НАТО: Росія повинна припинити дестабілізацію Донбасу

Єнс Столтенберг

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Єнс Столтенберг закликав дотримуватись мінських домовленостей

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав Росію дотримуватися норм міжнародного права і припинити "навмисну дестабілізацію" ситуації на сході України.

Він наголосив, що мінські домовленості повинні повністю виконуватись - потрібно дотримуватись припинення вогню та відвести важке озброєння.

"І ми закликаємо Росію припинити підтримувати сепаратистів та відвести всі свої війська зі східної України", - сказав пан Столтенберг перед засіданням в Анталії комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ.

Країни-учасниці НАТО засудили дії Росії на Донбасі, а також закликали повністю припинити вогонь та надати спостерігачам ОБСЄ безперешкодний доступ до зони конфлікту. Про це йдеться у заяві за підсумками зустрічі комісії.

У НАТО вкотре підкреслили, що не визнають анексію Криму Росією.

РФ спростовує свою причетність до конфлікту на сході України та звинувачує Київ у порушенні мінських угод.

Автор фото, epa

Підпис до фото,

Засідання комісії "Україна-НАТО" відбулось під час зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу в Анталії

"Вплинути на бойовиків"

Міністри підтвердили підтримку дипломатичного врегулювання конфлікту на Сході та привітали "перші кроки" з впровадження у життя комплексу заходів щодо мінських домовленостей, який за сприяння "нормандської четвірки" ухвалили у лютому.

Дипломати заявили про порушення, які, за їхнім твердженням, відбувається з боку проросійських бойовиків та Росії.

"Ми занепокоєні порушеннями, переважно з боку сепаратистів, яких підтримує Росія, режиму припинення вогню вздовж лінії розмежування, застосуванням важкого озброєння та підтримкою сепаратистів Росією, включно з постачанням зброї", - йдеться у заяві міністрів.

У заяві сказано, що Росія повинна припинити "постійну та навмисну" дестабілізацію Східної України через підтримку бойовиків, вивести свої війська та військову техніку з території України та від кордону, а також повністю підтримати політичне вирішення конфлікту.

"Росія також повинна застосувати свій вплив на сепаратистів, для того щоб забезпечити дотримання ними положень мінських домовленостей", - йдеться у заяві.

Окрім того, міністри країн НАТО знову закликали Росію відмовитись від анексії Криму.

Автор фото, epa

Підпис до фото,

Міністр закордонних справ Павло Клімкін запропонував створити новий фонд для боротьби з "російською пропагандою"

"Пройшло більше року з часу незаконної та протиправної самопроголошеної анексії Криму Росією, яку ми не визнаємо і не будемо визнавати, від якої ми закликаємо Росію відмовитися", - йдеться у заяві.

Міністри засудили нарощування військової сили на півострові, заявивши, що такі дії можуть мати наслідки для стабільності в Чорноморському регіоні.

"Ми також глибоко занепокоєні заявами керівництва Росії щодо можливого майбутнього розміщення в Криму ядерної зброї та засобів її доставки, що матиме дестабілізаційний ефект", - повідомляється у заяві.

Тісне співробітництво

Тісне співробітництво НАТО та України "посилить спроможність країни забезпечувати свою власну безпеку".

Міністри заявили, що згідно з попередніми домовленостями на саміті в Уельсі, "всі 28 країн-членів Альянсу посилюють підтримку України", в тому числі в рамках НАТО.

Восени на Львівщині заплановані навчання Євроатлантичного координаційного центру з реагування на надзвичайні ситуації.

Єнс Столтенберг заявив, що в Україні збільшиться кількість працівників Альянсу, які консультуватимуть українське міністерство оборони.

"Наша тісна співпраця посилить здатність України захистити себе. Ми посилимо нашу підтримку в Україні в сферах контролю, логістики, кібербезпеки, командування. Ми посилимо наш офіс у Києві. Він буде надавати консультації уряду України, зокрема міністерству оборони", - сказав пан Столтенберг.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що під час засідання комісії запропонував створити новий фонд для боротьби з тим, що він назвав "російською пропагандою".