Дмитро Шимків: "Вважаю Порошенка видатним бізнесменом"

Дмитро Шимків

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

До переходу на роботу заступником голови АП Дмитро Шимків сім років керував українським відділенням компанії Microsoft

Прихід на роботу до адміністрації президента у липні минулого року багаторічного керівника українського представництва Microsoft в Україні Дмитра Шимківа став одним з перших гучних кадрових рішень новообраного Петра Порошенка.

Пан Шимків взяв на себе відповідальність за весь напрямок реформ в адміністрації президента і став їхнім головним обличчям.

Хоча багато хто цих самих реформ, окрім як у різноманітних планах та стратегіях на папері, не помічає.

Про реформи, зарплату держслужбовців, Roshen, Порошенка та Саакашвілі Дмитро Шимків розповів в інтерв'ю ВВС Україна.

ВВС Україна: Президент на останній прес-конференції визнав, що результатів реформ не видно, проте для експертів вони вже очевидні. Назвіть хоча б три реформи, які влада зможе показати людям перед місцевими виборами восени.

Дмитро Шимків: Перша реформа, якою я вже активно користуюсь – технологія мобільного Інтернету 3G. Сподіваюсь, що ця послуга буде вже у трьох операторів до кінця літа.

Звичайно, можна жартувати, що вже у всіх у світі 4G. Якби президент у липні минулого року своїм указом не ініціював цю річ, то в нас не було б навіть 3G. Адже дуже довго ми чули пояснення, що не можна давати ці частоти, ними користуються військові.

ВВС Україна: Але ж бізнес запускає 3G за свої гроші.

Дмитро Шимків: Якби держава не ініціювала тендер, бізнес міг би стояти з грошима ще 15 років, як і раніше. Все, чого був вартий "Укртелеком" на певному етапі часу – ліцензія 3G. Це була монополія, яку зламав тендер.

Друга реформа – електронні державні закупівлі. Вперше її озвучили у серпні минулого року і ми почали з громадськістю робити цю систему – допорогові електронні закупівлі.

Потім на нацраді реформ президент визначив, що всі міністерства мають використовувати електронні торги. Зараз міністерства це роблять, вже є жива економія бюджету.

Ми економимо державні кошти й купуємо продукцію для держави за нижчими цінами. В середньому економія на електронних тендерах складає 20%.

Є багато випадків, коли у міністерствах навіть старий постачальник знижує ціну на 25-30%.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Дмитро Шимків в АП координує напрямок реформ

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Радикально корупції у державних закупівлях стане менше, коли в законодавстві пропишуть допорогові електронні закупівлі. Але конкретну дату назвати не можу, є закон, який готує міністерство економіки для подання в Раду.

ВВС Україна: Яка третя реформа?

Дмитро Шимків: Звичайно, реформа поліції. Вже скоро ми побачимо нову поліцію на вулицях Києва потім Одеси та Львова. Ека Згуладзе робить чудову роботу.

Найближчим часом ми побачимо ще одну новацію – електронні портали взаємодії громадян та бізнесу. Наступного тижня вже будуть перші результати й ми покажемо як це працюватиме.

Там можна отримати інформацію про всі адміністративні послуги, направляти електронні звернення до органів влади і отримувати довідки для офіційного використання.

Навіть цій ініціативі є значний супротив, але тихою сапою ми йдемо далі.

Нагадаю, що в Україні відмінили загальний нагляд прокуратури, але зараз про це вже дещо забули. Раніше прокуратура без проблем заходила в бізнес й починала його "кошмарити".

Боротьба з корупцією

ВВС Україна: Коли варто чекати перших результатів роботи антикорупційного бюро?

Дмитро Шимків: Повноцінно бюро має запрацювати до кінця серпня – зі слідчими, прокурорами і всією системою розслідування.

У нас також є прогрес щодо дерегуляції. Ці речі не такі помітні, їх ухвалювали в пакеті, але життя бізнесу полегшується. Впевнений, що люди побачать нові можливості з підписанням закону про ОСББ щодо керування об’єднаннями багатоквартирних будинків.

ВВС Україна: Президент назвав підвищення тарифів для населення найважчою реформою. Ви погоджуєтесь, що це можна назвати саме реформою, адже населення з такого формулювання глузує?

Дмитро Шимків: Звісно, це реформа. Запитайте МВФ, Світовий банк і міжнародних експертів, вони назвуть це реформою. Це приведення вартості послуг до ринкової ціни витрат. Це обіцяли, проте боялися зробити усі уряди. Вони підписували угоди, але не виконували їх.

ВВС Україна: Яка ваша роль у процесі реформ? Ви завжди багато про них говорите, але важко зрозуміти, що для них робите?

Дмитро Шимків: На сьогодні маємо три структури, які бачать реформування по-різному. Реформи веде Кабінет міністрів, є Верховна Рада, президент і громадянське суспільство.

Національна рада реформ створена як місце, де йде обговорення реформ між ключовими стейкхолдерами України. Там ідуть презентації реформ і практично ухвалюються рішення.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Глава адміністрації президента Борис Ложкін прийшов на посаду з ринку медіа

Моє завдання полягає у тому, щоб підготувати зустріч таким чином, щоб на ній був контент. Аби по кожній реформі були відповідальні та дедлайни виконання.

Допомагаємо багатьом, хто презентує реформи, щоб їхні стратегії та план виглядав змістовним, з термінами, строками та відповідальними.

Особисто я займався питаннями 3G, операційно ми опрацьовували це питання. Дизайн системи електронних закупівель малювався на дошці в моєму кабінеті.

ВВС Україна: Бажання працювати на держслужбі ще не зникло?

Дмитро Шимків: Звичайно, не зникло. Час від часу запал падає, адже в бізнесі я звик працювати на результат. Результат у політиці і державотворенні можна побачити значно повільніше. У мене була якась ілюзія, що ми зможемо деякі речі робити швидше.

От приклад – ухвалений закон про закупівлю ліків через міжнародні організації.

ВВС Україна: Коли це може запрацювати, щоб зникла корупція в державних закупівлях препаратів?

Дмитро Шимків: Державні закупівлі ліків через міжнародні організації запрацюють наступного року. У міжнародних організацій середній період ухвалення рішень 6-8 місяців. Це їхній процес, не ми придумали.

Закон було ухвалити непросто, існували три групи, які через це сварились і закидували один одного лайном. Я витратив 9 годин на перемовин, щоб підвести ці групи до спільного знаменниками й проекту.

ВВС Україна: У вас є доступ до тіла першої особи, аби пришвидшувати вирішення проблем?

Дмитро Шимків: Маю доступ в залежності від потреби і завдань. Окрім публічних питань, є багато непублічних, до вирішення яких Петро Олексійович мене залучає.

ВВС Україна: Які у вас стосунки з "конкуруючою командою" Арсенія Яценюка і ним особисто? Кажуть, що спілкування у вас не складається.

Дмитро Шимків: Я не вважаю їх конкуруючою командою. Ми спілкуємось з урядовцями, хоча прямого перетинання з Арсенієм Петровичем у мене немає, крім ради реформ і зустрічей у президента.

Чиновники і платня у 2 тисячі євро

ВВС Україна: Нещодавно ви говорили, що хочете, аби чиновники отримували платню від 700 євро. Згадалась обіцянка пані Королевської про пенсії у 500 євро. Коли названа вами цифра може стати реальністю?

Дмитро Шимків: Є конкретні речі, які роблю, щоб втілити це в життя. У серпні минулого року ми почали ініціативу, аби бізнес міг відряджати людей на державну службу й створювати спеціальні фонди.

Це не отримало підтримки, нас розкритикували й заговорили про "фонд Шимківа".

Почали шукати альтернативні варіанти, обговорення спеціального фонду, який би наповнювали міжнародні організації.

Після перемовин з європейською стороною у нас вже є модель. Європейці не можуть напряму фінансувати державну службу, але вони готові надати фінансову допомогу для її розбудови.

Ми починаємо піднімати заробітну плату до певного рівня, через п’ять років маємо вийти на самофінансування цієї ініціативи. А до цього періоду у нас буде дірка, яку треба заповнювати грошима. Цю дірку європейці готові закрити.

Це складний процес і європейські колеги кажуть, що це може початись не раніше 1 січня 2016 року. Ми погоджуємося на основну програму в 2016 році, але хочемо запустити певні процеси швидше.

Мова іде про фінансування платні в мінекономіки, міністерстві фінансів та юстиції.

Ці відомства критичні для реформування, бо там мають працювати юристи, економісти та фінансисти. Також до них зараховуємо секретаріат Кабміну, бо це - євроінтеграція.

Пропонуємо хоча б ці чотири команди реформ фінансувати вже. Вони погодились, думають і оцінюють, готують стратегію.

ВВС Україна: До якого рівня можуть підвищити платню цій групі чиновників?

Дмитро Шимків: Ми виходимо із середньої платні для 20-30% людей у цих відомствах на рівні від тисячі до двох тисяч євро.

Я дуже хочу, щоб це підвищення сталось вже цього року, але є бюрократичні процедури.

Автор фото, EPA

Підпис до фото,

Михайло Саакашвілі перед переходом на роботу в Одесу керував міжнародною дорадчою радою реформ

ВВС Україна: Нещодавно спілкувались з іноземними дипломатами. Вони жалілися, що для іноземного бізнесу небагато змінилось – вони вимушені ходити на суди, аби хоч якось забезпечити справедливі рішення щодо величезних штрафів, які на рівному місці виписує податкова.

Дмитро Шимків: Лукавлять трохи… Наведу приклад – суд минулого антимонопольного комітету проти роздрібної торгівлі. Стартовий штраф - 12 мільярдів гривень. Ми були залучені, я особисто переконував, що це неправильний тиск на бізнес. АП була на слуханнях на стадії прийняття рішення й пояснювала, що це тиск на бізнес.

В результаті вийшов загальний штраф на всіх 12 мільйонів гривень. Але адміністрація президент принципово не телефонує в суди і не вирішуємо ні для кого питання. Наше завдання приходити і доносити позицію щодо цих питань.

Порошенко та Roshen

ВВС Україна: На вашу думку, як впливає на інвестиційний клімат країни майже відкрита війна влади з олігархами, зокрема проти Фірташа, який каже про утиски бізнесу в Україні?

Дмитро Шимків: Країна має стати країною без монополій. Звичайно, олігархічний бізнес буде цьому противитись, це його кров. Вони будуть залучати медіа і пояснювати, що треба лишити все, як є. Минулий антимонопольний комітет сказав, що в Україні немає монополій в енергетиці.

Насправді, ми тиснемо на монополії, які побудовані на неправомірному використанні державних ресурсів. У всьому світі вітають, що нарешті держава почала тиснути на олігархів, адже коли зникає олігархія, виникає конкурентне середовище. Питання, чи всі там готові олігархи працювати.

Дуже часто про це не люблять говорити. Коли Петро Порошенко був бізнесменом - а я вважаю Порошенка видатним бізнесменом в Україні - адже створити компанію у сфері FMCG (товарів широкого вжитку), яка працює на українському висококонкурентному ринку і конкурує з міжнародними брендами, створити український продукт високої якості - це непросто.

Він же не залучає державних службовців, переконуючи, щоб мама і тато купували Roshen. Люди самі ідуть та купують через високу якість.

ВВС Україна: Тобто, ви радите президенту не продавати Roshen?

Дмитро Шимків: Президент чітко сказав, що він це зробить. Але це як звернутись до Білла Гейтса продати Microsoft. Знайдіть, хто купить цю компанію одразу.

Roshen – це одна з найбільших компаній у сфері FMCG в Україні. Хто може вийти і одразу заплатити його вартість? Це великий об’єм капіталів. Крім того, росіяни зробили все, аби заблокувати процес продажу.

Інвестори не стоять у черзі, щоб купити. Nestle колись купив "Світоч", та компанія була набагато меншою, а перемовини тривали кілька років.

Саакашвілі в Одесі

ВВС Україна: Вашого колегу по реформах Михайла Саакашвілі несподівано призначили головою одеською ОДА, хоча тільки місяць тому він став головою міжнародної дорадчої ради реформ. Та організація була бутафорською, якщо він так швидко звідти пішов?

Дмитро Шимків: Він продовжує бути в міжнародній раді реформ, у нього дві посади тепер.

ВВС Україна: Він на два фронти буде "воювати"?

Дмитро Шимків: Коли я був генеральним директором Microsoft в Україні, то паралельно був членом ради директорів американської торгової палати і ще інших структур. Дорадча рада не означає 24 години роботи.

ВВС Україна: Вас призначення в Одесу здивувало?

Дмитро Шимків: Це цікавий крок, сподіваюсь, ми побачимо українське Батумі. Одеса історично дивним чином процвітала, коли нею керували іноземці.

ВВС Україна: Бачите Саакашвілі на посаді прем’єр-міністра, адже паспорт України в нього вже є?

Дмитро Шимків: Це провокаційне питання, здогадуюсь, яким може бути заголовок.

З Дмитром Шимківим розмовляв Віталій Червоненко.