Наливайченко: команди ГПУ та СБУ мають об’єднатися

Наливайченко Копирайт изображения Getty
Image caption Голову СБУ допитували у Генпрокуратурі понад дві години

Керівник Служби безпеки Валентин Наливайченко заявив, що провадження щодо екоциду внаслідок пожежі на нафтобазі у Васильківському районі розслідуватиметься спільно його відомством та Генпрокуратурою.

Про це очільник СБУ розповів після понад двогодинного допиту у приміщенні Головного слідчого управління Генпрокуратури.

Він заявив, що "не побачив" протистояння між ГПУ та Службою безпеки.

Пан Наливайченко повідомив, що передав слідчим Генпрокуратури матеріали провадження СБУ, які свідчать про причетність колишнього міністра екології Едуарда Ставицького та колишнього заступника генпрокурора пана Даниленка до корупційної схеми, котра завдала мільярдних збитків держбюджету.

Допит глави СБУ

Після допиту Валентин Наливайченко сказав, що "прямо зараз" СБУ виділить усі необхідні сили, в тому числі бойові підрозділи, для того, аби "одразу почалися слідчі дії стосовно посадових осіб, які є в матеріалах і нашого, Служби безпеки провадження про екоцид, і кримінального провадження, якщо на нього буде виходити Генеральна прокуратура".

Вже в понеділок він має намір зустрітися з керівником спецпідрозділу СБУ "Альфа" та з начальником слідчого управління СБУ, після чого ці посадовці відбудуть до Генпрокуратури для зустрічі з її керівництвом.

"Для мене це найважливіше – щоб об’єдналися дві команди, Генпрокуратури і Служби безпеки України… і сьогодні я таке почув", - сказав він.

Валентина Наливайченка викликали на допит до Генпрокуратури після того, як наприкінці минулого тижня він повідомив про ймовірну причетність екс-заступника генпрокурора "до особливо важкого злочину з наслідками екоциду".

Справу про екоцид внаслідок пожежі нафтобази у Васильківському районі, що на Київщині, розслідує Служба безпеки.

Її матеріали приніс з собою на допит та передав слідчим Генпрокуратури Валентин Наливайченко.

Копирайт изображения Reuters
Image caption СБУ розслідує справу про екоцид у зв'язку з пожежею на Київщині

За його словами, у матеріалах йдеться про "корупційну схему, яка завдала державному бюджету збитків на понад мільярд гривень тільки протягом 2014-2015 років".

Пан Наливайченко заявив журналістам про причетність до цієї схеми міністра екології в уряді Миколи Азарова Едуарда Ставицького, колишнього заступника генпрокурора "громадянина України Даниленка 1963-го року народження", а також офшорних структур та "величезних російських підприємств", зокрема, Новокуйбишевського нафтохімічного заводу.

З червня 2014 року по лютий 2015 року посаду заступника генпрокурора обіймав Анатолій Даниленко, 1963-го року народження.

У вересні минулого року журналісти програми "Наші гроші" звинуватили його родину у незаконному виведенні з державної власності 140 гектарів водойм на Київщині. У грудні того ж року генпрокурор Віталій Ярема заявив, що службова перевірка не знайшла у діях пана Даниленка складу злочину. Про відставку пана Даниленка повідомив Віктор Шокін на своєму першому брифінгу на посаді генерального прокурора.

За словами адвоката голови СБУ Маркіяна Галабали, наприкінці минулого тижня Генпрокуратура у зв’язку із заявами пана Наливайченка відкрила справу про зловживання представниками Генпрокуратури своїм службовим становищем.

Саме у цьому провадженні у понеділок пана Наливайченка допитували у якості свідка.

"Альфа" і Даниленко

Перед понеділковим допитом керівник СБУ розповів журналістам, що правоохоронці уже розслідували корупційну схему, про яку він збирався розповісти у Генпрокуратурі.

Однак, за його словами, у жовтні минулого року та у червні цього року, за кілька днів до пожежі, посадові особи Генпрокуратури блокували ці розслідування.

Валентин Наливайченко наполягав на затриманні екс-заступника генпрокурора Даниленка.

"Завтра у цей час я знову буду тут. Я прийду зі спецпідрозділом "Альфа" для отримання дозволу на затримання і доставку сюди на допит фігуранта справи", - заявив він.

Після допиту голова СБУ не відповів на питання про те, чи збирається він застосовувати підрозділ "Альфа" для отримання дозволу на затримання пана Даниленка.

Він уник відповіді на питання про місцезнаходження пана Даниленка.

"Де Даниленко – має знати Генпрокуратура. Зараз я поспішаю на роботу, щоб і СБУ дізналася", - заявив він.

"Не побачив"

Виклик глави спецслужби на допит Генеральною прокуратурою став приводом для великої кількості коментарів про ймовірне протистояння між двома силовими відомствами.

Через цей допит пан Наливайченко був змушений скасувати заздалегідь запланований візит до США, заявив радник глави СБУ Маркіян Лубківський напередодні.

У понеділок він же повідомив журналістам, що допит Валентина Наливайченка "суперечить здоровому глузду та будь-яким процесуальним нормам".

"СБУ відкрила кримінальне провадження у справі про екоцид і слідчий ГПУ міг просто затребувати матеріали справи. Не обов'язково було викликати на допит голову СБУ", - розповів він.

Напередодні в інтерв’ю на каналі "1+1" Валентин Наливайченко заявив, що готовий до відставки зі свого посту.

"Я тут, щоб чітко заявити: ніхто ні в цій будівлі, ні в інших кабінетах влади не залякає, не зупинить мене", - казав він перед допитом у понеділок.

Натомість після допиту він розповів, що "не побачив" протистояння між Генпрокуратурою та Службою безпеки.

Новини на цю ж тему