Росія: без рішення суду Савченко не звільнять

Надія Савченко Копирайт изображения Reuters

Київ однозначно вимагає звільнення Надії Савченко, і поки цього не станеться, тиснутиме на Росію, заявив президент Петро Порошенко.

Однак у п'ятницю в Росії прес-секретар президента Росії і представник Слідчого комітету заявили, що льотчицю не можуть звільнити з-під варти до рішення суду.

Адвокати кажуть, що Надія Савченко не підпадає під дію мінських угод щодо обміну полоненими і припускають, що суд над нею готується.

Льотчицю звинувачують у причетності до вбивства російських журналістів під Луганськом. Вона ці звинувачення відкидає і вже понад два місяці голодує.

"Запевнень даватися не могло"

Після переговорів "нормандської четвірки" у ніч проти 12 лютого президент України Петро Порошенко повідомив, що льотчиця Савченко, як його проінформували на зустрічі, буде звільнена "найближчим часом після завершення медичної експертизи та попередніх висновків слідства".

У п'ятницю президент повторив, що Київ продовжить вимагати від Москви звільнення Надії Савченко.

"Ми жорстко вимагаємо від Росії, щоб Надя нарешті повернулася додому, і цей тиск ми продовжимо", - сказав український лідер.

Однак речник пана Путіна Дмитро Пєсков у п'ятницю заявив, що жодних запевнень з російського боку на цей рахунок "даватися не могло", а ступінь винуватості чи невинуватості Надії Савченко визначить суд.

За словами Дмитра Пєскова, про звільнення Савченко у Мінську говорила також і канцлер Німеччини, і президент Франції, які отримали "відповідні роз'яснення".

"Будь-яким словами Путіна не можна вірити, треба готуватися до гіршого і сподіватися на краще, от і все", - заявила кореспонденту Російської служби Бі-бі-сі Рафаелю Саакову сестра льотчиці Віра у відповідь на останні заяви російської сторони.

У Слідчому комітеті Росії, своєю чергу, заявили, що підстав змінити запобіжний захід пані Савченко немає.

"Савченко утримують у слідчому ізоляторі як обвинувачену у вчиненні особливо тяжкого злочину, - сказано в заяві представника відомства Володимира Маркіна. - Заарештована вона рішенням суду, і саме суду надалі визначати ступінь її провини і міру покарання".

За словами Маркіна, у слідства є незаперечні докази провини Савченко. Наприклад, "власноручні записи" обвинуваченої, які нібито підтверджують її причетність до коректування вогню в день, коли під Луганськом були вбиті російські журналісти.

Проте захист Надії Савченко стверджує, що дві графічні експертизи підтвердили, що це "не її почерк".

Захист Савченко вважає, що російська влада збирається якомога швидше провести суд над їхньою підопічною.

"Судячи з усього, заради того, щоб зберегти обличчя Слідчому комітету, зараз готують в прискореному порядку суд, щоб винести обвинувальний вирок, а далі якось це питання вирішити, - сказав один із адвокатів Савченко Ілля Новіков Російській службі Бі-бі-сі. - Чи просити Савченко підписати прохання про помилування, чи без цього прохання застосують амністію, чи відправлять її відбувати покарання в Україну - будь-який з цих варіантів, який дозволить не визнавати, що СК помилився".

Раніше інший адвокат Савченко Марк Фейгін припускав, що її справу формально продовжать і вона завершиться лише "процесуальним способом".

Візити правозахисників

У п'ятницю медсанчастину "Матроської тиші", де зараз перебуває Надія Савченко, відвідала велика група правозахисників.

З льотчицею поспілкувалися уповноважена з прав людини в Росії Елла Памфілова, голова президентської Ради з прав людини Михайло Федотов, член РПЛ Єлизавета Глінка, відома як доктор Ліза, і представники Громадської спостережної комісії.

На сайті російського омбудсмена повідомляється, що Елла Памфілова відвідала лікарню у зв'язку з новим зверненням Савченко, але деталей зустрічі поки не розголошують.

"Я не впевнений, що "Матроська тиша" взагалі пам'ятає інший такий випадок, коли наші правозахисні відомства ходили таким "косяком" до однієї й тієї ж людини протягом першої половини дня, - каже адвокат Савченко Ілля Новіков. - Ідуть натяки (З боку правозахисників. - Ред.) про те, що не переживайте, не смикайтесь, все буде добре".

Правозахисники, серед іншого, намагалися переконати льотчицю припинити голодування.

"Під Мінські угоди не підпадає"

Захист Надії Савченко не приховує, що розраховував на "політичне рішення" в рамках переговорів у Мінську 11 лютого, однак серед пунктів угоди, яку в підсумку підписала контактна група, тих пунктів, які могли б сприяти звільненню Савченко, не виявилося.

"Під Мінські угоди не підпадає, бо це позиція російської сторони. Вони не вважають осіб, які перебувають під слідством в Росії, заручниками, яких передбачено обміняти "всіх на всіх" пунктом №6 (нових Мінських угод. - Ред.). Вони припускають, що це тільки ті особи, які перебувають на території України, або в Києві, або у сепаратистів з ДНР і ЛНР. А з тими, хто вивезений, як Надія Савченко, з мішком на голові на територію Росії, вони вважають, що все нормально, оскільки іде загальнокримінальний процес", - пояснює адвокат Надії Савченко Марк Фейгін.

СКР відкидає версію про затримання Надії Савченко на території України та її етапування на територію Росії, наполягаючи на тому, що її затримали під час незаконного перетину кордону і доставили в слідчий ізолятор Воронежа.

10 лютого Басманний суд Москви подовжив термін утримання Надії Савченко під вартою до 13 травня. Захист подав апеляцію на це рішення.

Новини на цю ж тему