Звіт HRW: в Україні є порушення з обох боків

Цивільні

Російська окупація Криму і її військова підтримка бойовиків на сході України стали основними політичними та безпековими викликами для західних урядів у 2014 році - про це ідеться у щорічному звіті міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch (HRW).

При цьому автори документу наголосили, що однією з причин, які призвели до української кризи, була недостатня реакція Заходу на порушення прав людини у Росії, які назрівали впродовж останніх двох років.

Пишучи про ситуацію в Україні, експерти HRW згадали про насильство на Майдані, анексію Криму, зловживання на Донбасі, проблеми внутрішніх переселенців та свободи медіа.

Загалом це вже 25-й звіт HRW. Він охоплює понад 90 країн та територій і узагальнює основні проблеми в галузі прав людини, стверджують автори.

"Світ розвалюється"

Світ не бачив стільки сум'яття вже ціле покоління, пише виконавчий директор організації Кеннет Рот, пригадуючи минулий рік.

"Напруженість на рівні Холодної війни знову нависла над Україною, дійшовши аж до збитого у небі цивільного лайнера. Іноді може здатися, що світ розвалюється", - зазначив він, пригадуючи також, у які конфлікти майже всюди вилилася "Арабська весна".

Автори доповіді наголошують, що, занурившись у нове протистояння з Росією і бажання піднести Україну як "невинну жертву" агресії Кремля, Захід закривав очі на тривожні аспекти поведінки самої України.

У цьому сенсі експерти HRW пригадали "добровольчі батальйони", які, за їхніми словами, вдавалися до надмірного насильства стосовно затриманих, а також "довільне застосування вогнепальної зброї у населених районах".

"Разом з тим, як розгорталися операції проти бойовиків, українські спецслужби і добровольчі батальйони, які виступають на стороні Києва, затримали понад тисячу людей, підозрюваних у причетності до розпалювання конфлікту, іноді їх утримували протягом понад 14 днів і жорстоко поводилися з ними", - зазначили у HRW.

Водночас проросійські сили у документі також звинуватили у зловживаннях стосовно затриманих. Окрім того, сепаратисти наражали цивільне населення на небезпеку, запускаючи ракети із житлових кварталів, додали у доповіді.

На думку HRW, захід мав би закликати обидві сторони до дотримання норм міжнародного гуманітарного права.

Міжнародний конфлікт

HRW вважає, що обидві сторони протистояння в Україні порушували закони під час конфлікту, який до жовтня минулого року вже забрав життя більше 4 тисяч військових та цивільних, а понад 9 тисяч людей зазнали поранень.

"І озброєні бойовики, і урядові війська порушували закони війни, використовуючи зброю навмання, у тому числі некеровані ракети у цивільних районах. Обидві сторони стріляли залпами "Градів" у густонаселених районах проживання цивільного населення", - зазначено у доповіді.

Усе це за словами авторів, призвело до загибелі сотень цивільних.

Раніше Рада національної безпеки та оборони України у відповідь на звинувачення Human Rights Watch вже заявляла, що українські військові не застосовували забороненої зброї під час проведення АТО на Сході. Крім того, речники АТО постійно наголошують, що українські військові не стріляють по житлових кварталах. Сепаратисти, зі свого боку, також твердять, що не ведуть вогонь по цивільних.

"Бойовики нападали, били та загрожували сотням людей, яких вони підозрювали у підтримці Києва, серед них журналісти, місцеві чиновники і політичні та релігійні діячі, а кільком людям оголосили смертні вироки. Затриманих також примушували до праці, а цивільних викрадали для отримання викупу, використовуючи їх як заручників", - стверджує HRW.

"З'являється усе більше свідчень, у тому числі захоплення російських солдатів в Україні, які вказують на безпосередню участь російських військ у військових операціях, що перетворює збройний конфлікт між Україною та Росією на міжнародний", - ідеться у доповіді.

Росія заперечує участь своїх військових у конфлікті на сході України.

У звіті також зазначили, що російські посадовці і державні медіа грубо спотворювали, маніпулювали, а інколи і дезінформували про конфлікт. У відповідь українська влада вдалася до надмірних обмежень свободи ЗМІ, обмеживши, зокрема, російські телеканали і в'їзд окремим іноземним журналістам до України.

Обидві сторони також звинуватили у перешкоджанні журналістам, у побиттях та викраденнях співробітників медіа.

Щонайменше сімох співробітників медіа вбили від початку бойових дій.

Утиски у Криму

Серед інших проблем у доповіді згадують ситуацію у Криму.

"У період з лютого по квітень, загони "самооборони" вдалися до серйозних порушень, у тому числі викрадень, нападів, тортур і переслідувань, активістів, журналістів та інших людей, який вони підозрювали у прихильності до Києва", - ідеться у доповіді.

Підпис до фото,

Татари - під особливою увагою правозахисників

Посилення переслідування і гонінь також зазнали кримські татари, додали автори.

За їхніми даними, починаючи з березня минулого року з Криму до материкової частини України переселилися понад 16 тисяч людей. Загалом, згідно з даними УВКБ ООН, щонайменше 450 тисяч українців були змушені покинути свої домівки. Російська влада наполягає на тому, що на територію їхньої країни перемістилися понад 800 тисяч жителів України.

Російська влада також заперечує закиди про утиски кримських татар в анексованому Криму.

Окремим пунктом у доповіді знову відзначені права ЛГБТ-спільноти. Автори наголошують, що у 2014-му, на відміну від попереднього року, довелося скасувати ходу лесбійок і геїв - через те, що влада не могла пообіцяти їм належного захисту.

"Санкціонована російською владою нетерпимість до ЛГБТ-спільноти закралася і в Україну", - наголосили у звіті.