Конфлікт влади і Коломойського: загрози для України

Коломойський Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ігор Коломойський грубо образив журналіста, через що медіаспілки вимагають його покарати

Розмови про конфлікт частини команди президента з групою голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського перейшли у відкриту форму протистояння навколо компанії "Укртранснафта".

"Нафтогаз" змінив керівництво державної компанії, проте у ситуацію втрутився пан Коломойський і навколо центрального офісу ледь не розгорілись справжні бої.

Ігор Коломойський з соратниками забарикадувались у штаб-квартирі компанії зі старим керівником Олександром Лазорком, а міністр енергетики Володимир Демчишин намагався з ними домовитись.

Були люди у камуфляжі, працівники охоронних фірм, розбиті меблі та двері, проте до застосування зброї не дійшло.

Пан Коломойський стверджував, що звільнення керівника було незаконним, і вночі покинув будівлю "Укртранснафти", пішовши на перемовини до президента.

У політичних колах знову заговорили про озброєні добровольчі батальйони, які фінансуються Ігорем Коломойським, і теоретично можуть стати інструментом у політичній та бізнесовій боротьбі між впливовим підприємцем і центральною владою.

Атака на Коломойського

У четвер Верховна Рада після тривалих суперечок ухвалила зміни до закону про акціонерні товариства, яким відкрила шлях для держави взяти під контроль компанію "Укрнафта".

Більшість акцій підприємства належать державі, проте структури Ігоря Коломойського з меншим пакетом фактично керують "Укрнафтою".

Як сказав під час ухвалення закону депутат від БПП Сергій Лещенко, який тривалий час критикує пана Коломойського, такий контроль завдає державі збитків.

Ігор Коломойський підтверджує, що контролює "Укрнафту", проте завдання шкоди компанії не визнає.

Схожа ситуація і з "Укртранснафтою" - 100% акцій належать державі, проте керівництво нею здійснювали люди, яких захищає пан Коломойський.

Критики Ігоря Коломойського нарікають, що державна компанія часто грає на користь бізнесу очільника Дніпропетровщини, проте сам він це заперечує.

У четвер керівника "Укртранснафти" Олександра Лазорка відсторонили від виконання обов’язків, призначивши на його місце Юрія Мірошника.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Мільярдер Ігор Коломойський очолив Дніпропетровську область й зумів зупинити сепаратистський рух у регіоні

Після цього в офісі "Укртранснафти" виник конфлікт, який спробував залагодити міністр енергетики Володимир Демчишин.

Вночі пан Коломойський покинув будівлю, звинувативши в захопленні підприємства рейдерів і російських диверсантів.

"Ми з’ясували, що не було жодних документів, якась невідома охоронна фірма прийшла, це була звичайна спроба рейдерського захоплення", - заявив пан Коломойський.

За цими подіями, за його словами, стояв заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.

Сам пан Кононенко у п’ятницю спростував цю інформацію.

Також пан Коломойських емоційно образив журналіста, який запитав у нього, що очільник ОДА робить в офісі державної "Укртранснафти".

Деякі депутати стверджували, що разом з ним в офісі були озброєні люди, проте офіційно ці дані не підтвердились. Хоча група людей в камуфляжі туди пройшла.

Як стверджує депутат від БПП Сергій Лещенко, новопризначений керівник поки що працюватиме у приміщенні "Нафтогазу", а старий досі сидить в офісі "Укртранснафти" з охороною, і всі чекають на політичне рішення президента.

Державне чи приватне?

Політолог Володимир Фесенко сказав ВВС Україна, що конфлікт навколо "Укртранснафти" - подія з можливими важливими наслідками.

Він нагадав, що останнім часом у ЗМІ з’являлось чимало компромату на пана Коломойського.

"Повернення контролю держави над "Укрнафтою" і "Укртранснафтою" давно назріло. Не виключаю, що частина владної команди вирішила скористатися вікном можливостей", - вважає пан Фесенко.

Експерт звертає увагу на драматизм ситуації – з одного боку, в умовах війни Ігор Коломойський на посаді голови ОДА стабілізував ситуацію на Сході й допоміг зберегти державу.

"З іншого боку, він хоче використовувати державні компанії в своїх інтересах", - вважає експерт.

"Ми всі знаємо заслугу Ігоря Коломойського у стримані російської агресії на Сході. Але ж хіба це робиться тільки для доступу до державних активів, щоб їх використовувати?", - додає політолог Вадим Карасьов.

Близький соратник Ігоря Коломойського, депутат Борис Філатов, який донедавна був його заступником на посту очільника області, засудив наступ влади на бізнесмена.

"Тільки кретини та покидьки можуть починати "наводити порядок" зі своїх, а не чужих – зрадників та колабораціоністів", - оцінив ситуацію пан Філатов у Facebook.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Остання несподіванка від Коломойського - спроба очолити Федерацію футболу України

Колишній заступник керівника "Укртранснафти" й енергетичний експерт Михайло Гончар вказує, що цей конфлікт був закладений дуже давно.

"Глибинна суть конфлікту полягає в паразитарній формі української олігархії як явища. Принцип дуже простий – добре вести бізнес тоді, коли береш під контроль державні активи, робиш їх де-факто своїми, й воно працює на приватний інтерес", - вказує експерт.

Він нагадує, що подібна ситуація була в компанії "Укртрансгаз", яку контролювала одна з впливових газових бізнес-груп.

"У цьому випадку схема виглядає просто: державна "Укрнафта" видобуває нафту, державна "Укртранснафта" транспортує, а "Укртатнафта" переробляє . Але на цьому суттєво заробляє зовсім не держава", - додає Михайло Гончар.

"Батальйони Коломойського"

Експерти вбачають кілька можливих виходів з нинішнього конфлікту.

Найбільш вірогідний сценарій – заморожування конфлікту і часткове розв’язання, досягнення компромісу без відставки голови ОДА, вважає Володимир Фесенко.

Він каже, що Петро Порошенко не зацікавлений у жорсткому конфлікті з Ігорем Коломойським у ситуації, коли не закінчена війна на Сході.

"Шукатимуть компроміс по менеджменту компаній, щоб зберегти певні інтереси бізнесмена і водночас суттєво відновити вплив держави на компанію", - додав Володимир Фесенко.

Вадим Карасьов також вважає, що саме такий сценарій найбільш імовірний.

"Зараз не треба з’ясовувати хто винен, а зняти напругу і всім займатися своїми справами", - вважає пан Карасьов.

Хоча експерти не виключають і сценарію силового протистояння із застосуванням зброї. І вчорашнє проникнення невідомих бійців в "Укртранснафту" може стати тільки першим кроком.

"Другий варіант – відкритий конфлікт. У найгіршому разі це призведе до відкриття "другого фронту" війни в державі. Хоча я не вірю, що батальйони Коломойського будуть воювати за його інтереси з українською державою", - вважає пан Фесенко.

Вадим Карасьов додає, що подібні погрози можуть бути, але їх не втілять в життя.

"Пан Коломойський має схильність до окремих авантюр, але він не божевільний, щоб використовувати батальйони проти держави. Він розуміє, що це шлях до поразки", - вважає Вадим Карасьов.

Ще один чинник – багато соратників Ігоря Коломойського, у тому числі в парламенті, у разі відкритого конфлікту від нього відвернуться.

Серед них називають частину оточення Арсенія Яценюка, яких пан Коломойський відкрито визнає бізнес-партнерами.

Третій сценарій, на думку експертів, - продовження латентного протистояння з окремими загостреннями.

Як вказує Михайло Гончар, такою гострою точкою може бути "Укртатнафта", де держава має 42% пакет акцій.

"Тут є ще інша проблема – коли прибирають контроль одних олігархів, чи не відбудеться проста заміна на іншого олігарха? Те, як вчора все відбувалось, саме на це і схоже", - вважає пан Гончар.

Новини на цю ж тему