Лорди: ЄС і Британія "катастрофічно" недооцінили Росію

Путін Копирайт изображения AFP
Image caption Ніхто не міг передбачити російського втручання на сході України, кажуть у британському МЗС

Британія та Євросоюз "катастрофічно неправильно оцінили" настрої Кремля перед кризою в Україні, йдеться у доповіді комітету у справах ЄС Палати лордів британського парламенту.

Як йдеться у доповіді, Брюссель недооцінив ворожість Росії щодо планів Євроінтеграції, а Лондон не узяв "достатньо активної чи помітної участі" в зусиллях із розв'язання кризи.

На думку лордів, Європа "як уві сні" увійшла в цю кризу.

Причиною цього стало скорочення у фінансуванні, внаслідок якого у британському МЗС - Форін-офісі - залишилося мало фахівців із Росії, а аналітична робота перестала вважатися пріоритетом.

Такі ж негативні процеси відбулися і в зовнішньополітичних відомствах інших європейських країн, що не дало дипломатам дати "авторитетну відповідь" на ситуацію в Україні, заявляють лорди.

Доповідь зазначає, що відносини між Брюсселем та Москвою надто довго ґрунтувалися на "оптимістичній передумові", ніби Росія перебуває на шляху перетворення у демократичну державу.

У результаті, коли у 2013 році справа дійшла до підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, ніхто в Європі не чекав такої ворожості з боку Росії.

"Невиправдано і незаконно"

"Він (комітет із закордонних справ Палати лордів - Ред.) вірить, що ЄС, і, зокрема, Сполучене Королівство, винні у тому, що як уві сні увійшли у цю кризу, - заявив голова комітету лорд Тугендхат. - Нестача сильного аналітичного потенціалу - як у Британії, так і в ЄС, призвела до катастрофічно неправильної оцінки настроїв напередодні кризи".

Копирайт изображения Getty
Image caption Європейські дипломати не змогли дати "авторитетної відповіді" на ситуацію в Україні

За його словами, ані Лондон, ані Брюссель не мають відповіді на те, як поводитися із Росією у довгостроковій перспективі.

Водночас, як заявила речниця міністерства закордонних справ Британії, ніхто не міг передбачити масштаби "невиправданого і незаконного" російського втручання на сході України.

"Провина за це повністю лежить на проросійських сепаратистах, яких підтримує російська влада, і тут ні до чого Угода про асоціацію, про яку ЄС і Україна вели переговори більше семи років перед тим, як Росія вирішила незаконно вторгнутися, а потім анексувати частину свого сусіда", - сказала вона.

"Якщо український народ бажає ближчих соціальних, економічних та політичних відносин з ЄС, то це має вирішувати український народ, а не Росія", - наголосила речниця Форін-офісу.

Копирайт изображения AFP
Image caption ЄС і США "глибоко занепокоєні" боями на Донбасі, що не припиняються попри оголошене перемир'я

"Глибоко занепокоєні"

Прорахунки британської дипломатії лорди вважають особливо прикрими тому, що Сполучене Королівство є однією з чотирьох країн, які 1994 року підписали Будапештський меморандум, який гарантує територіальну цілісність України.

Незадовго до оприлюднення доповіді прем'єр-міністр Британії Девід Кемерон і голова Ради ЄС Дональд Туск обговорили телефоном, як реагувати на насильство на сході України, що не припиняється попри домовленості про припинення вогню.

"Пан Туск сказав, що ЄС буде пильно відслідковувати ситуацію на місці у найближчі дні, і обидва лідери погодилися, що країни-члени ЄС будуть зобов'язані переглянути дії Євросоюзу у відповідь", - йдеться у заяві Даунінг-стріт у підсумках розмови.

Обидва політики висловили "глибоку занепокоєність" у тому, що підтримувані Росією сепаратисти продовжували атакувати Дебальцеве, попри режим припинення вогню, що набув чинності минулої неділі.

"Вони погодилися, що ЄС має чітко заявити Росії, що проросійські повстанці мають поважати перемир'я", - наголосили у прес-службі британського прем'єра.

"Глибоку стурбованість" щодо боїв на Донбасі висловили і в Вашингтоні.

Росія послідовно заперечує підтримку сепаратистів та свою пряму причетність до конфлікту на сході України.

Новини на цю ж тему