Представниця МЗС: дипломатія з Росією не працює

Олена Зеркаль
Підпис до фото,

Олена Зеркаль в українському МЗС відповідає за євроінтеграцію

Заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль сказала ВВС, що Росія взяла "для ознайомлення" надані українською делегацією документальні докази присутності регулярних російських військ на українській території.

Пані Зеркаль відповідала на запитання ВВС Україна під час її робочого візиту до Лондона.

ВВС Україна: Визнання на законодавчому рівні Росії державою-агресором і спонсором "терористичних організацій ДНР" і "ЛНР", на Ваш погляд, не ускладнить дипломатичний діалог із Росією і пошуки способів урегулювання кризи на Донбасі?

Олена Зеркаль: Діалог із Росією вже ускладнений і так. Думаю, нам треба зрозуміти, що діалог із Росією є проблемним зараз і для країн Європейського Союзу - не тільки для України. І зараз усі вирішують, у якому форматі можливо продовжувати цей діалог - у нормандському чи женевському - оскільки останні перемовини в нормандському форматі були невдалими, і всі це зараз усвідомлюють. Що стосується "ДНР" і "ЛНР", то всі заклики Російської Федерації запросити їх до столу перемовин є проблематичними, особливо зважаючи на всі останні події і ставлення до "ЛНР" і "ДНР" усередині України, то ведення переговорів з терористами не призведе ні до чого.

ВВС Україна: Ви дипломатично окреслили діалог із Росією як "проблематичний". Насправді його практично немає: сторони обмінюються заявами, погрозами, звинуваченнями. Пошуків моментів зближення немає, бо не існує довіри...

Олена Зеркаль: Мені здається, що зараз відбувається переосмислення тактики ведення переговорів з РФ, Те, що я чую зараз й останнім часом від європейських колег, зводиться до того, що треба більше ігнорувати позицію Росії, ніж закликати до діалогу, оскільки кожен пошук компромісу з Російською Федерацією тільки погіршує ситуацію на сході України.

ВВС Україна: Тобто Ви вважаєте, що поглиблення санкцій проти Росії, збільшення допомоги Заходу Україні - фінансової, політичної, військової - є єдиними способами переконати сусідню країну відмовитися від спроб втручання на Донбасі?

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

За словами Олени Зеркаль, українські вояки в зоні АТО готові давати відсіч супротивнику

Олена Зеркаль: Ми півроку втратили на те, щоб забезпечити виконання мінських домовленостей - шукали компроміси, виконували всі умови, яких від нас вимагали. Але все це привело до погіршення ситуації, до збільшення жертв. Звичайно, ми скористалися цією ситуацією (перемир'ям. - Ред.) для того, щоб покращити військову підготовку і військове оснащення наших військ. Але при цьому РФ також наростила свою військову присутність на сході України.

ВВС Україна: Росія продовжує заперечувати свою причетність до озброєння українських сепаратистів, до відряджання на схід України свого спецназу і техніки, тощо. Інша річ, що у європейських столицях і в Києві російські аргументи нікого не переконують. Тепер, коли Україна законодавчо окреслила Росію країною-агресором, які шанси, що у європейських столицях вчинять так само?

Олена Зеркаль: Я вам відкрию таємницю: насправді Україна визнала Росію країною-агресором, коли був прийнятий Закон України "Про окуповану територію Крим". Стаття 3 того закону чітко зафіксувала, що Росія є країною-агресором. Те, що прийняв на позачерговій сесії парламент, - ще одне підтвердження позиції України. Що стосується інших країн Європейського Союзу і світової спільноти загалом, то Парламентська асамблея Ради Європи у своїй резолюції чітко зафіксувала роль Росії як у фінансуванні тероризму, так і в постачанні зброї на територію України. І, гадаю, вже ні для кого не є секретом, що Росія постачає зброю і тероризм на територію України (Росія регулярно заперечує свою причетність до конфлікту на Сході України. - Ред.).

ВВС Україна: Чим Україна зараз може відповісти на критичну ситуацію, яка склалася на сході після переходу в наступ незаконних збройних формувань, як їх офіційно називають, уздовж цілої лінії розмежування? Адже навряд чи можливо захиститися від цього шквалу техніки і вогню?

Олена Зеркаль: Я думаю, що зараз наші військові уже можуть відповісти. Вони достатньо підготовлені і мають достатньо бажання відповідати на вогонь і на ту поведінку, яку застосовує Російська Федерація і її найманці на нашій території?

ВВС Україна: ЄС зараз готується поглибити і розширити санкції проти Росії. Чи не здається вам, що зберігати єдність у питанні санкцій Європейському Союзу буде дедалі важче, особливо беручи до уваги результати грецьких виборів? Чи не криється в цьому ще одна безпекова загроза для України?

Олена Зеркаль: Думаю, що в цьому загроза передовсім для самого ЄС, оскільки це порушує єдність Євросоюзу. І всередині ЄС уже свідомі того, що Росія постачає на територію Європейського Союзу корупцію. І вплив Російської Федерації на політику всередині ЄС сприймається європейськими політиками як дуже негативний і як один із викликів, які треба вирішувати негайно.

ВВС Україна: Але маємо зараз нагальніші проблем і всередині України: і збройний конфлікт на сході, і економічний спад, і корупцію, яку на Всесвітньому економічному форумі в Давосі назвали навіть більшою загрозою українській державності, ніж збройний конфлікт на Сході. Вам не здається, що на цьому тлі заклики до Заходу надати Україні летальну військову допомогу лише більше розпалять конфлікт і погіршать ситуацію?

Олена Зеркаль: А Вам не здається, що коли ми оглядалися - і всі оглядалися - на реакцію Росії, то ескалація все рівно відбувалася? Що зміниться? Та сама ескалація. Тільки інша реакція з боку України і світової спільноти. Ми вже обговорювали це питання: всі намагаються дивитися на це питання, а як відреагує Путін. А, можливо, не треба цього робити? Можливо, треба це ігнорувати? І іти своїм власним шляхом? Можливо, настав час для цього? Для дій, а не для очікувань.

ВВС Україна: Коли ви чекаєте конкретних часових рамок від ЄС для запровадження безвізового режиму з Україною?

Олена Зеркаль: Ми очікуємо, що рішення по безвізовому режиму буде прийняте на Ризькому саміті в травні. Щоб воно було прийняте, нам треба багато ще зробити всередині України, і ми свідомі того, що саме потрібно. У нас буде три місії Європейського Союзу, які будуть оцінювати прогрес України по виконанню плану щодо лібералізації візового режиму. І ми сподіваємося добре попрацювати з місіями, щоби рішення на Ризькому саміті було прийняте.

ВВС Україна: Навіть якщо триватиме війна?

Олена Зеркаль: Знаєте, це не залежить від війни. Тому що у ЄС всі свідомі того, що необхідно надати якісь позитивні сигнали українському суспільству, що суспільство очікує на те, щоби побачити: світло в кінці тунелю є!

З Оленою Зеркаль розмовляла Ірена Таранюк