Жан-Клод Юнкер: у ЄС немає втоми від України

Жан-Клод Юнкер сказав, що вважає Україну європейською країною, якій місце у європейській сім'ї держав, але знову повторив, що не бачить потреби називати конкретні можливі дати вступу країни до ЄС.

Президент Європейської комісії, спілкуючись із журналістами ВВС, Wall Street Journal, Le Monde та ARD у літаку після дводенного візиту до Києва, сказав, що українські керівники не у всьому з ним погодилися, однак вони були йому вдячні за наполягання на неухильному реформуванні країни.

"Через те, що ми під час візиту наполягали на потребі здійснити величезні реформи, я боявся, що вони (українські керівники. - Ред.) негативно відреагують на такі повчання, хоч я завжди починав розмови про реформи тезою про те, що не хочу повчати... Однак насправді вони були вдячні за цю тезу, бо... українці не бачать переваг реформ, не бачать допомоги Європейського союзу через жорсткість у питанні віз", - сказав Жан-Клод Юнкер.

Відзначивши досягнення уряду України, який у цьому складі працює лише трохи більше чотирьох місяців, президент Європейської комісії, за його словами, в розмовах критикував керівників держави за недостатню швидкість реформ.

Жан-Клод Юнкер сказав, що українські лідери у відповідь висловили набагато більшу, ніж він сподівався, стривоженість можливим великим наступом Росії, через що Україна і наполягала так сильно на європейській миротворчій місії.

"Але тут ми були змушені сказати, що це нереально", - сказав журналістам голова Єврокомісії.

"У мене склалося враження, що вони (український уряд. - Ред.) усе роблять правильно, - каже пан Юнкер. - Час від часу навіть після ухвалення реформ їхнє введення в дію відкладалося, і я за це їх сильно критикував, тому що це посилає негативний сигнал зовнішньому світу".

Він також прокоментував інформацію про стосунки між президентом і прем'єр-міністром України.

"Пропрацювавши на посаді прем'єр-міністра (Люксембургу. - Ред.) 19 років, я вам скажу, що немає такого уряду, у якому б не було внутрішньої конкуренції. Але я їм про це казав, і вони зі мною погоджувалися, що найперша єдність - внутрішньоукраїнська єдність, - сказав пан Юнкер. - І в мене зміцніло відчуття, що президент і прем'єр-міністр (України. - Ред.) мають дедалі кращі стосунки".

На прохання журналістів відповісти, чи у ЄС втомилися від України, Жан-Клод Юнкер сказав, що це не так.

"У нас дійсно є країни-члени ЄС, які звертають увагу на той факт, що в Україні не все працює, як потрібно, але я б не казав, що є якась втома від України. Ні, - заперечив він і додав. - Ми, зі свого боку, намагаємося - ми позичили 1,8 млрд, які мають надійти в трьох траншах, - об'єднати перший і другий транші, щоби протягом 2015 року надати 1,2 млрд, але це технічне питання, бо нам треба проконсультуватися з парламентом".

На запитання журналістів про те, чи Україна зможе стати членом ЄС у майбутньому, Жан-Клод Юнкер повторив те, що він сказав на цю тему в Києві: що він не хоче робити жодних обіцянок, яких не зможе персонально виконати.

Питання вступу до ЄС, за його словами, зараз не стоїть на порядку денному.

Жан-Клод Юнкер зазначив, що в розмовах з українськими керівниками закликав їх припинити розмови про вступ до НАТО.

На запитання журналістів, що йому сказали у відповідь на такі рекомендації, пан Юнкер сказав: "Вони зрозуміли мої аргументи, але не погодилися з ними".