Десять новацій у боротьбі з корупцією

Рада Копирайт изображения Reuters
Image caption Депутати створили інститут детективів, які розслідуватимуть корупційні злочини

У день досягнення мирної домовленості в Мінську Верховна Рада ухвалила зміни до антикорупційного законодавства, розширивши повноваження антикорупційного бюро та профільної агенції.

Кілька тижнів депутати сперечалися через поправки до антикорупційного законодавства. В пресі писали ледь не про розкол у коаліції через процедуру звільнення глави антикорупційного бюро: президентом чи парламентом.

Також депутати дискутували через можливе полегшення конфіскації майна корупціонерів та їхніх родичів.

В результаті досягли компромісу: голову антикорупційного бюро будуть звільняти і президент, і Рада, але тільки за висновком спеціального "незалежного аудиту".

Щодо конфіскації майна теж знайшли компроміс – конфісковувати будуть у пов’язаних з корупціонером фірм, а у близьких родичів та пов’язаних людей – поки ще ні.

ВВС Україна вже писала про всі нюанси роботи новостворюваного антикорупційного бюро, пропонуємо десять новел, якими його посилили.

Антикорупційне бюро має розпочати роботу вже у березні.

Пояснити походження майна

В пакеті змін підсилили повноваження національної агенції із запобігання корупції, яка невдовзі має запрацювати.

З наступного року ця структура буде моніторити доходи державних чиновників та їхній "стиль життя".

У разі, якщо посадовець не може довести походження власного майна, то може його позбутись і навіть потрапити за ґрати.

"Посадовець, який не може пояснити своє майно, має віддати його державі і сісти", - пояснив цю новацію голова комітету Ради з боротьби із корупцією Єгор Соболєв.

Член парламенту, кандидат на посаду глави антикорупційного бюро Віктор Чумак розповів ВВС Україна, що з наступного року чиновники заповнюватимуть нові розширенні декларації з доходами, видатками та активами.

"Якщо чиновник показував зарплату у 30 тисяч доларів за п’ять років, але раптом купив машину за 100 тисяч – це їхній клієнт. Має пояснити, якщо не може, починається процедура по статті про незаконне збагачення", - розповів Віктор Чумак.

Наступна новація стосується конфіскації майна корупціонерів, а також пов’язаних з ними осіб.

Коли чиновника визнаватимуть винним в корупційних діях, то, залежно від завданих збитків, його майно можуть конфіскувати.

У проекті змін йшлося, що потім проводиться пошук пов’язаних з чиновником як фізичних осіб, так і компаній.

Після дискусій зійшлися – поки що у суд зможе конфіскувати майно у "пов’язаних" компаній, а у фізичних осіб – ні.

"Фізичних осіб поки прибрали, це складний інститут. Треба мати більш високий рівень довіри до судової системи, аби його запровадити", - пояснив компроміс пан Чумак.

Антикорупційні детективи

У структурі антикорупційного бюро будуть створенні спеціальні слідчі – детективи, які матимуть оперативні повноваження та стануть головною рушійною силою антикорупційної боротьби.

Також відтепер детективи та співробітники бюро отримують виняткові повноваження без рішення суду на 24 години затримувати потенційного корупціонера, а його майно арештовувати на 72 години.

Це пояснили винятковими обставинами, аби не дати чиновнику швидко покинути країну або вивести активи. Після арешту слідчі мусять звернутись до суду за підтвердженням арешту чи затримання.

У Верховній Раді дуже довго тривали дискусії щодо вимог до детективів та співробітників антикорупційного бюро.

Ідеологи боротьби з корупцією, зокрема і Єгор Соболєв, вимагали, аби правоохоронцям, які у минулому боролися з корупцією, заборонили працювати в національному антикорупційному бюро (НАБ).

Відтепер до НАБ після конкурсу братимуть тільки тих претендентів, які останні п’ять років не працювали у структурах із боротьби з корупцією – аби не були пов’язані зі старими корупційними схемами.

Ще одна новація : у межах Генеральної прокуратури створюється новий підрозділ – спеціальна антикорупційна прокуратура.

Копирайт изображения AFP
Image caption Право призначати голову антикорупційного бюро має президент

Її працівники делегуються до антикорупційного бюро та будуть наглядати за дотриманням законності при розслідуванні фактів корупції.

Ці спеціальні прокурори також обиратимуться на конкурсній основі й не можуть останніх п’ять років працювати в органах по боротьбі з корупцією.

Підвищення платні

Депутати передбачили покарання за відмову надавати відомості на запит антикорупційного бюро, так само як і за надання неправдивої інформації.

За це передбачене покарання у вигляді штрафу від 250 мінімальних заробітних плат - до 600.

Депутати погодились встановити досить високі зарплати для співробітників антикорупційного бюро.

Голова бюро отримуватиме на місяць платню у 50 мінімальних зарплат. Наразі це складає близько 60 тисяч гривень на місяць.

Старший детектив отримуватиме 22 мінімалки – 27 тисяч гривень. Прості детективи матимуть 19 мінімалок – 23 тисячі гривень.

Платня збільшуватиметься зі збільшенням мінімальної зарплати, також передбачені низка доплат, зокрема, за вислугу років та наукові ступені.

Хто звільняє?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Юрій Луценко заявив, що процедура звільнення керівника НАБ є компромісною

До останнього в парламенті точилися суперечки, хто звільнятиме голову антикорупційного бюро і чи звільнятиме взагалі.

Це обговорювали з огляду на незалежність бюро, і парламент та президент не бажали надавати більше повноважень один одному.

Врешті коаліція проголосувала за поправку керівника фракції БПП Юрія Луценка: звільнятиме керівника і парламент, і президент. Але тільки за наявності негативного висновку "міжнародного аудиту".

Що це за аудит зрозуміти важко, бо в проекті змін йшлося про "незалежний аудит", який проводитиме комісія з уряду, президента та парламенту.

Такий аудит проводитиметься раз на рік.

Призначатиме голову антикорупційного бюро президент з трьох кандидатів, яких відбере конкурсна комісія.

Конкурсна комісія з дев’яти представників уряду, президента та парламенту вже отримала 150 анкет кандидатів на голову бюро і найближчим часом має визначити трійку претендентів-переможців.

Призначення голови та створення антикорупційного бюро планується у березні 2015 року.

Новини на цю ж тему