Що ховається за УКРОПом

Ігор Коломойський Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ігор Коломойський створює партію, аби мати важелі впливу на владу, кажуть експерти

Новостворена партія УКРОП змогла загасити конфлікт, що виник навколо популярного символу - кропу, який використовують на шевронах військові.

Партія, яку експерти пов'язують з бізнесменом Ігорем Коломойським, зареєструвала цей символ як партійну символіку, але потім виявилося, що ніхто не запитав про права у автора ідеї - художника Андрія Єрмоленка.

Однак уже в середу на спеціально скликаній прес-конференції один із лідерів партії, колишній заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан запевнив, що конфлікт вичерпано. Перед фотокамерами він тиснув руку Андрію Єрмоленку.

Народний чи партійний

Юрист Олександр Санжара, який представляє інтереси партії, сказав, що іноді такі символи стають народними, як дитячі казки.

"Укропами" прихильники так званих ДНР/ЛНР називають українських військових, які беруть участь у конфлікті на Сході України. Ставши "мемом", це слово мало неочікуваний для опонентів зворотній ефект. Поступово "укроп" став брендом, його використовують в елементах одягу, називають цим іменем сайти, громадські рухи, спільноти у соціальних мережах.

"У день реєстрації партії була укладена ліцензійна угода. Сьогодні був підписаний акт приймання-передачі. Андрій люб'язно погодився передати цей символ за символічну суму в одну гривню. Ми також домовилися з ним про довгострокову співпрацю", - заявив Геннадій Корбан.

Сам художник раніше обурювався і твердив, що створив символ "для воїнів, а не для партій, яким не довіряє". Тепер він каже про "невелике непорозуміння", яке було швидко подолане.

Пан Єрмоленко також повідомив, що кошти, отримані в рамках довгострокової співпраці із партією УКРОП, він буде спрямовувати на підтримку двох дитячих будинків.

Водночас Геннадій Корбан сказав, що "усі патріоти мають право носити цей символ".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Тепер військові носитимуть партійну символіку?

"Ми не маємо наміру обмежувати використання цього символа волонтерами, учасниками АТО, тими, хто захищає Україну. Жодних обмежень для патріотів не існує. Бо це символ об'єднання патріотів", - заявив Геннадій Корбан.

Новий етап лобізму

Депутат парламенту Віталій Купрій сказав, що УКРОП (повна назва - Українське об'єднання патріотів) розвивається дуже швидко, і партія запрошує до своїх рядів усіх тих, хто стояв на Майдані, брав участь у захисті територіальної цілісності України і хто вважає себе патріотом. При цьому партія не протиставляє себе чинній владі.

Опитані ВВС Україна експерти вважають, що створення партії – це проект, що має конкретну мету. Мету, насамперед, самого Ігоря Коломойського: протистояти тиску на нього та його бізнес, що посилився останнім часом.

"Мотив зрозумілий. Спочатку Ігор Коломойський застосовував тактику просування своїх людей в різні команди, які боролися за владу. Тепер він вирішив створити власний політичний проект і випробувати його перспективність на місцевих виборах восени 2015 року", - сказав ВВС Україна політтехнолог, директор GMT Group Анатолій Луценко.

Політолог Михайло Басараб твердить, що в усіх скликаннях парламенту Ігор Коломойський мав своїх представників.

"Він був доволі завбачливим, розкладав яйця у різні кошики: неформальні групи Коломойського були чи не в кожній фракції парламенту", - сказав він ВВС Україна.

"Зараз ми бачимо спроби розширити свої можливості. Це новий етап у розвитку лобістської машини Коломойського", - вважає Михайло Басараб.

Доктор соціологічних наук Олександр Вишняк каже, що головна причина створення партії УКРОП - це спроба протистояти тиску з боку президента та олігархів.

"Це протидія на певні дії проти нього (Коломойського. - Ред.). Ці дії почалися минулого року, коли Ігор Коломойський мав значну моральну підтримку в суспільстві, а владу це налякало", - сказав Олександр Вишняк у коментарі ВВС Україна.

Ресурси і можливості

Поки що експерти не роблять однозначних висновків щодо того, чи вдасться проекту УКРОП стати загальноукраїнським і скласти конкуренцію найпопулярнішим політичним силам.

Соціолог Олександр Вишняк, приміром, вважає, що це цілком можливо і що партія зможе "вкрасти частину електорату патріотичного поля".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ще до створення партії УКРОП президент Петро Порошенко розшифрував цю назву як "український опір"

Соціолог не погоджується з думкою про те, що, окрім Дніпропетровщини, УКРОП не матиме відчутної підтримки у інших регіонах.

"Партія ж не називається "Партією дніпропетровського регіону". Партія позиціонує себе як українська патріотична, тому може мати свій електорат на поміркованому Заході - на Буковині, у Волинській області, у центральній Україні, а не лише в Дніпропетровську. Але все залежатиме від того, кого візьмуть у партію із цих регіонів. Якщо ж це буде суто корпоративна структура, де все вирішуватиме "трійка Коломойського", то шанси невеликі", - сказав ВВС Україна Олександр Вишняк.

Політолог Михайло Басараб додає також медійні можливості Коломойського, якому належить, зокрема, телеканал "1+1", а також ресурс персоналій, які можуть увійти до партії. Раніше називалися імена відомих політиків, які мають певну популярність у суспільстві.

А отже, УКРОП, кажуть експерти, може перебрати голоси виборців, які на попередніх виборах голосували за "Свободу", "Правий сектор", а, може, і за пропрезидентську чи проурядову політичні сили - Блок Петра Порошенка і "Народний фронт".

Місцеві вибори, до яких УКРОП почав готуватися, покажуть, на що може розраховувати команда Коломойського.

Новини на цю ж тему