Від Укрспирту до Щастя, або У чому звинувачують Мельничука

Мельничук Копирайт изображения UNIAN
Image caption У поданні Генпрокуратури на Сергія Мельничука фігурують понад десять статей Кримінального кодексу

Бандитизм, розбій, катування, викрадення людей, хуліганство та напад на правоохоронців – це неповний список злочинів, які значаться у поданні Генпрокуратури на арешт депутата парламенту Сергія Мельничука.

ВВС Україна отримала у своє розпорядження текст 15-сторінкового документу, котрий у середу надійшов до Верховної Ради за підписом генерального прокурора Віктора Шокіна.

Джерело у регламентному комітеті парламенту підтвердило автентичність цього подання.

ВВС Україна коротко викладає зміст правопорушень, причетність до яких інкримінується пану Мельничуку.

Сам він заперечує причетність до злочинів та обіцяє позиватися як до генпрокурора, так і до людей, котрі у майбутньому свідчитимуть проти нього.

15 років з конфіскацією

Попри вівторкову заяву Віктора Шокіна про те, що максимальною санкцією за інкримінованими пану Мельничуку правопорушеннями є довічне ув’язнення, найсерйознішим у поданні Генпрокуратури звинуваченням на його адресу є бандитизм.

Image caption Подання від Генпрокуратури надійшло до парламенту цього тижня

Якщо вину депутата по 257-й статті Кримінального кодексу доведуть у судовому порядку, він може отримати покарання у вигляді позбавлення волі строком до 15 років з конфіскацією майна.

"Мельничук С.П. упродовж травня-вересня 2014 року організував озброєну банду з метою нападу на підприємства, установи, організації та окремих осіб і вчинення інших злочинів, спрямованих на збройне і відкрите заволодіння чужим майном, брав участь у вказаній банді та організовував вчинені нею напади", - йдеться у документі.

У поданні стверджується, що облік добровольців, які прибували на службу до "Айдару", вівся "поверхово", отож пан Мельничук мав можливість "розпоряджатися людськими ресурсами та зброєю батальйону".

Отож, за версією слідчих, протягом травня-вересня 2014 року пан Мельничук організував "банду" з числа "військовослужбовців батальйону та не оформлених у батальйоні осіб".

Копирайт изображения Getty
Image caption Частина "айдарівців" насправді належали до "банди", переконують у Генпрокуратурі

У поданні перелічуються десятеро чоловіків, котрі нібито входили до цієї "банди", однак кількість її членів цими людьми не обмежується, уточнюють слідчі. Один з цих чоловіків є громадянином Грузії.

Місцем знаходження "банди" у документі називається "місто Щастя Луганської області", а пізніше – офісне приміщення на Кловському узвозі у Києві. За даними ВВС Україна, там розташовувалась депутатська приймальня Сергія Мельничука. (Про цей офіс в інтерв'ю ВВС Україна розповідав колишній командир взводу "Айдару" Євген Дикий. - Ред.)

"Собі у банді він (Мельничук) відвів роль керівника та довів це до учасників банди", – йдеться у поданні.

У цьому документі описується чотири злочини, скоєні членами "банди" у період з вересня минулого по березень цього року.

Ірпінь та Житомир

Слідчі стверджують, що у листопаді 2014 року "члени банди" двічі здійснили "напади на осіб" з метою насильно примусити волонтерів співпрацювати виключно з благодійним фондом, котрий очолив один з "членів банди".

У ході одного з таких нападів у Ірпіні, що на Київщині, озброєні люди зламали носа діловодові тилу батальйону "Айдар" Оксані Капись, йдеться у поданні.

Інший напад, як твердить обвинувачення, закінчився тим, що у волонтера, котрий віз допомогу "айдарівцям" з Ужгорода, в Житомирі "члени банди" відібрали автомобіль Mitsubishi Pajero та майном, що в ньому перевозилося.

Обоє потерпілих, підкреслюють у поданні, були незаконно позбавлені волі, а звільнили їх лише після втручання в ситуацію правоохоронних органів.

Похід у парламент

"Усвідомлюючи, що вчинювані бандою діяння є кримінально караними, та прагнучи уникнути відповідальності, Мельничук С.П. вирішив балотуватися у народні депутати... Для цього він, використовуючи позитивний імідж військового батальйону "Айдар", звернувся до керівників (Радикальної партії. – Ред.) та домовився про приєднання до виборчого списку цієї партії", – йдеться у поданні.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Мельничук потрапив до парламенту за списком Радикальної партії, однак зараз його стосунки з Олегом Ляшком зіпсувалися

Після того, як міністр оборони звільнив новообраного депутата з посади комбата "Айдару", "члени банди Мельничука з числа військовослужбовців батальйону, самовільно та зі зброєю залишили військову частину та продовжили злочинну діяльність", стверджують слідчі.

Сам Сергій Мельничук у коментарі ВВС Україна стверджує, що похід у парламент від Радикальною партією не був його ініціативою і підтверджує, що після його обрання до Ради деякі бійці залишили батальйон, оскільки не хотіли служити під командуванням нового керівника.

Викрадення з лікарні

У грудні 2014 року, стверджується у поданні, пан Мельничук організував напад на правоохоронців з метою вивести з-під кримінальної відповідальності директора "Укрспирту" Михайла Лабутіна.

За версією прокуратури, пан Лабутін, проти якого розслідувала справу Державна фіскальна служба, організував звернення до Сергія Мельничука як командира батальйону "Айдар" з проханням "взяти його під захист".

Після цього понад двадцятеро озброєних людей заблокували входи до лікарні, у якій під наглядом оперативників ДФС перебував керівник "Укрспирту", побили правоохоронців та вивели пана Лабутіна з лікарні.

"Нападники... вивезли (Лабутіна) у невстановленому напрямку на належному ДП "Укрспирт" мікроавтобусі..., який залишився у володінні банди", – йдеться у поданні.

З посиланням на дані Інтерполу, слідчі констатують, що невдовзі Михайло Лабутін виїхав до Молдови, а згодом – до Румунії та Угорщини, "що дозволило йому ухилитися від кримінальної відповідальності".

Мітинги під Міноборони

Наступне правопорушення, яке інкримінується Сергієві Мельничуку, стосується мітингів "айдарівців" біля міністерства оборони, котрі відбулися в кінці січня та на початку лютого цього року.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Лютневий мітинг бійців АТО під Міноборони згадується у поданні Генпрокуратури на арешт Сергія Мельничука

Тоді Міноборони вирішило перейменувати військову частину, до якої належав "Айдар", та призначити батальйону нового командувача.

Однак, пишуть у поданні, пан Мельничук "прагнув зберегти свій контроль (над "Айдаром"), що дозволило б йому безперешкодно одержувати зброю для своєї банди, поповнювати боєзапас, використовувати інші ресурси батальйону".

Отож, за версією слідчих, він організував акцію біля воріт Міноборони з вимогами не перейменовувати "Айдар" та призначити його командиром "підконтрольну Мельничуку особу".

Учасники акції перекривали Повітрофлотський проспект, "чим суттєво погіршили роботу транспорту", додають у прокуратурі, підпалювали автомобільні покришки та навіть зв’язали і протягом семи годин утримували проти волі військовослужбовця "Айдару", котрий критикував наміри прибічників пана Мельничука.

Тоді учасники акції пояснювали, що були змушені недовго утримувати цього військовослужбовця, оскільки у його кишені знайшли гранату.

Від імені СБУ

Крім того, додають слідчі, у лютому цього року "члени банди" напали на Ігоря Радченка, колишнього "айдарівця", котрий раніше відмовився підпорядковуватися пану Мельничуку.

За версією прокуратури, "члени банди" напали на пана Радченка та трьох інших "айдарівців" біля сєверодонецького управління міліції, доставили їх до Щастя, де протиправно утримували. Радченкові вдалося втекти лише на одинадцятий день полону, випливає з подання.

Поки пан Радченко перебував у підвалі, близько десяти озброєних автоматами "членів банди" серед ночі, видаючи себе за співробітників СБУ, пограбували його будинок у Рубіжному, що на Луганщині, йдеться у документі.

При цьому з дому винесли, зокрема, 40 тисяч доларів, ноутбук, планшет, золоті сережки та обручку, пишуть у прокуратурі.

"Особливо тяжкі злочини"

"Таким чином, є підстави вважати, що Мельничук С.П. вчинив особливо тяжкі злочини, за які передбачено покарання у виді позбавлення волі до 15 років з конфіскацією майна", – обгрунтовують у поданні необхідність арештувати пана Мельничука.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Генпрокуратура вважає, що Сергій Мельничук може переховуватися від слідства

Слідчі вважають, що у разі, якщо він перебуватиме на волі, то зможе переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

"Відбуття (Мельничука. - Ред.) на територію проведення АТО унеможливить проведення з ним слідчих дій", – констатує подання.

Крім того, у поданні висловлюють занепокоєння з приводу того, що пан Мельничук зможе залякувати свідків або ж спотворити чи знищити докази, котрі свідчать про його вину.

"Інші члени банди знаходяться на свободі, мають достатню кількість зброї, яку можуть застосувати для перешкоджання кримінального провадження", - зазначають слідчі.

Підписане подання старшим прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення Генеральної прокуратури А.Зубковим. Підтримав подання генеральний прокурор України Віктор Шокін.

Позов проти генпрокурора

Сергій Мельничук заявив ВВС Україна, що не визнає своєї вини у жодному з інкримінованих йому злочинів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Генеральний прокурор Віктор Шокін підписав направлене до Верховної Ради подання

Напередодні він заявив, що подаватиме до суду на Віктора Шокіна за введення суспільства в оману. Генеральний прокурор заявив, що місцезнаходження пана Мельничука є невідомим у той час, як він перебував у Києві та регулярно приходив на пленарні засідання Верховної Ради.

Крім того, Сергій Мельничук сказав ВВС Україна, що подаватиме позови проти людей, котрі надаватимуть "неправдиві свідчення" у кримінальних провадженнях, згаданих у поданні Генпрокуратури.

Відповідаючи на питання про те, якими, на його думку, є перспективи розгляду подання, пан Мельничук заявив: "Шокін казав, що буде довічне. Тепер уже 15 (йдеться про різницю між максимальними покараннями за інкриміновані пану Мельничуку злочини у заяві генерального прокурора та у поданні, котре надійшло до Верховної Ради. – Ред.). Прогноз такий, що з кожним засіданням комітету це буде зменшуватись, і зменшуватись, і зменшуватись".

Новини на цю ж тему