Чотири лідери обговорять мирний план для сходу України

Донбас

Лідери України, Росії, Німеччини та Франції в неділю мають обговорити телефоном мирний план з врегулювання конфлікту на сході України.

Раніше президент Росії Володимир Путін, канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд, провівши п'ятигодинні переговори у Кремлі, домовилися про підготовку спільного документа, спрямованого на імплементацію мінських угод.

У неділю сторони повинні підбити попередні підсумки обговорення документа під час спілкування в "нормандському форматі", участь в якому візьме і президент України Петро Порошенко.

За словами президента Франції Франсуа Олланда, переговори з Володимиром Путіним, які відбулися в п'ятницю, були однією з останніх можливостей зупинити ескалацію конфлікту на сході України.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила на брифінгу в рамках міжнародної конференції з питань безпеки в Мюнхені, що вона, як і раніше, не впевнена в тому, що активні дипломатичні зусилля останніх днів матимуть позитивний результат.

Пані Меркель наголосила, що українська криза не може бути вирішена військовим шляхом і що необхідні серйозні кроки, аби "оживити" мінські угоди, укладені у вересні.

За її словами, п'ятничні переговори у Кремлі в будь-якому випадку коштували тих зусиль, яких вона доклала разом із президентом Франції, аби переконати Володимира Путіна у необхідності прийняття мирної угоди.

Вирішити, а не заморозити

Напередодні президент України Петро Порошенко заявив, що конфлікт на Донбасі "має бути вирішений, а не заморожений", і наголосив на важливості виведення звідти "іноземних військ".

"Ця агресія відкриває скриню Пандори для міжнародної безпеки і вже ясно, що цей конфлікт має бути вирішений, а не заморожений", - сказав пан Порошенко у виступі на конференції з питань безпеки в Мюнхені, на яку зібралися політики і дипломати з усього світу.

"Я впевнений, тільки мінські домовленість, домовленості визнані світом... можуть стабілізувати ситуації в Україні", - додав президент, підкресливши, що Україна не порушувала мінських домовленостей.

Свій виступ на конференції він почав з того, що показав паспорти і військові квитки громадян РФ, які виявили на сході України.

Він назвав це "найкращим доказом" присутності російських військових на території України, також згадавши про російське озброєння, яке присутнє на Донбасі.

Разом з цим пан Порошенко наголосив на важливості озброєння України з метою захисту.

Водночас міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров у виступі на конференції в Мюнхені звинуватив Захід у тому, що він "потурає і виправдовує силову операцію в Україні, включаючи застосування касетних боєприпасів".

Глава російського МЗС знову підтвердив, що Москва виступає за прямі переговори Києва з проросійськими сепаратистами на Донбасі.

Пряму військову участь у конфлікті Росія заперечує.

Віце-президент США Джо Байден на конференції в Мюнхені сказав, що Росія має своїми діями показати, що хоче мирного врегулювання конфлікту в Україні.

Політик зауважив, що США не вважають можливим військове вирішення конфлікту, але підкреслив, що "українці мають право захищатись".