Фільм про Крим: навіщо Путін розповів нову версію анексії?

  • Святослав Хоменко
  • ВВС Україна

На річницю анексії Криму президент Росії Володимир Путін розповів нову версію того, як відбувалося "повернення" півострова, підтвердивши, що ключову роль у тому процесі відігравали кадрові військові російської армії.

ВВС Україна намагалося розібратися, навіщо пан Путін взяв на себе відповідальність за приєднання півострова до Росії, які цілі він переслідував, вголос заявляючи про можливість застосування ядерної зброї під час минулорічних подій.

Нова версія

У документальному фільмі "Крим. Шлях на батьківщину", продемонстрованому в неділю на федеральному каналі "Росія 1", Володимир Путін детально розповів про минулорічну анексію Криму.

Картина, описана російським президентом, дещо розходиться з версією розвитку подій, котру він озвучував раніше.

За визнанням пана Путіна, анексія Криму супроводжувалася потужною військовою операцією, у якій брали участь, зокрема, частини Головного розвідувального управління, армійські підрозділи спеціального призначення, морська піхота та повітряно-десантні війська.

Володимир Путін заявив, що розглядав можливість застосування ядерної зброї у випадку, якби західні країни протидіяли планам анексії Криму.

Запорукою успіху усієї операції в цілому, за словами російського президента, стало те, що він особисто здійснював керівництво нею.

У березні минулого року Володимир Путін заявив, що українські військові частини блокуються силами "кримської самооборони", а кадрові військовики не брали участь у протистояннях.

За місяць він визнав, що російські солдати "стояли за спинами" "самооборони", охороняючи громадський порядок під час "референдуму" про приєднання Криму до Росії.

Фільм до річниці

Поява фільму "Крим. Шлях на батьківщину" на російських телеекранах була приурочена до річниці анексії півострова.

Підпис до фото,

Володимир Путін заявив, що розглядав можливість використання ядерної зброї під час минулорічних кримських подій

Політолог Володимир Фесенко вважає, що його демонстрація у недільний прайм-тайм мала на меті "пропагандистське відзначення" цієї дати.

"Зараз у багатьох росіян починають з’являтися сумніви, чи вартий був Крим цього всього (Запровадження санкцій та економічні проблеми Росії. – Ред.). У Кремлі це відчувають, тому (Цим фільмом. – Ред.) переконують, що приєднувати Крим потрібно було, іншого виходу в Росії не було", – каже експерт.

У логіці пана Путіна, продовжує політолог, анексія Криму вкладається у канву боротьби проти київського Майдану та його наслідків.

Події зими минулого року, за словами російського президента, були інспіровані Заходом з метою, в тому числі, "потіснити" Росію з її традиційної "зони впливу".

Боротьба з цим "всесвітнім заколотом проти Росії" – додатковий аргумент на користь приєднання Криму, який представляють російському глядачеві, продовжує Володимир Фесенко.

Ядерна зброя

Інша справа, що у великому інтерв’ю для цього фільму пан Путін вперше фактично визнає анексію півострова спецоперацією, розробленою та контрольованою ним особисто.

Навіщо російський президент бере на себе відповідальність за події, які вже зараз призвели до безпрецедентної ізоляції Росії?

"Цими заявами Путін показав, що він готовий ризикувати і йти до кінця у відстоюванні того, що він вважає національними інтересами Росії. Він ніби говорить західним лідерам: старі правила, за якими світ був влаштований раніше, вже не працюють, давайте домовлятися про нові правила", – каже політолог Михайло Погребінський.

Експерт додає, що подібної рішучості західні лідери наразі не демонструють.

"Ви де перебуваєте? За тисячі кілометрів? А ми тут, і це наша земля! Ви за що хочете там боротися? Не знаєте? А ми знаємо. І ми на це готові", – заочно звертається, очевидно, до Сполучених Штатів Америки Володимир Путін, показуючи готовність до крайніх методів у відстоюванні російських інтересів.

Одним з елементів "нових правил" світоустрою за Путіним, очевидно, має бути готовність застосувати ядерну зброю у ситуаціях, подібних до кримської.

"Тезою про ядерну зброю, перш за все, лякають Захід. Путін лякає західних лідерів великою війною, і йому це вдається", – каже Володимир Фесенко.

Рік потому

Співрозмовники ВВС Україна кажуть: одкровення Володимира Путіна дають можливість по-новому оцінювати поведінку української влади під час подій березня минулого року.

Чимало спостерігачів тоді звинувачували офіційний Київ у нерішучості та пасивності.

"Путін міг посилати Баракові Обамі та європейським лідерам сигнали, що він готовий застосувати ядерну зброю у випадку, якщо зустріне військову протидію з боку України чи НАТО в Криму. Ці сигнали могли призвести до інформаційної хвилі з іншого боку: Захід міг тиснути на Олександра Турчинова (Тодішнього в.о. президента України. – Ред.) та Арсенія Яценюка з категоричною забороною застосовувати українську зброю в Криму", – пояснює Володимир Фесенко.

Раніше Олександр Турчинов заявляв, що відмова Києва від активної оборони Криму під час минулорічної анексії пояснюється катастрофічним станом української армії, а також прагненням не спровокувати Росію на повномасштабне військове вторгнення до України – на той час чинним був дозвіл Ради Федерації президентові Росії застосовувати збройні сили на території України.

"Явка з повинною"

Представники української влади жорстко відреагували на появу фільму про анексію Криму.

Підпис до фото,

Приєднання Криму до Росії не визнала Україна та західні держави

Ще до його прем’єри, коли в мережі з’явився трейлер стрічки, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив міністерству юстиції відправити відео до Гаазького трибуналу.

"Цей фільм дає відповіді на питання, хто давав вказівки для захоплення української території в Криму, з порушення міжнародного права, і хто за це несе відповідальність", – пояснив пан Яценюк.

А в понеділок секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що у цій стрічці "Путін сам задокументував свій злочин", а інтерв’ю російського президента стане документальним підтвердженням злочинів російських військових у міжнародних судах, "де військово-політичне керівництво Росії сидітиме на лаві підсудних".

Раніше представники української влади заявляли про наміри ініціювати позови з приводу подій у Криму в міжнародних судових інстанціях.

За словами колишнього судді Європейського суду з прав людини Володимира Буткевича, продемонстрований на російському телебаченні фільм може бути використаний у ймовірному позові України з вимогами покарання посадових осіб, відповідальних за анексію Криму.

"Нюрнберг ніхто не відміняв. Саме він заклав основоположні норми в сучасному міжнародному праві", - зазначив юрист, додавши, що серед доказів у Нюрнберзькому процесі над лідерами нацистської Німеччини також використовувалися документальні стрічки про життя цієї країни під керуванням Адольфа Гітлера.