Саакашвілі: в Україні провести реформи легше, ніж було у Грузії

Саакашвілі Копирайт изображения UNIAN
Image caption Михайло Саакашвілі під час брифінгу в Адміністрації президента України

13 лютого президент України Петро Порошенко призначив колишнього лідера Грузії Михайла Саакашвілі своїм радником та головою Дорадчої міжнародної ради реформ.

Пізніше стало відомо, що Генеральна прокуратура України відповіла відмовою своїм грузинським колегам на запит щодо можливої екстрадиції пана Саакашвілі до Грузії, де він перебуває у розшуку.

В інтерв'ю ВВС Україна Михайло Саакашвілі розповів про те, як планує допомагати реформам в Україні та чи вплине його переслідування грузинськими правоохоронцями на відносини між офіційними Києвом та Тбілісі.

Реформи під тиском

ВВС Україна: Чим ви будете займатися в міжнародній раді реформ?

Михайло Саакашвілі: В мене була довга розмова з президентом Порошенком про це. Ми будемо збирати реформаторів, людей, які мають досвід роботи у складних перехідних умовах, по всьому світу - починаючи зі Сполучених Штатів та Західної Європи і закінчуючи Перу, країнами пострадянського простору та Азії.

Будемо намагатися просувати у різних галузях антикорупційні реформи, реформи щодо реструктуризації, дерегуляції, полегшення бюрократичних процедур. Також плануємо доповнювати зусилля адміністрації президента й інших органів у питанні реформування армії.

Тобто, мета - просувати реформи всередині України та одночасно мобілізувати міжнародну допомогу, а також рекламувати наші успіхи - а вони, я сподіваюся, будуть - на міжнародній арені.

ВВС Україна: Як ви вважаєте, чи можливо в Україні здійснити такі ж реформи, які свого часу ви здійснили в Грузії? З врахуванням більшої території та бойових дій на Донбасі.

Михайло Саакашвілі: Грузія завжди здійснювала реформи під серйозним тиском зі сторони Росії. Треба розуміти, що у нас було повне енергетичне ембарго та економічне ембарго. Десятки тисяч грузинів виганяли з Росії.

Нас бомбили майже кожен рік: то в Кодорській ущелині, то в Панкісській ущелині. Організовувалися постійні терористичні акти та інша підривна діяльність. Проти нас велася інформаційна війна.

Під таким натиском нам і довелося починати реформи й більш-менш успішно їх провести.

А в Україні, мені здається, багато речей легше зробити. В Грузії реформи образили багатьох старих кадрів, які були звільнені з державної служби. Співвідношення людей, які були незадоволені реформами, в порівнянні з Україною в Грузії було більшим - через той фактор, що всі всім куми, родичі і т.д.

У вашій країні, думаю, такі речі легше проводити. А те, що йде війна, стимулює до активних дій, адже всі розуміють, що звичайними методами тут не прорватися.

У цьому сенсі я - оптиміст, і вважаю, що наша група грузинських реформаторів зможе зробити свій внесок у цей процес.

"Я - грузинський політик"

Image caption Михайло Саакашвілі перебуває в розшуку у Грузії через звинувачення у розтраті бюджетних коштів, екс-президент такі підозри відкидає

ВВС Україна: Як оцінюєте нинішню владну команду в Україні?

Михайло Саакашвілі: На раді реформ я бачив, що по основним принципам реформ в українській владі немає розбіжностей. Безумовно, в будь-якій системі можуть бути якісь особисті розбіжності. Але в Україні зараз ніхто не заперечує основні принципи змін.

Зараз головне - швидко діяти, адже часу дуже мало.

ВВС Україна: Скільки часу має Україна на реформи?

Михайло Саакашвілі: Максимум кілька місяців на те, щоб врятувати українську демократію та ідею державності й реформ.

ВВС Україна: Українське громадянство не плануєте отримати?

Михайло Саакашвілі: Ні. Саме через це я відмовився від того, щоб бути першим віце-прем'єром в українському уряді чи керівником Антикорупційного бюро, коли мені пропонували.

Я не хотів би ставати частиною якихось внутрішньополітичних ігор в Україні. Я - грузинський політик, але долі Грузії та України пов'язані. Тому вважаю, що треба бути абсолютно нейтральним.

Відносини між Україною та Грузією

ВВС Україна: Чи може ситуація з заявами прокуратур Грузії та України про можливу вашу екстрадицію вплинути на погіршення відносин між країнами? Нинішня влада у Тбілісі вже висловлювала своє незадоволення щодо присутності ряду опозиційних грузинських політиків в українському уряді.

Михайло Саакашвілі: Відносини між країнами зіпсовані не з вини цих грузинських політиків та не з вини грузинського народу. Треба розуміти, що з першого дня Майдану теперішній грузинський уряд, який контролюється великим приватним акціонером "Газпрому", олігархом Борисом Іванішвілі, відкрито висловлював незадоволення тим, що відбувалося в Києві. Уряд казав, що Віктор Янукович вистоїть.

Прем'єр-міністр Грузії закликав не озброювати Україну в своїй статті у Financial Times.

Грузія відмовлялася не лише надати зброю Україні чи приєднатися до санкцій, а й не голосувала проти російської резолюції в ООН.

Влада переслідувала і переслідує родини грузинських офіцерів, які воюють за Україну, і навіть порушила проти багатьох з них кримінальні справи.

Буквально кілька днів тому вони зробили заяву, що не допустять Майдану за українським сценарієм в Грузії. Чиста прокремлівська риторика.

Це дуже сумно, адже грузинський народ практично на 100% підтримує українців. Думаю, такі дії стали однією з причин нинішньої непопулярності чинного проросійського уряду Грузії.

ВВС Україна: Як довго будете працювати в Україні та чи плануєте повертися в Грузію?

Михайло Саакашвілі: Звичайно, я в Україні тимчасово і буду повертатися в Грузію.

Але буду робити все, щоб допомогти українцям. Однак справа реформування України - це завдання для талановитих українських громадян, яких тут дуже багато. Набагато більше, ніж свого часу у нас було реформаторів у Грузії.

З Михайлом Саакашвілі спілкувався В'ячеслав Шрамович.

Новини на цю ж тему