Свідок у справі Литвиненка пов'язав Путіна із наркоторгівлею

Колишній офіцер КДБ Юрій Швець на слуханнях у справі про вбивство Литвиненка повідомив, що його товариша могли вбити через інформацію про можливе "кришування" Путіним в 90-х роках відмивання грошей колумбійського наркокартелю.

Як пише кореспондент російської служби Бі-бі-сі Віктор Нехезін, мова йде про досьє на Віктора Іванова, нинішнього директора Федеральної служби з контролю за обігом наркотиків та одного з довірених осіб президента Росії Володимира Путіна. Цей документ склав Юрій Швець у вересні 2006 року на замовлення Олександра Литвиненка для компанії Titon.

Пан Швець стверджує, що включив в це досьє інформацію про зв'язки Володимира Путіна та Віктора Іванова з так званим Тамбовським злочинним угруповуванням, яке, в свою чергу, в 90-х роках займалося наркоторгівлею і відмиванням грошей одного з колумбійських наркокартелів.

На думку пана Швеця, це досьє не тільки стало причиною зриву важливої комерційної угоди від якої Віктор Іванов, нібито, планував особисто отримати 10-15 млн доларів у вигляді "відкату", але й могло серйозно потурбувати самого Володимира Путіна.

Громадське розслідування смерті Олександра Литвиненка, проводиться за рішенням Високого суду, який таким чином задовольнив прохання вдови Олександра Литвиненка, Марини.

Головна мета розслідування - відповісти на запитання, чи причетна російська влада до загибелі пана Литвиненка.

"Правило КДБ -прикрити спину"

Юрій Швець виключив ймовірність того, що Олександр Литвиненко або взагалі будь-хто за межами Росії міг бути убитий російськими спецслужбами без схвалення вищого представника влади, яким у Росії є Володимир Путін.

"Це правило КДБ номер один - прикрити свою спину. А прикрити свою спину можна тільки отримавши добро від свого начальника. Особливо в Росії, де вони говорять про побудову вертикалі влади, де є тільки один єдиний бос, який приймає всі важливі рішення", - пояснив Швець.

"Будь-який генерал, включаючи пана Іванова або будь-якого іншого генерала ФСБ, перед тим, як віддати наказ про ліквідацію Саші або будь-кого чи в Росії, чи за її межами, спочатку забезпечить собі прикриття - на всякий випадок", - додав свідок.

Уривки з досьє на Віктора Іванова, складеного Юрієм Швецем, вже цитувалися на слуханнях у Високому суді Лондона, і в четвер Швець, який виступав по відеозв'язку з Америки, дав представникам британського правосуддя свою згоду на його повну публікацію.

Як раніше повідомляв на слуханнях свідок Дін Еттью, колишній голова компанії Titon, всього Юрію Швецю через Олександра Литвиненка замовили чотири досьє - на Віктора Іванова, Ігоря Шувалова (нині першого віце-прем'єра російського уряду) і двох російських бізнесменів Євгена Туголукова і Кирила Шубського.

Литвиненко, не запитавши у Швеця дозволу, передав копію досьє на Іванова Андрію Луговому, через якого - як вважає Юрій Швець - російські спецслужби і дізналися про існування цього документу, що компрометує пана Іванова і пана Путіна.

Однокашник Путіна і Шакала

Юрій Швець - у минулому кадровий офіцер КДБ, випускник Інституту зовнішньої розвідки імені Андропова, який працював у 80-х роках резидентом в США і звільнився зі служби в 1990 році. У 1993 році він емігрував до США і з 1997 року працює у сфері "дью ділідженс" - збору інформації та оцінки комерційних ризиків для компаній, що збиралися вести бізнес в Росії.

Пан Швець сам себе описує як однокурсника Володимира Путіна. "Тільки Путін опинився серед одного відсотка невдах на курсі, яких визнали непридатними для служби у зовнішній розвідці", - додав пан Швець.

До цього свідок встиг повчитися в Університеті дружби народів ім. Патріса Лумумби, і радник дізнання Робін Там не забув зазначити, що тоді його однокурсником був знаменитий венесуельський терорист Ілліч Рамірес Санчес, відомий під ім'ям Карлос Шакал.

"Насправді він навчався на іншому відділенні і був на три-чотири роки за мене старшим, так що ми не зустрічалися", - заперечив пан Швець.

У 2002 році Юрію Швецю замовили роботу із записами прослуховування колишнього президента України Леоніда Кучми в рамках розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Пан Швець повинен був зробити текстові роздруківки записів, що налічували сотні годин розмов Леоніда Кучми зі своїми підлеглими.

Цю роботу погодився оплачувати Борис Березовський: Швець прилетів до Лондона і так познайомився з Олександром Литвиненком.

Робота з архівом записів прослуховування пана Кучми зіграла згодом важливу роль у подіях, що мали відношення до смерті Литвиненка від отруєння полонієм.

Український слід

Юрій Швець пояснив, що, складаючи досьє на Віктора Іванова, він здебільшого користувався інформацією, отриманою ним від самого Олександра Литвиненка. Зокрема, за його словами, Литвиненко в 90-х роках займався розслідуванням діяльності Тамбовського організованного злочинного угруповування і, таким чином, сам виявив його зв'язок з Віктором Івановим.

Однак, деякі дані Швець отримав з прослуханих ним розмов Леоніда Кучми з співробітниками Служби безпеки України - саме звідти у нього і з'явилася інформація про можливу причетність до наркоторгівлі Володимира Путіна, коли той працював в адміністрації Санкт-Петербурга.

Адвокат вдови Литвиненка Бен Еммерсон зачитав уривок з досьє на Віктора Іванова:

"Це був дивний час. Іванов, голова управління ФСБ по боротьбі з контрабандою, співпрацював з Тамбовським ОЗГ, намагаючись отримати контроль над морським портом Петербурга. Порт використовувався гангстерами для контрабанди колумбійських наркотиків до Європи. Путін, який працював тоді в адміністрації міста, був консультантом у компанії SPAG, яка, за наявною інформацією, займалася відмиванням грошей колумбійського наркокартеля в Петербурзі. Кумарин, лідер Тамбовського ОЗУ, входив до ради директорів однієї з дочірніх компаній SPAG".

"Українські дані, які ви використовували для своїх висновків, - це була секретна інформація чи з відкритих джерел?" - запитав адвокат Еммерсон свідка.

"Це була доповідь української служби безпеки СБУ президенту Кучмі, і як така так, це була секретна доповідь. Вона була усна: голова СБУ Деркач доповів про документи, які СБУ отримала в Європі і які демонстрували, що Путін мав стосунок до SPAG, щодо якої в Німеччині та Ліхтенштейні проводилося розслідування про її зв'язки з відмиванням грошей для колумбійського наркокартеля", - відповів пан Швець.

"Так це відкрита інформація чи секретна?",- ще раз уточнив адвокат Еммерсон.

"Розслідування діяльності SPAG було загальновідомим фактом. Не було загальновідомо те, що Путін був частиною SPAG і що російські спецслужби витрачали величезну кількість грошей на викуп інформації про це розслідуванні в Європі",- пояснив Швець.

"Все це змушує зробити висновок, що ви включили в цей досьє інформацію, яка була потенційно небезпечною для самого президента Путіна?",- запитав адвокат.

"Дуже небезпечною. Тому що, наскільки мені відомо, це був єдиний приклад інформації, яка ґрунтується на документах. Інші дані, які я бачив в інтернеті, - не більше ніж чутки, засновані на чутках, на анонімних джерелах і так далі", - вважає Швець.

"Але у вас на руках були реальні документи, на яких ви могли обґрунтовувати свої висновки для досьє, - це ви маєте увазі?", - продовжив уточнювати адвокат Еммерсон.

"Так, у мене є розшифровка доповіді, зробленої президенту Кучмі головою служби безпеки", - повторив Швець.

Джерело, що конкурує

Юрій Швець стверджує, що жодного разу не чув прізвище Луговий до смерті Олександра Литвиненка, але знав, що Литвиненко співпрацює з ще одним "джерелом".

Саме цьому джерелу Литвиненко і передав копію досьє на Іванова - щоб, за його словами, показати, як треба робити подібні звіти.

"Я не проти конкуренції, і я знав, що Саша намагається організувати свою мережу джерел інформації, - говорить пан Швець. - Але я почав турбуватися, коли дізнався, що Саша передав моє досьє якомусь росіянину".

Підпис до фото,

Депутат Держдуми Андрій Луговий

Однак Литвиненко спробував заспокоїти пана Швеця.

"Цей росіянин такий же як ми виходець з КДБ, він як я працює на Березовського і так само як я відсидів у в'язниці через зв'язок з Березовським", - перерахував пан Литвиненко пану Швецю свої аргументи.

Протягом двох днів після 1 листопада 2006 року Литвиненко розмовляв зі Швецем і запевняв його, що у нього просто харчове отруєння. Потім - коли серйозність становища стала очевидною, - Литвиненко ще два дні переконував Швеця, що його отруїв Маріо Скарамелла. І лише потім визнав, що в день отруєння зустрічався ще й з двома росіянами, один з яких - те саме джерело, що конкурує.

"І я йому тут же сказав - їх і треба шукати!",- згадує Юрій Швець.

"Через мого досьє угода не відбулася"

Юрій Швець висловив скепсис щодо версії вбивства Литвиненка, яку висловив раніше на слуханнях італієць Маріо Скарамелла і ще один фахівець з "дью ділідженс" Євген Лимарьов.

Пан Скарамелла стверджує, що він отримав від Лимарьова попередження про підготовку замаху на Литвиненка і Березовського - і на зустрічі з Литвиненком 1 листопада як раз намагався попередити його про небезпеку.

Пан Швець називає інформацію про Лимарівський "список потенційних жертв" дивним і навіть сміховинним.

"Саша правильно зробив, що не звернув увагу на інформацію Скарамелли", - вважає пан Швець.

На його думку, інформація про настільки серйозні плани російських спецслужб просто не могла просочитися і стати відомою відразу стільком людям - Лимарьову, Скарамеллі та іншим.

Пан Швець вважає, що рішення про ліквідацію Литвиненка приймалося оперативно - не раніше вересня 2006 року.

"Я так розумію, що через моє досьє угода не відбулася, і Іванов особисто не отримав очікуваного "відкату". Відкат повинен був становити 10-15 мільйонів доларів",- повідомив свідок Швець.

На його думку, Віктор Іванов має репутацію дуже мстивої людини.

"У досьє містилася інформація і про участь Путіна в наркоторгівлі, і я думаю, Іванов з Путіним не хотіли, щоб про це дізналися на Заході", - робить висновок колишній співробітник КДБ.

Наступне засідання у Високому суді в Лондоні відбудеться в понеділок 16 березня.

Олександр Литвиненко помер 23 листопада 2006 в лікарні Університетського коледжу Лондона від отруєння радіоактивною речовиною полоній-210, який, як вважають британські спецслужби, додали в чай, який Литвиненко випив під час зустрічі з колишніми співробітниками ФСБ Андрієм Луговим (нині депутат Держдуми від ЛДПР) і Дмитром Ковтуном.