Саманта Пауер: "Я би хотіла ветувати вето Росії"

 Саманта Пауер Копирайт изображения AP
Image caption Саманта Пауер виступила перед громадськістю в Києві

США "чітко бачать дестабілізаційні дії" Росії в Україні - про це сказала постійний представник США при ООН Саманта Пауер під час виступу в Києві.

За її словами, Вашингтон готовий вжити заходів, якщо Москва продовжить зневажати суверенітет України.

Дипломат також наголосила на важливості проведення реформ в Україні, які, за її словами, вимагає громадянське суспільство, та намагається зірвати Росія.

Росія спростовує причетність до конфлікту на сході України та заявляє про законність "приєднання Криму".

Дія санкцій

"Якщо Росія продовжить не поважати суверенітет та територіальну цілісність України, і продовжить порушувати правила, на яких базується світовий мир та безпека - США підвищуватиме ціну цього для Росії", - сказала пані Пауер про позицію США щодо кризи в Україні на початку свого виступу в Жовтневому палаці.

Представник США підкреслила, що увага Ради безпеки ООН до ситуації в Україні дуже важлива, оскільки, за її словами, це дає можливість "представити гору доказів російської агресії та брехні".

Санкції проти Росії, впроваджені через агресію щодо України, мають "дуже великий ефект" на російську економіку - сказала Саманта Пауер, відповідаючи на питання з залу.

"Досі санкції мали дуже великий ефект на російський рубль та іноземні інвестиції в Росію, скорочення зростання (економіки. - Ред.)", - сказала пані Пауер.

Дипломат вказала, що ця "дипломатична та економічна ізоляція" є наслідком агресії проти України, а не самоціллю нанести шкоду російській економіці.

Саманта Пауер також підкреслила, що США хочуть, аби мінські домовленості для мирного врегулювання конфлікту на Донбасі були виконані.

Відповідаючи на питання, за яких обставин США введуть нові санкції проти Росії, про які говорили після зустрічі "Великої сімки", Саманта Пауер відповіла: "Ми не хочемо дійти до цього, ми хочемо, щоб Мінськ був впроваджений і шлях для російського президента Путіна та російської влади дуже чіткий".

За її словами, зараз мінські домовленості зменшують силу конфлікту, хоча повністю його не припинили.

Також дипломат сказала, що США "не заспокояться" допоки не закінчиться "спроба анексії" Криму. За її словами, санкції проти Росії, впроваджені через це - залишатимуться у силі.

Реформи на папері

Саманта Пауер вважає, що Росія намагається зашкодити змінам в Україні, яких вимагає громадянське суспільство після Майдану, і закликала впроваджувати реформи, попри зовнішні загрози.

"Несподівано українці зіткнулись з боротьбою на двох фронтах: боротьбою із корупцією та зміною застарілих зламаних інституцій всередині та захистом від агресії та дестабілізації ззовні", - сказала пані Пауер.

Копирайт изображения AFP
Image caption Саманта Пауер вважає, що в Україні потрібно впроваджувати реформи, яких активісти вимагали під час протестів минулого року.

За словами дипломата, "цинічний розрахунок російської влади" полягав у тому, що новий український уряд не зможе сфокусуватись на цілях Майдану при військовій загрозі.

Дипломат вважає, що "Кремль недооцінив" бажання українців змінити "зламану систему".

Пані Пауер відзначила зміни, які відбулись у країні за останній рік: відкриті звіти про доходи депутатів, створення антикорупційного бюро, публікація тендерів деякими міністерствами, створення суспільного мовлення, а також боротьба із монополіями у енергетичній сфері.

"Основна причина, чому ці реформи здійснені - це через тиск громадськості, який продовжується, на владу", - сказала пані Пауер.

Водночас дипломат сказала, що багато реформ "зроблені на папері та не впроваджені в реальність", однак вона закликала продовжувати зміни, за якими стоїть громадянське суспільство.

На думку дипломата, ідея відповідальності влади перед суспільством "лякає таких лідерів як президент Путін і автократичні уряду, які вони очолюють", і тому "Москва так відчайдушно працює, аби саботувати" зусилля України щодо реформ.

Саманта Пауер сказала, що США були з Україною, відтоді як "перші сміливі протестувальники вийшли на Майдан" та перші "маленькі зелені чоловічки з'явились в Криму та на Донбасі", та запевнила, що США не залишать Україну.

Україна з Росією в ООН

Після виступу у Саманти Пауер спитали, чи Росія втратить право вето в Раді безпеки ООН, на що вона відповіла: "Я би хотіла, щоб я могла ветувати їхнє вето".

Дипломат згадала, що до конфлікту в України, Росія використовувала вето чотири рази щодо рішень РБ ООН щодо війни в Сирії, зокрема заблокувала засудження хімічної атаки.

"Щодо України...Це правда, що Росія як постійний член Ради безпеки ООН з правом вето, не дозволить Раді безпеки, засудити Росію. Однак є інші механізми, які ми використовували в ООН", - сказала пані Пауер.

Дипломат згадала про резолюцію РБ ООН щодо так званого референдуму в Криму, яку винесли на розгляд Генеральної асамблеї ООН.

За її словами, Україну та міжнародний порядок підтримали "сотні країн", і це показало, що "карти в ООН не можна змінити та не буде змінено".

На початку свого виступу Саманта Пауер відзначила, що Рада безпеки ООН від лютого минулого року обговорювала ситуацію в Україні на 33 засіданнях.

Окрім того, за її словами, ООН продовжує спостерігати за ситуацією у анексованому Криму.

Новини на цю ж тему