Закарпаття: дикий український Захід?

Мукачеве Копирайт изображения EPA
Image caption У стрілянині в Мукачевому між "Правим сектором" та міліцією загинули три людини

Стрілянина на Закарпатті та конфлікт з "Правим сектором" привернули увагу всієї країни до контрабанди, корупції й інших проблем найзахіднішої області України.

У суботу у Мукачевому кілька десятків озброєних бійців "Правого сектору" приїхали до члена парламенту Михайла Ланьо. Згодом під’їхала міліція, виникла стрілянина, в якій поранили 13 людей, а троє загинули.

Затримання бійців перетворилось на силову операцію із залученням спецназу, бронетехніки та Нацгвардії.

"Правий сектор" звинуватив пана Ланьо у "покритті контрабанди" й наполягає, що організація хотіла це припинити, а ще - завадити йому організувати в Мукачевому "Закарпатську народну республіку". За цією версією, міліція нібито зіграла на боці депутата.

Пан Ланьо заперечує ці звинувачення, наполягаючи, що це справа рук впливового в області політика Віктора Балоги, який нібито, за його твердженням, дає гроші ПС.

Віктор Балога теж спростовує звинувачення й закликає розібратись з контрабандою в регіоні.

Останнім часом у Закарпаття складалась репутація спокійною туристичного регіону, але експерти нагадують, що тут було і є безліч внутрішніх проблем, які могли стати причинами конфлікту. Серед них найголовнішими називають корупцію, контрабанду та конфлікт місцевих еліт.

Історія конфліктів на Закарпатті

Специфіка Закарпатської області – лінія державного кордону одразу з трьома країнами ЄС – Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Загалом тут розташовані 18 пунктів пропуску.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віктор Балога раніше мав хороші стосунки з президентом Петром Порошенком

Ще з 90-х років однією з головних проблем тут вважається контрабанда і конфлікти навколо контролю за її потоками.

Нинішній очільник Луганщини Геннадій Москаль, який на початку 2000-х років керував регіоном, заявляв про залучення до контрабанди значної частини всієї владної вертикалі Закарпаття.

Одним із найбільших економічних центрів області є місто Мукачеве, боротьба за контроль над яким в 2003-2004 роках переросла у конфлікт загальнонаціонального масштабу.

Серед найвпливовіших політиків та бізнесменів тут був та є Віктор Балога, який ще в 90-х роках створив компанію "Барва", яка з часом розрослася до великого економічного гравця регіону.

Ще одна впливова тоді фігура в області – Віктор Медведчук, партія СДПУ(о) якого на межі 90-х років мала суттєвий вплив у регіоні.

Спочатку пан Балога, який займав посаду губернатора, був соратником пана Медведчука, проте згодом у них виник конфлікт.

Пан Балога підтримав опозиціонера Віктора Ющенка, а Віктор Медведчук займав посаду голови адміністрації президента Леонід Кучми.

На виборах мера Мукачевого 2003 року конкурували двоюрідний брат пана Балоги Василь Петьовка та представник СДПУ(о) Ернест Нусер.

Вибори пройшли під акомпанемент бійок, правопорушень та побиття членів парламенту. Тоді вперше застосували молодиків у спортивному, яких згодом в країні будуть називати "тітушками".

Копирайт изображения ukrinform
Image caption Віктор Медведчук також мав політичний вплив на Закарпаття

Попри перемогу Пана Петьовки, суд скасував результати.

Наступний раунд протистояння був навесні 2004 року, коли вже сам Віктор Балога на перевиборах балотувався проти пана Нусера.

Знову бійки і кров. Хоча Балога, за даними екзит-полів, виграв, проте перемогу віддали пану Нусеру. Ті вибори називали репетицію президентських виборів і предтечею Помаранчевої революції.

Медведчук проти Балоги

Після Помаранчевої революції пан Медведчук позбавився усіх посад, а пан Балога навпаки, спочатку був губернатором області, потім міністром надзвичайних ситуацій, а потім главою президентської канцелярції.

З того часу в області йшло своєрідне змагання двох політичних команд – Віктора Балоги та Віктора Медведчука, а згодом Партії регіонів.

Соратником пана Медведчука був впливовий в області політик Нестор Шуфрич, який контролює футбольний клуб "Говерла" (Ужгород).

З перемогою на президентських виборах 2010 року Віктора Януковича шальки терезів впливу в області хитнулись.

Губернатором став депутат від Партії регіонів Олександр Ледіда, проте на місцевих виборах партія Віктора Балоги отримала в області серйозний результат і взяла під контроль обласну раду і значну частину органів місцевого самоврядування.

Хоча сам пан Балога тоді знову керував МНС, на парламентських виборах 2012 року у нього був конфлікт з командою Партії регіонів та губернатором.

Тоді ж на виборчій кампанії у нього сталась сутичка з представником Партії регіонів Михайлом Ланьо, яка ледь не закінчилась стріляниною.

Вже у парламенті Партія регіонів зуміла добитись, аби у брата Віктора Балоги Павла забрали мандат члена парламенту.

Проте Євромайдан перекроїв карту впливів в області. Команда Партії регіонів розпалась, а на виборах до Ради 2014 року родина Балог отримала чотири з шести округів області: депутатами стали рідні брати Віктор, Павло та Іван, а також двоюрідний брат – Василь Петьовка.

Хто є хто

На виборах 2014 року Михайло Ланьо зумів отримати перемогу в одному з округів, проте, як зазначають місцеві експерти, його вплив в області ослаб.

Так само як і вплив старих регіоналів та команди Медведчука. Хоча навесні 2015 року Михайло Ланьо, колишній губернатор Ледіда та представники "Опозиційного блоку" Нестор Шуфрич та Юрій Бойко домовлялись в Ужгороді про створення і розвиток місцевого осередку партії.

"Останні кілька років Михайло Ланьо був цілком у тіні родини Балог, тому його роль в області, мабуть, перебільшена", - розповів ВВС Україна Сергій Федака, професор Ужгородського національного університету.

Інший закарпатський експерт Віктор Пащенко вказує, хоч вплив Ланьо впав, він досі є впливовим політиком та бізнесменом.

"Стрілянина показує, що Віктора Балога повністю не домінує в економічному житті краю, адже є бізнесмен Ланьо, який сам має вплив на фінансові потоки", - заявив ВВС Україна директор Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко.

Обидва експерти пояснили ВВС Україна, що Віктор Балога має вплив на виборні органи влади в області: обласну, районні та сільські ради, проте з правоохоронним блоком у нього суперечності.

"Начальник обласної міліції Сергій Шаранич колись за розквіту СДПУ(о) керував міліцією в Мукачевому і його називали ставлеником тієї партії", - пояснив причини конфлікту пан Федака.

Сам Віктор Балога рік тому публічно протестував проти призначення керівником обласної міліції Сергія Шаранича.

Роль "Правого сектору"

Закарпатське відділення "Правого сектору" виникло під час Євромайдану, його очолив маловідомий тоді молодий активіст Олександр Сачко.

Однією з перших акцій організації стало "відкриття для людей" гірської резиденції Віктора Медведчука на Закарпатті, неподалік Мукачевого.

За останній рік бійці "Правого сектору" в області кілька разів потрапляли у конфлікти, пов’язані з перестрілками та непорозуміння з міліцією. У активістів вилучали зброю, у тому числі автомати.

Проте, як зазначають місцеві експерти, політичного й економічного впливу в області партія не набрала.

"Скажу відверто, репутація "Правого сектору" в області невисока, там також є колишні правоохоронці, навіть ті, яких колись звинувачували у контрабанді", - твердить Віктор Пащенко

Експерти вказують, що "Правий сектор" конфліктував з Віктором Медведчуком, зараз виникло протистояння з Ланьо, проте і Віктор Балога раніше симпатій до цієї організації не мав.

"В конфлікті "Правого сектору" та Михайла Ланьо може бути все, але тільки не ідеологія. На Закарпатті всі питання завжди крутяться навколо контрабанди, а не навколо високих ідей", - додав політолог Сергій Федака.

Новини на цю ж тему