Як "Ісламська держава" приваблює молодь?

Жінка Копирайт изображения EPA

"Друзі, інтернет, люди, які говорять про поїздки туди", - Хадіджа Камара розповідає, що, на її думку, змусило її 19-річного сина Ібрагіма кинути все і поїхати воювати в Сирію. Хлопець загинув у вересні минулого року.

"Це сприймається як хвилююча пригода", - каже жінка. Вона живе в Брайтоні з чоловіком і молодшим сином і тримає власний магазин вживаних речей.

"Це ніяк не стосується релігії", - додає вона, розмірковуючи про те, що сталося. Хадіджа вважає, що з молоддю працюють добре підготовлені люди, справжні майстри переконання.

Точно порахувати, скільки людей приєдналися до радикальних ісламістських угруповань останнім часом, - складно, але приблизні оцінки свідчать, що потік не припиняється.

Міжнародний центр вивчення радикалізації в Лондоні заявив, що іноземців у лавах ІД вже більше, ніж було в Афганістані у 80-х роках.

За їхніми даними, йдеться майже про 20 тисяч. Лідери тут - Йорданія, Саудівська Аравія, Росія, Туніс і Марокко. П'ята частина - вихідці із Західної Європи. Найбільше серед них представників Франції, Німеччини і Британії. Крім того, за оцінками дослідників, на боці ІД воює близько 50 українців.

Що змушує жителів західних країн кидати все і виїжджати в небезпечну і сповнену смертельних ризиків подорож?

Тяга до пригод або пошуки кохання

Дослідники кажуть, що причини, які штовхають чоловіків і жінок до лав ІД, не дуже відрізняються.

Дівчат в "Ісламській державі" найчастіше уявляють в образі "наречених джихаду". Так називають тих, хто вирушає до Іраку або Сирії вийти заміж за бійців ІД. Але дослідники Інституту стратегічного діалогу (ІСД) і Міжнародного центру вивчення радикалізації (МЦВР) в Кінгз-коледжі в Лондоні вважають цей термін некоректним і спрощеним.

"Причини, що штовхають жінок, дуже різні, і в кожному випадку визначальною може бути якась своя причина", - пишуть автори звіту Ерін Марі Сальтман і Мелані Сміт. Але визнають - романтика і пригодницький дух самі по собі приваблюють. Поїздка виглядає як пригода на шляху до нареченого.

"Але таких дівчат дуже мало. Не йдеться про сотні чи тисячі. Їх всього кілька десятків", - додає Абдель Барі Атван, автор книги "Ісламська держава: цифровий халіфат" і головний редактор арабської газети Rai al-Youm в Лондоні. Радикалізовані молоді люди - "меншість від меншості серед ісламської молоді", говорить він.

І найголовніше, що немає єдиного образу жінки, яка може одного дня вирішити приєднатися до "Ісламського держави", кажуть дослідники. Всі випадки різні, немає типового віку, сімейного стану, етнічної або навіть релігійної приналежності.

З дівчатами часто працюють не чоловіки-рекрутери, як думають, а жінки.

Нікіта Малік з аналітичного фонду Quilliam, що вивчає протидію екстремізму, каже, що дівчат притягує образ жінки-наставниці, старшої сестри, з якою можна поговорити, задати питання, наприклад, про іслам.

"Вони знають, як говорити з цими дівчатами, як переконати їх. ... Вони організовують поїздки, хоч з Чечні, хоч з Лондона або Парижа", - пояснює Абдель Барі Атван.

"Ці дівчата шукають наставників, вони шукають співрозмовників, і такими стають жінки з ІД, яким вони задають різні питання про те, яке життя там (в ІД - Ред.)", - каже Нікіта Малік.

Якщо відкинути нечисленну групу дівчат, які шукають в ІД свою любов, то і чоловіків, і жінок штовхають до джихадистів схожі причини.

"Цих людей, як і багатьох інших, приваблює насильство", - розповідає Абдель Барі Атван.

Ще один фактор, за словами дослідника, - це бунтарство молодих людей, небажання жити в немусульманському суспільстві. Іноді це - вихідці з радикально налаштованих сімей, але і це не є правилом. Схоже, що єдине, що об'єднує всі випадки, - професіоналізм людей, які переконують приєднатися до ІД.

"Вони - експерти в рекрутингу, вони знають, як використовувати цих людей, як їх переконати виїхати і пожертвувати своїм життям", - говорить Абдель Барі Атван.

Рекрутери ефективно використовують те, що вчені описують, як "пошук ідентичності". Люди шукають себе, намагаються розібратися зі своїм життям або навіть вірою, і в цей час вони можуть стати "здобиччю" ІД.

Вчені серед факторів, що штовхають до ІД, називають почуття ізольованості в західному світі, а ще - відчуття, що мусульман несправедливо ображають. Рекрутери люблять представляти складні міжнародні конфлікти як боротьбу Заходу або іновірців проти мусульман.

Копирайт изображения AP
Image caption "Ісламській державі" потрібні бійці, але не тільки

Утопічна держава

Не варто вважати всіх, хто вирушає до Іраку або Сирії, потенційними бійцями. Особливість "реклами" ІД в тому, що вона розрахована і на тих, хто не збирається воювати.

"Ісламська держава", на відміну від багатьох інших радикальних угруповань, залучає нових членів не ідеєю утопічного "Халіфату", а закликам будувати вже наявну "державу".

"Їм потрібні лікарі, жінки, які будуть матерями, їм потрібні будівельники, і вони кличуть їх приїхати і будувати державу. Їм потрібні не тільки бійці", - говорить Нікіта Малік і додає, неважливо, що ця "держава" - ніким не визнана.

Онлайн-радикалізація: міф чи реальність?

ІД асоціюється з інтернетом і соцмережами. Вважається, що саме через них угруповання приваблює більшість прихильників.

Соцмережі - дешевий і доступний канал, а це означає, що більше не треба намагатися нав'язати свої повідомлення телеканалам або газетам, говорить Абдель Барі Атван.

Чи можна сказати, що ці рекрутери так само ефективні, як сучасні бізнес-корпорації у своїй "рекламі"?

"ІД - набагато ефективніша", - відповідає Атван.

Нікіта Малік називає роль соціальних медіа та мереж дещо перебільшеною. Ключовий момент для рекрутингу, за словами експерта, особисте спілкування, навіть якщо починається все на інтернет-форумі або в коментарях до посту в соцмережі. Як аргумент вона наводить приклад "Аль-Каїди", яка використовувала пропаганду так само ефективно, як ІД, але поширювала її іншими каналами (журнали, листівки, плакати).

Обмежувати інтернет або закривати доступ до соцмереж ніхто не закликає. Набагато краще - відстежувати і блокувати певний контент. Але є й інші способи боротьби.

Сперечатися з рекрутером

Нікіта Малік каже, що важливо розвінчувати міфи і вказувати на помилки тих, хто агітує за ІД: сперечатися, доводити, переконувати, що вони неправильно тлумачать іслам чи перекручують факти. Мало просто збільшити кількість поліцейських або відправити на кордон солдатів. Це може зупинити того, хто вже в дорозі, але важливо - утримати людей від самої подорожі.

Абдель Барі Атван вважає, що в інтернеті вже йде війна між рекрутерами і західними спецслужбами, і закликає не створювати атмосферу, яка сприяє радикалізації. При цьому він критикує політику Заходу на Близькому Сході.

Клінт Ваттс, науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики (США), пише про помилки тих, хто намагається зупинити потік іноземців в ІД, наприклад, одні й ті самі методи у всіх країнах світу.

За даними вчених, якщо на Близькому Сході рекрутер починає вербувати потенційну жертву здебільшого особисто, то в Північній Америці в 90% випадків все починається в інтернеті.

Європа - десь посередині. І все це необхідно враховувати.

"Врятувати від самих себе"

Доктор Трейсі Джерман з Кінгз-коледжу каже, що Росія і Кавказ - схожі з Європою в рекрутингу. А особливістю регіону, каже дослідниця, є спадок десятиліть воєн і почуття невдоволення серед жителів Кавказу.

При цьому доктор Джерман визнає, що недавній випадок Варвари Караулової випадає з цієї картини, що ще раз доводить, якими помилковими можуть бути узагальнення.

"Це непосильне завдання для однієї людини, ми всі повинні працювати разом", - каже мати загиблого в Сирії юнака. Вона впевнена, що можна зупинити потік іноземців, що їдуть до Сирії або Іраку.

"Якщо ми (дійсно) захочемо це зробити, то ми зможемо, - каже жінка і додає. - Усім потрібно докласти зусиль, щоби врятувати молодих людей від них самих".

Новини на цю ж тему