Як Україні виплачувати пенсії на Донбасі?

  • Віталій Червоненко
  • ВВС Україна
Підпис до фото,

Суд зобов'язав уряд платити пенсії у непідконтрольних районах Донецької та Луганської областей

Київський апеляційний адміністративний суд вирішив, що уряд має виплачувати пенсії та соцвиплати на територіях, підконтрольних "ДНР" та "ЛНР".

Такий позов подали кілька мешканців Донецька та Луганська. Юридично їм допомагали депутати від "Опозиційного блоку".

Ще з осені 2014 року уряд ухвалив рішення, що соціальні виплати на зайнятих бойовикам територіях не виплачуватимуться, а отримати їх можна зареєструвавшись у найближчих містах, підконтрольних Україні.

В "Опозиційному блоці" заявили, що домоглися захисту прав пенсіонерів, проте не змогли пояснити ВВС Україна, як фізично виплачувати пенсії там, де господарюють озброєні прихильники самопроголошених республік.

Рішення суду

Депутат парламенту від ОБ Олександр Вілкул після рішення апеляційного суду повідомив, що тепер вимога виплачувати пенсії в "ДНР" та "ЛНР" вступила в силу.

"Від сьогодні мають відновитись виплати пенсій та допомоги мирним мешканцям у зоні конфлікту. Апеляційний суд відхилив апеляцію Кабміну", - заявив пан Вілкул, не пояснивши, як саме там можна виплачувати пенсії.

Міністр юстиції Павло Петренко одразу ж заявив, що уряд буде оскаржувати це рішення у найвищій інстанції – Вищому адміністративному суді.

"У мене просте питання до суддів Апеляційного суду. Їх, напевно, треба просто відправити разом з інкасаторами або співробітниками казначейської служби на не підконтрольну Україні територію, щоб вони туди відвезли гроші для виплати пенсій - яке б рішення вони прийняли?", - обурився глава відомства.

Він стверджує, що гроші для виплат накопичуються й видаються "громадянам, які переїжджають з підконтрольної терористам території, або після звільнення цих територій".

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко також заявив, що фізично виплачувати пенсії на непідконтрольних територіях неможливо.

"Неможливо там організувати виплати через повну дезорганізацію, розграбування банківської системи і колапсу системи управління", - заявив Антон Геращенко.

Як виплачувати?

"Всі пенсії, всі соціальні виплати нараховуються людям, які перебувають в зоні АТО в повному обсязі. Пенсійний фонд не може фізично здійснити проплати на неконтрольованій території. Саме тому є можливість отримати кошти на іншій території держави", - заявив нещодавно у парламенті міністр соціальної політики Павло Розенко.

За його словами, на непідконтрольній території перебувало близько 1,2 мільйона пенсіонерів, і з них 900 тисяч вже отримують пенсії на українській території.

Підпис до фото,

Представники "ДНР" та "ЛНР" вимагають від Києва "зняти економічну блокаду Донбасу"

Охочі отримувати українські пенсії мусять їхати до найближчого міста, яке контролюється урядом, ставати там на облік та отримувати пенсії.

Представник "Опозиційного блоку" Юрій Павленко не зміг пояснити, як уряд має виплачувати пенсії на територіях, до яких не має жодного доступу.

"Це територія України, там живуть наші громадяни. Ніхто не має права обмежити їх право отримувати соціальну допомогу і пенсії. Влада пішла примітивним шляхом – позбавила їх виплат та засобів до існування", - розповів пан Павленко.

На запитання, як виплачувати пенсії в Донецьку, пан Павленко відповів: "для цього є президент та уряд".

"Ми пропонуємо забезпечити можливість людям максимально просто отримувати допомогу та пенсії у інстанціях на контрольованій Україною території, щоб могли приїздити, отримувати та повертатися", - додав депутат.

На питання ВВС Україна, чи планує "Опозиційний блок" підтримати позов до "ДНР" щодо виплати пенсій, пан Павленко заявив, що "ми не говоримо про бойовиків".

Човникові пенсії

Керівник інформаційного департаменту Донецької обласної адміністрації Олена Мілютіна пояснила ВВС Україна, як люди отримують пенсії на непідконтрольних територіях.

"Люди, які хочуть отримувати пенсії та соціальні виплати, приїздять до підконтрольних Україні міст й отримують їх", - запевнила пані Малютіна.

За її словами, наразі найбільшою проблемою для такого пенсійного туризму є пропускна система.

Вона схематично змалювала процедуру отримання пенсії. Потрібно зробити копії паспорта та ідентифікаційного коду і взяти пенсійне посвідчення та банківські реквізити.

Також для перетину лінії розмежування людина має отримати спеціальний пропуск, з чим виникають проблеми.

В підконтрольному Україні місті треба отримати довідку переселенця, і з усіма документами, вистоявши кілька годин у черзі, подати документи у пенсійний фонд.

Через деякий час пенсія переоформлюється і людина кожен місяць має повертатись на підконтрольну уряду територію й знімати пенсію.

"Банківська система на непідконтрольній території не працює, тому їздити обов’язково", - заявила пані Малютіна.

За її словами, на проїзд за пенсією пенсіонер в місяць витрачає десь 10% виплати.

"Аби оптимізувати витрати, люди дають картки комусь одному, а він знімає пенсію для групи. Проте це страшно, бо можуть забрати", - додала Олена Малютіна.