Україна і ЄС мають спільно контролювати Мінську угоду - Порошенко

Петро Порошенко в Брюсселі Копирайт изображения Svyatoslav Tsegolko
Image caption Петро Порошенко в Брюсселі

Під час свого перебування на саміті в Брюсселі президент Петро Порошенко наголосив, що Україна та ЄС мають координувати зусилля для дотримання нової угоди про припинення вогню на Донбасі.

"Для нас важливо зараз тиснути з приводу дотримання домовленостей про припинення вогню, про звільнення всіх заручників, про виведення всіх іноземних військ та найманців з території України. Я сподіваюся, що в рамках ефективної координації з нашими партнерами ми досягнемо результатів", - заявив Петро Порошенко під час спільної заяви з президентом Європейської Ради Дональдом Туском.

Дотримання угоди та допомога Україні

У прес-службі українського президента повідомляють, що він взяв участь в засіданні Європейської Ради на рівні глав держав та урядів країн-членів ЄС, а також провів низку зустрічей, зокрема з президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером та прем'єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном.

Петро Порошенко відзначив, що він зі стриманим оптимізмом оцінює перспективи реалізації нових Мінських домовленостей.

"Якщо Мінський меморандум буде порушуватись, то це призведе до подальших жорстких заходів з боку Європейської комісії та США", - попередив український президент. Він нагадав, що декларацію підтримали президенти України, Франції та Росії, а також канцлер Німеччини, і це накладає персональну відповідальність за виконання домовленостей.

У свою чергу представники сепаратистів з Донбасу, які брали участь у мінських переговорах в рамках контактної групи, раніше заявили, що за умови порушення досягнутих домовленостей більше переговорів вести не будуть.

Президент Європейської Ради Дональд Туск зазначив, що Рада ЄС продовжить обговорення українського питання. Коментуючи Мінські домовленості він назвав їх "реальним тестом на повагу до режиму припинення вогню".

Європейський політик також відзначив важливість спільної позиції ЄС та США щодо українського питання.

З Девідом Кемероном український президент говорив про військово-технічне співробітництво та можливості надання Україні макрофінансової допомоги, повідомляє офіційний сайт Петра Порошенка.

А Жан-Клод Юнкер підтвердив готовність ЄС надавати гуманітарну допомогу постраждалим на Донбасі, зокрема він повідомив про виділення додаткових 15 млн євро для цього.

Торкнулися на зустрічі також питання про умови для введення безвізового режиму між Україною та ЄС, що стане ключовою темою травневого саміту ЄС в Ризі.

Саміт після ночі в Мінську

12 лютого лідери країн ЄС зібралися на неформальний саміт в Брюсселі, однією з головних тем якого стали боргові проблеми Греції, боротьба з тероризмом, а також ситуація в Україні після досягнутих у Мінську домовленостей.

Президент України Петро Порошенко прибув до Брюсселя після нічних переговорів у столиці Білорусі.

"Президент (Петро Порошенко. - Ред.) на кожній зустрічі п'є каву. Тримається так, ніби попередні дві ночі не були безсонними", - написав речник українського президента Святослав Цеголко у Twitter.

Санкції не обговорювали

Копирайт изображения AFP

Перед початком саміту прем'єр-міністр Британії Девід Кемерон заявив, що вести мову про скасування санкцій ЄС проти Росії, впроваджених через ситуацію на сході України, поки що зарано.

Він вважає, що європейські політики мають дати президентові РФ Володимиру Путіну зрозуміти, що допоки його поведінка не зміниться - санкції залишатимуться.

"Найголовніше - справжні дії на землі, а не просто слова на папері", - сказав пан Кемерон.

Перед тим верховний представник ЄС з питань закордонних справ Федеріка Могеріні заявила, що на зустрічі європейські лідери не розглядатимуть санкції.

За її словами, на саміті говоритимуть про те, як ЄС зможе сприяти забезпеченню перемир'я на сході України.

"Ми зараз працюємо над тим... аби задіяти усі наявні ЄС інструменти, щоб посприяти імплементації угод", - цитує пані Могеріні агенція Reuters.

Окрім України, лідери ЄС також обговорили боргову кризу в Греції, яка прагне досягти нової угоди з Євросоюзом про реструктуризацію боргів, а також боротьбу з тероризмом.

Питання боротьби із тероризмом активізувалося після січневих нападів у Франції.

Новини на цю ж тему