Ярош проголошує "новий етап української революції"

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Партія "Правий сектор" вирішила не брати участі у призначених на жовтень цього року місцевих виборах.

Іншим рішенням надзвичайного з'їзду, який відбувся у Києві у вівторок, ця сила ініціює всеукраїнський референдум з питань, зокрема, висловлення недовіри до чинної влади.

Наміри провести референдум лідер "Правого сектору" Дмитро Ярош оголосив на кількатисячному вічі, яке партія зібрала на Майдані Незалежності.

Відмову "Правого сектору" від радикальних заходів, спрямованих проти чинної влади, та ініціативу стосовно референдуму пан Ярош назвав "новим етапом української революції"

"Ми - проти дестабілізації"

Анонсоване гасло віче, що його "Правий сектор" організував у вівторок, звучало як "Геть владу зрадників!", а запрошення на мітинг на офіційному сайті руху називало чинну владу "антинародним режимом" та такою, що "втратила легітимність".

На самому вічі риторика представників "Правого сектору" була не такою радикальною.

"Ми знаємо, що від нас сподівалися ледь не підпалів Верховної Ради, штурмів адмінбудівель… Але ми - не риби, які клюють на путінські гачки. Ми - проти дестабілізації", - заявив перед мітингом Дмитро Ярош.

Копирайт изображения AP
Image caption Кілька причетних до стрілянини у Мукачевому бійців "Правого сектору" продовжують переховуватися у закарпатських лісах

Надзвичайний з'їзд та віче у центрі Києва його партія організувала після того, як кілька членів "Правого сектору" позаминулого тижня взяли участь у стрілянині в Мукачевому.

"Правий сектор" виступив на захист причетних до інциденту членів організації та вимагав у зв'язку з тими подіями відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та керівництва обласної міліції. Згодом "Правий сектор" почав пікетування адміністрації президента та організував кілька блокпостів для спостереження за рухом військової техніки у бік Закарпаття на автомобільних дорогах України.

"Ми хочемо ввестися у правове поле, і референдум дає нам таку можливість", - заявив Дмитро Ярош.

Референдум чи плебісцит

На референдум, який рішенням свого з'їзду ініціює "Правий сектор", планують винести кілька питань.

Сам Дмитро Ярош у коментарі журналістам та у виступі на вічі заявив, що у громадян України планують запитати про згоду чи незгоду з висловленням "недовіри усім гілкам влади", "практичним переведенням АТО в війну", легалізацією добровольчих підрозділів та "повною, всебічною блокадою окупованих територій".

Разом з тим, на сайті "Правого сектора" опублікували інший перелік питань цього референдуму. У тому списку містяться питання про скасування мінських угод, "відміни нещодавніх, фактично сепаратистських змін до Конституції" та "утворення системи самоорганізації населення".

"Із завтрашнього дня по усіх областях України, в кожному райцентрі будуть творитися оперативні штаби з (підготовки. – Ред.) референдуму", - заявив Дмитро Ярош, закликавши присутніх "активно залучатися до цієї роботи".

Чинний нині закон про всеукраїнський референдум ухвалили у листопаді 2012 року, за часів президентства Віктора Януковича. Тодішній голова Комітету виборців України, а нині - депутат парламенту від "Блоку Петра Порошенка" Олександр Черненко сказав ВВС Україна, що той закон фактично виключає можливість організації та проведення референдуму без сприяння влади. Більше того, продовжує пан Черненко, закон дозволяє владі заблокувати таку ініціативу.

"Якщо не вдасться провести референдум згідно з чинним законодавством, ми будемо проводити плебісцит: створювати свою Центральну виборчу комісію і проводити заходи по всій Україні", - відреагував Дмитро Ярош на зауваження журналістів стосовно ймовірних труднощів в організації референдуму за чинним законодавством.

Без виборів

Крім того, з'їзд "Правого сектору" вирішив, що партія не братиме участь у жовтневих місцевих виборах.

Нещодавнє соцопитування КМІС продемонструвало, що якби ці вибори відбувалися наступної неділі, за "Правий сектор" віддали б свої голоси 2,8% від загальної кількості респондентів.

Дані того самого дослідження свідчать про те, що за цю партію на парламентських виборах проголосували б 5,4% учасників опитування, які задекларували готовність прийти на вибори і визначилися з тим, кому віддадуть свій голос.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Дмитро Ярош каже, що якщо його партії не вдасться провести референдум, вона організує "плебісцит" зі "своєю ЦВК"

"Ми обираємо революційний шлях нашої боротьби. В даному контексті питання виборів для нас не стоїть", - прокоментував ВВС Україна рішення "Правого сектору" відмовитися від участі у виборах Дмитро Ярош.

Разом з тим, у своєму виступі на вічі пан Ярош не згадав про те, що "Правого сектору" не буде серед учасників осінньої виборчої кампанії.

Іншим рішенням з'їзду партія змінила свою повну назву з "Військово-політичний рух "Правий сектор" на "Національно-визвольний рух "Правий сектор".

Окремо з'їзд проголосував проти того, аби Дмитро Ярош склав мандат депутата парламенту. Зібрання обговорювало пропозицію, аби таким чином висловити протест проти останніх подій довкола "Правого сектору".

"Я не тримаюся за недоторканність. Якби з'їзд ухвалив таке рішення, я б, звичайно, склав мандат", - прокоментував ВВС Україна Дмитро Ярош.

Новини на цю ж тему