Путін: "ми були готові" застосувати ядерні сили через Крим

Володимир Путін

Президент Росії Володимир Путін розглядав можливість застосування ядерної зброї під час анексії Криму в разі збройного протистояння з боку західних країн.

Про це російський президент розповів в документальному фільмі Андрія Кондрашова "Крим. Шлях на Батьківщину", який у неділю показав канал "Росія 1". Фільм приурочений до першої річниці анексії Криму Росією.

"Ми готові були це зробити [привести в бойову готовність ядерні сили]. Я ж розмовляв з [західними] колегами і говорив їм, що це [Крим] - наша історична територія, там проживають російські люди, вони опинилися в небезпеці, ми не можемо їх кинути ", - цитує пана Путіна сайт Всеросійської державної телерадіомовної компанії (ВДТРК).

Як виглядає зі слів Володимира Путіна, він вірить у те, що США були готові вступити у війну за Крим.

"Не ми здійснили державний переворот [як називає Путін зміну влади в Україні в результаті протестів на Майдані], це зробили націоналісти і люди з крайніми переконаннями. Ви їх підтримали. Але де ви перебуваєте? За тисячі кілометрів? А ми тут, і це наша земля!", - говорить у фільмі російський президент, звертаючись, вочевидь, до Сполучених Штатів.

За його зізнанням, анексія Криму супроводжувалася військовою операцією, спрямованою на те, щоб захистити півострів від можливого військового захоплення.

Зокрема, до Криму були перекинуті берегові комплекси "Бастіон" - потужні оборонні установки, призначені для захисту берегової лінії від нападу з моря.

"І, крім усього іншого, ми свідомо розгорнули ці комплекси так, щоб їх бачили з космосу", - додав Путін.

"Ми зробили з Криму фортецю"

"Ми зробили з Криму фортецю. І з моря, і з суші", - стверджує російський президент у фільмі "Крим. Шлях на Батьківщину".

Володимир Путін також визнав, що в операції з анексії Криму брали участь підрозділи ГРУ і морської піхоти, перед якими стояло завдання з нейтралізації українських військових частин, розквартированих на півострові.

"Потрібні були фахівці, які вміють це робити. Тому я дав доручення і вказівки міністерству оборони, чого приховувати, під виглядом посилення охорони наших військових об'єктів у Криму перекинути туди спецпідрозділи головного розвідуправління і сили морської піхоти, десантників", - розповідає Путін.

При цьому він додає, що не скористався дозволом Ради Федерації на введення військ в Україну, а чисельність особового складу бази Чорноморського флоту в Криму не була перевищена.

"Навіть не знадобилося скористатися дозволом Ради Федерації про введення наших військ в Україну... Тому що за відповідним міжнародним договором на нашій військовій базі в Криму ми мали право мати 20 тисяч людей. Навіть більше трошки. Навіть з тією кількістю, яку ми додали, ми 20 тисяч не набрали", - каже Путін.

"Я займався цим особисто"

Успіх всієї цієї операції, за словами російського лідера, був зумовлений тим, що керував нею він особисто:

"Наша перевага, знаєте, в чому полягала? У тому, що я займався цим особисто. Не тому, що я там все правильно робив, а тому що, коли це роблять перші особи держави, то виконавцям легше працювати".

"Вони це відчувають, розуміють і знають, що вони виконують наказ, а не займаються самоуправством. А коли державна структура перебуває в розваленому або напіврозваленому стані, то накази або взагалі не віддаються, або не доходять до виконавців, або в легітимності їх є великі сумніви", - вважає Володимир Путін.

США - "ляльководи" подій у Києві

Щодо минулорічних протестів на Майдані у Києві, російський президент заявив у фільмі, що, на його думку, за зміною влади в Україні стояли США.

"Формально опозицію, насамперед, підтримували європейці, але ми прекрасно знали, не просто усвідомлювали, а знали, що реальними ляльководами були наші американські партнери та друзі. Це вони допомагали готувати націоналістів, вони допомагали готувати бойові загони", - сказав російський президент.

Підпис до фото,

Російський президент переконаний, що зміну влади в Україні спровокували США

За його словами, "підготовка бойових загонів" відбувалася на території Польщі та Литви.

"Як вчинили наші партнери? Сприяли здійсненню державного перевороту. Тобто почали діяти з позиції сили. Я не думаю, що це найкращий спосіб ведення справ", - додав Путін.

Також він сказав, що головною метою анексії Криму було недопущення кровопролиття.

"Упевнений, що, маючи на увазі етнічний склад населення в Криму, там було б ще гірше [ніж на Майдані]. Ми повинні були зробити певні дії з недопущення такого негативного розвитку подій, щоб не було трагедій, які потім пізніше розігралися в Одесі, коли заживо були спалені десятки людей", - сказав Путін у фільмі.

"Януковича хотіли усунути"

Крім того, Володимир Путін заявив, що не засуджує рішення екс-президента України Віктора Януковича не застосовувати зброю проти протестувальників на Майдані, але зазначив, що ця "бездіяльність" призвела до тяжких наслідків.

"Я не хочу давати оцінку його [Януковича] роботі. Він сказав: "Я не міг підписати наказ про застосування зброї. У мене рука не піднялася"... Чи можна його засуджувати за це? Я не знаю... Добре це чи погано - наслідки важкі від бездіяльності. Це очевидно", - сказав Путін в фільмі "Крим. Шлях на Батьківщину".

У цьому фільмі Путін також говорить про те, що "організатори минулорічного держперевороту" в Києві планували захопити владу і фізично усунути Януковича.

"Стало відомо, про те, що готується не лише його [Віктора Януковича] захоплення, а й ті, хто цей державний переворот здійснив, віддавали перевагу його [Януковича] фізичному усуненню", - зауважив Путін.

Раніше був показаний уривок з фільму "Крим. Шлях на Батьківщину", в якому Володимир Путін розповідає про те, що рішення про приєднання Криму він оголосив вузькому колу свого оточення в ніч перед закриттям Олімпіади в Сочі 23 лютого.

"Я всім моїм колегам (їх було четверо) сказав: "Ситуація розгорнулася таким чином в Україні, що ми змушені почати роботу з повернення Криму до складу Росії, тому що ми не можемо кинути цю територію і людей, які там проживають напризволяще під каток націоналістів".

Дії Москви з анексії Криму засудила міжнародна спільнота. Західні країни запровадили санкції відносно Росії у зв'язку з анексією Криму.