Порошенко: час очистити Україну від комуністичних символів

Петро Порошенко у заповіднику" Биківнянські могили" Копирайт изображения president.gov.ua

Президент Петро Порошенко під час вшанування пам’яті жертв політичних репресій заявив про злочини комуністичного режиму щодо українців.

Виступаючи в заповіднику "Биківнянські могили", пан Порошенко наголосив на важливості так званих "декомунізаціних законів", які він підписав напередодні.

Він також сказав, що настав час "очистити Україну" від символів режиму, "який знищив мільйони безневинних людей".

"Червона та коричнева чума"

"Днями я зробив те, що мусив - підписав закони про декомунізацію, закони про визнання героїв національно-визвольної боротьби, і ще декілька законів, які осучаснюють політику національної української пам'яті. Звільняють цю політику від імперських нашарувань", - так президент Порошенко розпочав свою промову біля пам'ятного хреста.

Він порадив критикам декомунізації приїхати до Биківнянських могил, які він назвав доказом злочину проти людяності такого ж масштабу, як і в Катині, Аушвіці, Бухенвальді, Бабиному Яру та на Соловках.

Пан Порошенко, порівнюючи злочини комуністичного режиму із нацистськими, сказав, що радянське ГПУ-НКВС було "спорідненою структурою" щодо СС-Гестапо.

"Вони переймали злочинний досвід один у одного, удосконалюючи техніку масового знищення своїх жертв. Чума вона і є чума, незалежно від того вона коричнева, чи червона", - сказав Порошенко, згодом поклявшись знову не допустити "червоного чи коричневого геноциду" проти українського народу.

Петро Порошенко також наголосив, що масові репресії під час комуністичного режиму були "політично і національно вмотивовані".

"Не дарма вороги України і сьогодні марширують під портретами Сталіна та Берії", - сказав він.

"То хіба не настав час остаточно очистити Україну від символів режиму, який знищив мільйони безневинних людей?" - запитав президент.

"Репресії, депортації, голодомори… До яких лише методів не вдавалася тоталітарна радянська машина, аби зламати дух волелюбної української нації", - продовжив він.

Після промови президент Порошенко оголосив хвилину мовчання в пам'ять про жертв політичних репресій та разом з прем'єр-міністром та мером Києва поклав вінки до пам'ятника.

Копирайт изображения president.gov.ua
Image caption Вважається, що у лісі біля Биківні поховані більше 100 тисяч людей

У Биківнянському лісі біля Києва був об'єкт спеціального призначення НКВС. Історики вважають, що там поховано більше 100 тисяч людей.

В 1994 році у Биківні спорудили меморіальний комплекс жертвам комуністичного режиму.

Декомунізація

Президент підписав усі чотири закони, які називають "декомунізаційним пакетом" ввечері 15 травня. Він, як і спікер ВР, скористалися максимально можливими термінами, протягом яких ці закони мали бути введені в дію.

Серед усіх законів найбільше питань виникло до закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів і заборону пропаганди їхньої символіки".

Три інші закони не викликали шквалу критики. Це - закони про правовий статус та вшанування пам'яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті, про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939-1945 роках та про доступ до архівів "репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Перші два закони передбачають відзначення 8 травня як Дня пам'яті і примирення і 9 травня - Дня перемоги над фашизмом у Другій світовій війні, які цього року Україна вже відзначала відповідно до указу президента.

Новини на цю ж тему