Як голосував Чернігів: битва політичних десантів

Фото 1

День голосування у Чернігові запам'ятається місцевим жителям великим десантом у складі десятків депутатів та сотень "спортивних хлопців".

Ці гості мали до виборів навіть більший інтерес, ніж самі місцеві.

Як проходив день волевиявлення у Чернігові - у репортажі ВВС Україна.

Виборці не прийшли

Попри суспільний резонанс, який отримала чернігівська кампанія у всеукраїнському масштабі, місто голосувало не так активно. У підсумку явка склала трохи більше 35%.

Image caption Голосування в місті на одній з дільниць

Як відзначають спостерігачі від "Опори" та КВУ, це сталося через неймовірну спеку, а також скандали, які відбили бажання віддавати свій голос бодай за когось.

Найактивнішими були виборці від 35 до 60 років, додають моніторингові організації.

Черг на дільницях не було. Члени виборчих комісій, які мали вільний час, спокійно читали газети та, наприклад, ділилися рецептами.

Ситуацію пожвавили тільки візити представників команд кандидатів та самі претенденти на депутатське крісло.

Image caption Геннадій Корбан на одній з дільниць

"Добрий день, все порядочок?" - вітається з міліціонером на одній з ДВК кандидат від партії "Укроп" Геннадій Корбан. У цей день він відвідав майже кожну дільницю на окрузі.

Головний суперник пана Корбана - висуванець БПП та керівник Держуправління справами Сергій Березенко - у день виборів зник з поля зору. Пізніше він зізнався, що гуляв з сім'єю по Чернігівському дитинцю та поставив свічку в місцевій церкві.

За словами пана Березенка, так він хотів уникнути звинувачень у втручанні у виборчий процес.

Натомість долучитися до процесу активно намагалися чинні депутати від БПП, яких у неділю в місті було близько сорока.

Противагу їм спробував скласти менший парламентський десант, який підтримував Геннадія Корбана. Він включав переважно мажоритарників із Дніпропетровщини.

"Пити каву" по-чернігівськи

Image caption Скандал біля однієї з ДВК: міліція, депутати, журналісти, "спортсмени"

Попри низьку активність виборців, суперечок на виборах було багато.

Наприклад, біля однієї з дільниць кілька людей, на вигляд - традиційні виборчі заробітчани віком близько 50 років, намагалися встановити намет, щоб роздавати квитки на концерт біля штабу Геннадія Корбана.

Втім, коли активісти спитали, кого ці люди представляють, у відповідь отримали документи від Регіональної ради реформ - організації, яку на Чернігівщині очолює Сергій Березенко.

Зі скандалом на місці події з'явилися хлопці спортивної статури та люди у солідних костюмах, які багатозначно кудись телефонували. Намет з квитками вже не встановлювали, але й забрати його не дали.

Ще за кілька хвилин прибув Геннадій Корбан з помічниками, а також кілька депутатів від БПП, серед яких, зокрема, Костянтин Усов.

Сторони намагалися розібратися, хто ж власне хотів роздавати квитки виборцям, що можна вважати порушенням закону.

Image caption Депутат Усов веде розмову з представником команди Геннадія Корбана

Раптом під'їхав мікроавтобус, з якого вибігли близько двадцяти "спортсменів", які оточили місце події. За хвилину вони так само швидко повернулися до машини із затонованими вікнами й лише час від часу виглядали звідти. На питання, хто вони, вперто мовчали.

"Це ваші люди?" - запитав Геннадій Корбан у депутатів від БПП.

"Я думав, ваші", - відповів Костянтин Усов.

"Ну кажи, це ж ваші. Чого ти мовчиш?" - наполягав кандидат від "Укропу".

"Ідем каву пити?", - засміявся пан Усов у відповідь ("Ідем каву пити" - вислів Ігоря Коломойсько у розмові з депутатом БПП Мустафою Найємом під час суперечок щодо керівництва Укрнафти навесні 2015 року. - Ред.).

"Я тобі скажу, куди ти скоро підеш. Разом зі своїм президентом", - після цих слів Геннадій Корбан розвернувся і пішов геть.

Image caption Міліція спочатку трималася подалі

Міліція, яка прибула пізніше, нарешті забрала намет з квитками. Напруга дещо спала.

Правоохоронці почали допит єдиної жінки, яка залишилася з тих людей, що хотіли встановити намет. Решта кудись зникли.

Image caption Намет під охороною правоохоронців

Подібні порушення у неділю траплялися часто: десь затримали жінку, яка фотографувала бюлетень (ознака купівлі голосу), десь депутати змусили комісію відкривати сейф і показувати чисті протоколи, ще затримали авто з "підозрілими" дніпропетровськими номерами, але нічого там не знайшли.

Спортивний десант

Image caption Молоді і мовчазні у Чернігові

Молодих людей у гарній фізичній формі у Чернігові цими днями було дуже багато. Крім них, у місті можна було зустріти чоловіків у камуфляжі - як виглядало, представників батальйонів "Донбас" та "Кіровоград" Нацгвардії, які прибули на підсилення місцевих правоохоронців.

"У нас в Чернігові ніколи не було стільки людей у військовій формі. Іноді важко зрозуміти, хто є хто - це правоохоронці чи якась охорона", - зізнався ВВС Україна керівник виборчих програм чернігівської "Опори" Євген Романенко.

У день виборів "спортсменів" можна було зустріти майже біля кожної виборчої дільниці. Зазвичай вони стояли неподалік ДВК групами від двох до десяти людей.

Хлопці мовчали і дуже неохоче йшли на контакт. На питання, хто вони і чому тут, або взагалі не відповідали, або ж казали про "зустріч випускників" чи візити з туристичною метою.

"Жіночко, дотримуйтесь субординації", - не витримав один з таких "туристів", коли літня чернігівчанка голосно обурювалася з приводу того, "скільки ж їх понаїхало".

Такі "спортсмени" супроводжували команди обох головних кандидатів. Але були й такі, як у випадку зі згаданим мікроавтобусом, хто заперечував приналежність до жодного з таборів.

Джипи з ними можна було зустріти біля ДВК й вночі після завершення голосування. Тоді ж інформаційний простір міста сколихнули новини про те, що Черніговом курсують кілька автобусів з "спортсменами", які можуть організувати безлади. Правоохоронці посилили патрулі. Зрештою, серйозних сутичок вночі не було.

Image caption Групки "спортсменів" вночі біля штабу одного з кандидатів

О пів на другу ночі біля спустілого штабу одного з кандидатів групки "спортсменів" почали нарешті розходитися.

"З тобою розрахувалися? Де ж ти зараз купюри розіб'єш?" - було чутно від однієї з груп.

Фінал

Після завершення голосування загальна увага була прикута до результатів екзит-полів.

Їх у Чернігові було три: один свідчив про перемогу Сергія Березенка, два інші віддавали депутатський мандат Геннадію Корбану.

"Ми весь час відчували підтримку, тому йшли на перемогу з великим відривом", - заявив на брифінгу після закриття дільниць Сергій Березенко.

Image caption Сергій Березенко у день голосування з'явився на публіці лише близько 22.00

Інші екзит-поли, за його словами, не варті уваги, адже один з них робився на замовлення суперників, а інший - невідомою компанією.

Пан Корбан тоді заявив про свою перемогу. Такі висновки він зробив на основі паралельного підрахунку голосів.

Але вже вранці у понеділок, після оприлюднення офіційних результатів голосування, кандидат від партії "Укроп" сказав, що свою поразку не визнає, але є "юридичний факт". Оскаржувати у суді рішення ЦВК він не буде.

На запитання ВВС Україна про те, чому екзит-поли дали такі різні результати виборів, пан Корбан відповів, що "коли працюють схеми, соціологія не релевантна".

Станом день понеділка, за даними ЦВК, Сергій Березенко випереджав суперника більше ніж на половину набраних голосів.

Новини на цю ж тему