лінією розмежування між сторонами конфлікту, стають позиції, котрі вони займали станом на 19 вересня, себто на день підписання документу.

Пан Перебийніс нагадав, що і на момент підписання мінських домовленостей, і зараз донецький аеропорт перебував і перебуває під контролем Збройних сил України.

Чий аеропорт?

Подібну позицію на брифінгу в понеділок озвучив речник АТО Андрій Лисенко.

"(Станом на день підписання мінських угод) донецький аеропорт знаходився під контролем українських військовослужбовців, і мови про те, що вони мають залишити цей об’єкт, не було взагалі", - заявив він.

"(Донецький аеропорт розташований) перед лінією розмежування. Це – об’єкт, на якому мають перебувати українці", – додав він.

Пан Лисенко заявив, що бойовики "ДНР" потребують контролю над донецьким аеропортом через те, що він є "одним з майданчиків, з якого терористи можуть почати свій наступ".

Копирайт изображения AP
Image caption Бої за донецький аеропорт тривають з травня минулого року

Крім того, додав він, виконання положень мінського меморандуму стосовно відводу важких озброєнь від лінії розмежування в умовах, коли аеропорт перебуватиме під контролем сил АТО, призведе до того, що сепаратисти повинні будуть звільнити від таких озброєнь частину Донецька.

"Їм вкрай невигідно, щоб півміста залишалося без їхнього важкого озброєння, тому вони наполягають на тому, щоб ми цей аеропорт віддали. (Але) аеропорт не віддаємо, він під нашим контролем", - сказав Андрій Лисенко.

У той же час так званий "глава" "ДНР" Олександр Захарченко у "терміновому зверненні", розповсюдженому у понеділок, заявив, що донецький аеропорт перебуває під контролем сепаратистів, і всі "спроби українських військ відбити" його "провалились".

Мінські домовленості

"Мінський меморандум", у якому описувалися конкретні кроки, спрямовані на імплементацію "мирного плану" Петра Порошенка та Володимира Путіна 19 вересня минулого року у Мінську підписали Леонід Кучма, посол Росії в Україні Михайло Зурабов та Хайді Тальявіні від ОБСЄ. Також під документом стоять підписи нинішніх "глав" "ДНР" та "ЛНР" Олександра Захарченка та Ігоря Плотницького.

На наступний день після підписання його текст оприлюднила ОБСЄ.

Другий пункт цього документу передбачає "зупинку підрозділів та військових формувань сторін на лінії їх зіткнення станом на 19 вересня 2014 року".

Пізніше українські та російські ЗМІ припускали, що крім загальнодоступного меморандуму у Мінську було підписано певний "секретний" документ, однак офіційного підтвердження цього факту досі не надавалося.

Новини на цю ж тему