Одеса, 2 травня: точка неповернення

Одеса Копирайт изображения Vasilij Pishchuk
Image caption За кілька годин вулиці міста перетворилися на поле бою

2 травня - цей день поділив Одесу на "до" і "після".

Рік тому у місті, яке довгий час намагалося дотримуватися принаймні вдаваного нейтралітету щодо ситуації в Україні, у сутичках загинули майже півсотні людей.

Ті події змінили настрої в Одесі і в усій Україні. Розслідування досі триває, жодних вироків немає. Як і відповідей на запитання - а їх є вдосталь у людей з обох боків протистояння, з якими поспілкувалися кореспонденти ВВС.

Для кожного з них той довгий трагічний день починався по-різному.

Киянин Дмитро Золотоверхий разом з друзями приїхали до Одеси на велосипедах. Зранку вони встигли скупатися у морі і поселитися на Дерибасівській.

Активіст одеської "Самооборони" Віталій Кожухар працював у своєму штабі.

Фотокореспондент газети "Вечерняя Одесса" Олег Владимирський і журналіст Антон Даценко готувалися висвітлювати марш футбольних вболівальників.

Один з лідерів "Антимайдану" Моріс Ібрагім, нічого не підозрюючи, поїхав відпочивати за місто.

Одесит Максим Жулинський навпаки відчув, що у його місті назріває щось недобре, і пішов на Соборну площу, де збиралися любителі футболу.

Згодом усі вони опинилися зовсім поряд на вулицях міста.

Обійми і палиці

"Я прекрасно розумів, що щось назріває. Це було зрозуміло з новин. Одеса - моє місто, і я не міг відсидітися вдома", - пригадує Максим Жулинський, який працює біржовим трейдером.

На Соборній площі, куди він прийшов, збиралися люди із національною та футбольною символікою, співали національний гімн. "Все було мирно", - каже пан Жулинський.

"Хлопці, дівчата із шарфами, обнімалися, цілувалися, дехто прийшов з дітьми", - додає фотокореспондент Олег Владимирський.

У той же час, за його словами, в Олександрівському сквері почали збиратися люди з Куликового поля (де ще з осені 2013 року стояли намети Антимайдану. - Ред.) - з палицями, щитами і касками. "Було зрозуміло, що вони щось затіяли", - каже пан Владимирський.

При цьому заступник керівника одеської "Самооборони" Віталій Кожухар твердить, що спершу не вірив у повідомлення про можливий напад, оскільки вони з опонентами раніше домовилися, що уникатимуть сутичок. Втім, коли учасники фанатського маршу попросили у них про захист, бійці швидко мобілізувалися.

Так з'явилося одне з перших запитань, яке досі висить у повітрі: для чого представники "Антимайдану" залишили межі звичної для них території і пішли у наступ?

Самі учасники тих подій стверджували, ніби їм стало відомо про можливий напад на табір на Куликовому полі, тож вони вирішили діяти на випередження. Але цю версію заперечують навіть у їхньому власному середовищі.

Копирайт изображения Vasilij Pishchuk
Image caption "Самооборона" організовано прийшла на марш після повідомлень про небезпеку

"До 2 травня відбулося дуже багато подій - ми намагалися знайти компроміс між владою і Куликовим полем, його намагалися звільнити мирно. Частина протестувальників вже перейшла до парку на 411-й батареї", - стверджує керівник одеських комуністів, один з лідерів протесту на Куликовому полі Моріс Ібрагім.

За словами співрозмовників ВВС, до того моменту між "Одеською дружиною" та "Народною дружиною" - обидві вони представляли одеський "Антимайдан" - назріли розбіжності у поглядах.

Пан Ібрагім каже, що на фанатський марш тоді вирушили кілька десятків людей, і на меті вони мали аж ніяк не захищати табір однодумців.

"На жаль, серед тих, хто пішов на Грецьку (де згодом сталися сутички. - Ред.), були серйозні провокатори. Мені здається, що це - наперед домовлена битва", - вважає він.

"Це, однозначно, спланована акція", - погоджується Віталій Кожухар. За його словами, "Самооборона" Одеси була вже настільки потужною силою, що задовго до того могла знести табір опонентів. Однак який сенс зносити табір, якщо він сам вже переїздив до іншого місця, запитує він.

"На мою думку, вони (представники Антимайдану. - Ред.) мали завдання спровокувати сутичку. Бо, якби вони хотіли захиститися від нападу, їм треба було б виставити оборону на Куликовому полі, зібрати прихильників, вивести жінок", - переконаний активіст.

Хто в домі господар

Цікаво, що про загрозу, яка насувається, "Самооборону" попередив один з лідерів "Антимайдану" Сергій Долженков, який зараз перебуває під слідством - про це розповів Віталій Кожухар. За словами співрозмовників ВВС, для Одеси такі контакти були звичною практикою.

Приблизно о 15:00 колона фанатів почала рух. Тоді ж надійшли перші повідомлення про можливий напад.

"Атака пішла з боку "Антимайдану" - вирішили показати, хто у місті господар. І якби не ця Самооборона - я не знаю, чим би все закінчилося...", - розповідає фотокореспондент Олег Владимирський.

"У нас була одна задача: не дати їм прорватися крізь ряд міліції", - додає Віталій Кожухар. За його словами, серед "Самооборони" не було приїжджих, про що часто говорять опоненти.

Копирайт изображения Vasilij Pishchuk
Image caption Людей намагалися вишикувати і відвести вбік

Щодо того, що відбувалося далі, очевидці розповідали ВВС Україна приблизно одну й ту саму історію.

"Самооборона" разом з міліцією намагалися вишикувати вболівальників і організовано відвести їх від біди. Одна група згодом пішла на вулицю Грецьку (яка впирається в однойменну площу. - Ред.), частина - на Дерибасівську (яка теж сполучається з Грецькою площею через короткий провулок. - Ред.).

"На Грецькій міліція встигла встановити кордон. "Антимайданівців", які прибули туди, зупинили", - каже одесит Максим Жулинський.

Про те, що міліція намагалася стримати людей, які прийшли з Куликового поля, також говорить журналіст Антон Даценко. За його словами, вони спершу намагалися пройти до Грецької площі, а коли не вийшло, то повернули в інший бік і дійшли майже до Дерибасівської.

"Тоді вони почали бігти вперед, міліція почала їх обганяти і намагатися блокувати вихід на Дерибасівську, але їм туди не потрібно було. Якоїсь миті вони розвернулися і побігли у зворотній бік. Міліція залишилася у них позаду за спинами", - каже він.

"Самооборона" також бігла їм назустріч, і вже на шляху до Соборної площі сталася перша сутичка. Пан Кожухар стверджує, що його бійці були неготовими до протистояння і не мали спецзасобів. Хоча за словами очевидців, вибухові пакети кидали з обох боків.

"З-за спин міліціонерів летіло каміння, у їхню сторону, звісно, також. Хтось із людей роздавав петарди", - пригадує Дмитро Золотоверхий момент, коли він із друзями прийшли на звуки шуму у район Грецької площі.

Червоні пов'язки

Справжній хаос почався згодом, коли група фанатів і "Самооборони" все ж наткнулася на бійців з Куликового поля на Дерибасівській та інших сусідніх вулицях.

"Точка неповернення настала після початку стрільби. Причому, стріляли з обох боків. З боку "Антимайдану" також були вбиті і поранені", - пригадує Антон Даценко.

Згодом його і редактора сайту dumskaya.net Олега Константинова поранили пострілами, як стверджує журналіст, з боку проукраїнських сил: "Я підбігаю до Олега, починаю піднімати, і тут влучають у мене - у лікоть і в ногу. Я так розумію, це була картеч".

Втім, інші очевидці розповіли кореспондентам ВВС, що перші постріли пролунали все ж зі сторони групи людей з Куликового поля. Більше того, багато хто переконаний, що нібито саме на їхньому боці була міліція.

"У декого з міліціонерів, за чиїми спинами ховалися сепаратисти (люди з Куликового поля. - Ред.) були червоні пов'язки на руках", - помітив Дмитро Золотоверхий.

Копирайт изображения Vasilij Pishchuk
Image caption Люди почали колоти бруківку за прикладом київського Майдану

"Найцікавіше почалося тоді, коли ряд "черепахи" з міліціонерів розмикається, і звідти виходить чоловік у масці з автоматом і починає стріляти у бік Дерибасівської. Тут усе стало зрозуміло...", - пригадує Максим Жулинський.

Ще один з аргументів, який лунає не на користь правоохоронців: вони стояли обличчями у бік "Самооборони" і фанатів, а обличчям буцімто завжди стоять до того, кого вважають нападником.

"Дійсно, з відео виглядає, ніби міліція змагається на боці "Антимайдану". Насправді, це трішки не так, тому що "Антимайдан" стояв на одному боці і нікуди не рухався, а "Майдан" атакував з різних вулиць. Звісно, вони стояли щитами вперед", - не погоджується пан Даценко.

Однак загалом поведінка міліції викликає багато запитань з обох боків протистояння.

"Міліція за бажання могла б усе зупинити ще на Куликовому полі - було достатньо сил для цього. Або принаймні на Грецькій площі", - переконаний представник "Самооборони" Віталій Кожухар.

"Для правоохоронців заблокувати 40 людей з палицями і щитами - нескладна задача, як на мене", - додає Антон Даценко.

"Вони ж могли огородити наших хлопців і вивести їх звідти. Чому цього не зробили - це і для мене загадка", - стверджує Моріс Ібрагім.

Ключова фігура?

Чи не найбільш суперечливою у цьому сенсі постає фігура начальника міліції громадської безпеки Одеси Дмитра Фучеджі, який виїхав за межі України.

Того дня він був на вулицях міста, а зараз українська влада вважає його одним із головних фігурантів інциденту (прокуратура передала до Приморського суду Одеси результати розслідування із обвинувальним актом щодо перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу стосовно Дмитра Фучеджі).

На відеозаписах, викладених в інтернеті, видно, як він спілкується із Сергієм Долженковим, якого тепер вважають одним із організаторів сутичок і тримають під вартою, а потім, отримавши легке поранення, взагалі від'їжджає в одній кареті швидкої з іншим представником "Антимайдану" - Віталієм Будьком, відомим також як "Боцман".

Хоча, попри усе, для свідків тих подій його роль не настільки однозначна. Антон Даценко, приміром, стверджує, що той навпаки намагався перекрити якомога більше вулиць.

Копирайт изображения unian.net
Image caption Влада і учасники сутичок по-різному оцінюють роль Дмитра Фучеджі

"На Грецькій площі був момент, коли Фучеджі ішов з одного боку в інший і лаявся: "Я знаю, хто це все організував, я до нього доберуся". Це було чітко чути", - каже він.

"Я глибоко переконаний, що усе було сплановано вище. Керівник міліції громадської безпеки Дмитро Фучеджі - це не той рівень, який би взяв на себе відповідальність не вдаватися до жодних дій", - переконаний Моріс Ібрагім.

До центральної ролі пана Фучеджі також скептично ставляться і в "Самообороні", і у середовищі місцевих громадських активістів. Усе це дуже контрастує із тим, як вибудувало своє обвинувачення слідство.

Сам він вважає, що з нього зробили "цапа-відбувайла".

М'ясорубка

Після того, як у протистоянні з'явилися перші вбиті і поранені, усі повільно починали усвідомлювати, що відбувається щось таке, чого ніхто не очікував. Почувши постріли, на вулиці почали виходити одесити. На підтримку прибігли фани, які дивилися матч між "Чорноморцем" та "Металістом" на стадіоні і почали залишати трибуни.

У свою чергу, до представників "Антимайдану" почали приєднуватися їхні побратими з Куликового поля.

"Вони ж почали телефонувати і казати "нас вбивають!". Люди з Куликового дійсно пішли туди, аби зупинити бійку", - пригадує Моріс Ібрагім. Сам він вже був в Одесі і намагався дістатися до епіцентру події, однак таксисти навідріз відмовлялися везти його до центру.

Копирайт изображения Vasilij Pishchuk
Image caption Після перших смертей ситуація вийшла з-під котролю

"Морісе, ти що! Навіть не думай сюди їхати - тут вже м'ясорубка, ти нічого не вдієш", - зателефонував йому товариш.

Що вийшло з тієї "м'ясорубки" - відомо усім: того дня у сутичках загинули 48 людей, ще понад 200 зазнали травм. Невідомим досі залишається інше: хто ж все-таки стоїть за усіма подіями в Одесі?

"Слідство часто поводиться так, що саме ставить під сумнів те, що зараз стоїть задача з'ясувати, що там насправді відбулося", - розповів ВВС головний редактор одеського видання "Таймер" Юрій Ткачов. Разом з іншими громадськими діячами вони створили "Групу 2 травня", яка, зокрема, відтворила детальну хронологію подій того дня.

Багатьох бентежить той факт, що за рік у справі про сутички у центрі Одеси так і не оголосили вироків. 27 квітня суд в Одесі повернув обвинувальний акт на доопрацювання прокуратурі - на вимогу захисників підсудних.

Наприкінці травня перший заступник генпрокурора Володимир Гузир повідомив, що у справах щодо подій в Одесі 2 травня обвинувачення висунули 22 людям. Троє з них - сторонники "Євромайдану". Зокрема, 28 квітня Генпрокуратура передала до суду звинувачення проти чоловіка, який "здійснив кілька прицільних пострілів з мисливської рушниці у напрямку групи людей, що здійснювали напад на футбольних фанатів та працівників міліції". Його звинувачують у вбивстві.

У відповіді на запит ВВС в ГПУ також зазначили, що там розслідують неналежне виконання своїх обов'язків співробітниками міліції, і що трьом з них повідомили про підозру (включно із Дмитром Фучеджі, якого оголосили у розшук).

Схоже, це не ті результати, які могли б задовольнити очевидців та постраждалих у сутичках після року розслідування.

"Я звик до того, що розслідувань немає і нікого не карають. Для мене це не дивно, так відбувається завжди. Мене бентежить інше: попри ціну, яку заплатила Одеса, навіть через рік це не привело до якогось руху один назустріч одному", - підсумовує одесит Максим Жулинський.

"Відбулася поляризація. Люди розділилися на два боки. А взагалі, після тих подій з'явився страх", - ділиться своїми міркуваннями фотокореспондент Олег Владимирський.

І важко сказати, який страх зараз переважає серед одеситів - страх, що винних так і не покарають, чи страх, що ті події можуть повторитися. Надто це стосується пожежі у будинку профспілок, розповідь про яку - у наступному матеріалі ВВС.

Новини на цю ж тему