У Мінську мають домовитися про відведення важких озброєнь на Донбасі

Українські військові на танку, Донбас Копирайт изображения EPA
Image caption У разі підписання документа про відведення тяжких озброєнь танки мають залишити лінію зіткнення

7 липня у Мінську відбудеться чергове засідання Тристоронньої контактної групи з врегулювання кризи на Донбасі. Цього дня учасники засідання мають підписати окремий документ про взаємне відведення від лінії зіткнення важких видів озброєнь калібром менше ніж 100 мм - танків і мінометів.

Напередодні засідання сподівання на появу такого документа висловлювали як офіційний Київ, так і представники самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" на мінських переговорах Денис Пушилін і Владислав Дейнего, які провели прес-конференцію у Москві.

Водночас Дарія Оліфер, прес-секретар офіційного представника України на переговорах Леоніда Кучми, повідомила ВВС Україна, що на засіданні тристоронньої контактної групи ітиметься про виконання усіх пунктів Мінських угод.

"Ітиметься про усі питання виконання Мінського протоколу. Перед цим відбудеться зустріч учасників усіх чотирьох робочих підгруп - з безпеки, економічних, політичних і гуманітарних питань. Засідання вперше відбудеться під головуванням нового представника ОБСЄ у тристоронній контактній групі Мартіна Сайдіка", - сказала речниця пана Кучми.

Востаннє Тристороння контактна група зустрічалася в Мінську 23 червня. Тоді ж пройшли зустрічі трьох її профільних підгруп: з економічних, політичних і гуманітарних питань.

По завершенні переговорів Хайді Тальявіні, тогочасний представник ОБСЄ в контактній групі, визнала, що відчутних результатів у роботі групи поки немає.

Важкі озброєння

Підписавши в лютому нову мирну угоду, яку згодом називали "Мінськ-2", сторони конфлікту вже брали на себе зобов'язання про відведення озброєнь.

Другий пункт угоди зобов’язував сторони відвести важкі озброєння на рівні відстані для створення зони безпеки завширшки 50 кілометрів для артсистем калібром 100-мм і більше.

Для потужніших систем "Град" смуга безпеки мала становити 70 кілометрів (по 35 км від лінії розмежування), а для "Торнадо-С", "Ураган", "Смерч" та "Точка У" - 140 кілометрів, по 70 кілометрів з кожного боку.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Представники самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" Денис Пушилін і Владислав Дейнего перед Мінськом побували у Москві

Нині планується, що новий документ зобов'яже відвести озброєння калібром менше ніж 100 мм.

Представник так званої "ДНР" на переговорах контактної групи Денис Пушилін сказав, що "компроміс щодо виведення техніки калібром менше ніж 100 знайдений". Водночас на прес-конференції у Москві 6 липня він сказав, що, можливо, підписання документа не буде, але "крапку можна буде поставити".

Місцеві вибори та інші питання

Нещодавно керівник самопроголошеної ДНР Олександр Захарченконазвав 18 жовтня датою проведення місцевих виборів на території, яку тимчасово не контролює українська влада.

Президент України назвав ці наміри загрозою Мінським домовленостям, водночас у експертному середовищі кажуть про потребу вести переговори про вибори із представниками "ДНР" у рамках мінського формату.

"На тлі складнощів мінського процесу, періодичного посилення бойових дій на Донбасі заяву керівника так званої "ДНР" можна розглядати і як сигнал до того, що вони готові до політичних, а не військових кроків. І цим українська влада мала би скористатися. З позиції інтересів людей, які там живуть у надскладних умовах, це важливіше, ніж підготовка до військових дій", - таку думку висловлював у коментарі ВВС Україна політолог Андрій Єрмолаєв.

На прес-конференції у Москві представник самопроголошеної "ЛНР" Владислав Дейнего визнав, що призначені у "ДНР" і "ЛНР" вибори не відповідають Конституції України.

"Зараз треба визначитися із підходами до виборів, а потім створити конституційні основи для реалізації цього механізму. Оскільки Конституція України не передбачає такого варіанта, який ми намагаємося тут обговорювати", - сказав Владислав Дейнего.

Лідери "ДНР" оголосили про проведення місцевих виборів 18 жовтня, в "ЛНР" планують їх провести 1 листопада 2015 року.

Представник самопроголошеної "ЛНР" Владислав Дейнего також сказав у Москві, що очікує обговорення в економічній підгрупі переліку об'єктів, які планують відновлювати за підтримки європейського співтовариства. Він твердить, що цю тему вже обговорювали у червні. Передусім ідеться про відновлення об'єктів водопостачання, сказав Владислав Дейнего.

Офіційні представники України на переговорах у Мінську не оприлюднюють переліку питань, які плануються обговорювати 7 липня, окрім як про подальше відведення тяжких озброєнь.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Досі офіційні представники на переговорах контактної групи визнавали відсутність результатів

Новини на цю ж тему