Де на Донбасі проведуть місцеві вибори?

Вибори Копирайт изображения UNIAN
Image caption У жовтні 2014 року парламентські вибори провели на підконтрольній Україні частині Донбасу

За два з половиною місяці до місцевих виборів українська влада не може визначитись, де на підконтрольній Україні частині Донбасу пройде голосування.

Верховна Рада поклала відповідальність за визначення переліку місць, де на Сході можна провести вибори, на Центральну виборчу комісію.

Проте ЦВК не змогла цього зробити і в понеділок попросила депутатів самим затвердили перелік територій, де голосування не буде.

Керівники Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій наполягають, що вибори 25 жовтня не можна проводити на всій контрольованій Україною території Донбасу.

Виборчий пінг-понг

В ухваленому 14 липня новому законі про місцеві вибори депутати вказали, що вони не проводитимуться в Криму, до Донецької та Луганської облрад, а також в окремих районах цих областей, які, як там вказується, "тимчасово окуповані РФ".

Прописати конкретний перелік місцевих органів влади Донбасу на підконтрольній Україні території, де виборів 25 жовтня не буде, мала сама Верховна Рада в постанові про призначення виборів.

Цю постанову після тривалих суперечок депутати ухвалили 17 липня. У первинному проекті планувалось, що виборів не буде на всій підконтрольній Україні частині Донбасу, проте в останній момент депутати доручили ЦВК визначити, де вибори можна проводити, а де це - "небезпечно".

Копирайт изображения Getty
Image caption Політики погоджуються, що біля лінії розмежування місцевих виборів проводити не будуть

Вже готовий перелік такий міст та сіл Донбасу ЦВК мала передати для затвердження парламентом.

Натомість ЦВК вирішило, що не має таких повноважень і 10 серпня звернулась до Ради "невідкладно визначити територіально-адміністративні одиниці у Донецькій та Луганській областях, де вибори 25 жовтня не проводитимуться".

ЦВК заявила, що прийняти таке рішення Рада має щонайпізніше 5 вересня, адже після цього дня мають запустити більшість виборчих процедур.

"ЦВК не хоче на когось скинути відповідальність. Але в цій ситуації ЦВК хочуть зробити крайнім, але так не буде", - пояснив ВВС Україна рішення комісії її заступник Андрій Магера.

Він наполягає, що мінімум, який має зробити парламент, – затвердили перелік "окупованих міст та сіл Донбасу", адже без цього організовувати вибори на підконтрольній Україні частині регіону неможливо.

"Ми не маємо переліку окупованих територій, є постанова про окремі райони областей, де запроваджується особливий порядок самоврядування з посиланням на лінію розмежування, але вона нереальна", - нагадує пан Магера.

Дійсно, у постанові Ради про призначення місцевих виборів вказано, що вони не проводяться з іншого боку лінії розмежування, яку депутати затвердили 17 березня на виконання Мінських угод.

Проте ця лінія, як нагадує пан Магера, застаріла. Там підконтрольними Україні досі, наприклад, вказуються Дебальцеве, Вуглегірськ, Докучаєвськ.

Копирайт изображения maps.google.com
Image caption Мапа розмежування "окремих районів" Донбасу, складена за координатами, ухваленими Верховною Радою за мінським протоколом від 19 вересня. Вона суттєво відрізняється від реального розташування військ України та бойовиків

"Від Ради ми очікуємо, що вона визначить перелік окупованих територіальних одиниць, а потім вже у робочому порядку ЦВК з військово-цивільними адміністраціями буде визначати на підконтрольній Україні території, де вибори не можна провести – біля лінії бойових дій та там, де це - небезпечно", - пояснив пан Магера.

ЦВК уникає відповідальності?

Деякі члени парламентської коаліції вважають, що ЦВК частково уникає відповідальності через своє звернення до Верховної Ради, адже саме комісія на основі висновків РНБО, місцевих адміністрацій та силовиків має визначити цей перелік.

"Чітко було обговорено при ухваленні закону, що Кабмін, РНБО, СБУ і Міноборони разом з ЦВК мали визначити громади на підконтрольній території, де не можна проводити вибори. Мова іде про лінію зіткнення та небезпечний пояс", - запевнив ВВС Україна керівник фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

І вже після цього перелік мав надійти до парламенту.

"Звернення ЦВК свідчить, що державний апарат не виконав функцію, а комісія організаційно не спроможна скласти перелік", - додав пан Березюк.

Схожу позицію висловив член профільного комітету Верховної Ради з місцевого самоврядування від "Народного фронту" Микола Федорук.

"ЦВК не хоче брати на себе відповідальність. Тепер парламент має якось затвердити перелік. Нічого не робити не можна", - заявив ВВС Україна пан Федорук.

Менш категоричним виявився представник БПП Олександр Черненко. Він зауважив, що ЦВК насправді не має повноважень самій визначити цей перелік.

Копирайт изображения EPA
Image caption В "ДНР" та "ЛНР" планують власні вибори на кінець жовтня

"Тому ЦВК не зняла з себе відповідальність, а нагадала парламенту про неї", - вважає пан Черненко.

Весь Донбас без виборів?

За його словами, головна причина непорозумінь навколо переліку місць, де на Донбасі не буде виборів, - політична.

"Тривають дискусії, чи проводити вибори на підконтрольних територіях тільки там, де небезпечно, чи на всій території цих областей. Спершу нам треба ухвалити політичне рішення, де ми будемо проводити вибори, а потім його оформляти", - пояснив пан Черненко.

Призначені президентом керівники Луганської та Донецької військово-цивільних адміністрацій Георгій Тука та Павло Жебрівський заявляли, що зараз вибори не можна проводити на всій підконтрольній Україні частині Донбасу через небезпеку дестабілізації.

Мова іде про такі підконтрольні України міста, наприклад, як Маріуполь, Слов’янськ, Краматорськ.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Керівник Донецької області Павло Жебрівський буде просити ЦВК перенести вибори в області на 2017 рік

"Вибори можуть стати приводом для чергової ескалації", - пояснює пан Черненко.

Він зауважив, що є аргументи як "за", так і "проти" такого рішення. Серед аргументів проти виборів на всьому підконтрольному Донбасі він назвав інформаційну складову.

"Там багато де досі українські канали не показують, чи отримають виборці всю повноту інформації? Також є велика небезпека фальсифікації в цих регіонах", - остерігається пан Черненко.

З іншого боку, представники "Опозиційного блоку", який є досить популярним на сході України, вважають, що це дії проти них.

"Це практично заборона на участь у виборах тим, хто має відмінну від влади точку зору", - заявив Михайло Добкін ВВС Україна.

Олег Березюк вважає, що вибори мають відбутись у Донецькій та Луганській областях на безпечній відстані від лінії розмежування.

Заступник голови ЦВК Андрій Магера натякає, що дехто хоче руками комісії заборонити вибори на всьому підконтрольному Донбасі, але він проти цього.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У ЦВК вважають, що рішення про непроведення виборів на підконтрольній частині Донбасу має ухвалювати РНБО

"Не проводити вибори на всій території Донецької і Луганської областей - не найкращий вихід із ситуації. Визначальним тут може бути хіба що рішення РНБО, але аж ніяк не звернення керівника військово-цивільної адміністрації", - вважає Андрій Магера.

Наразі офіційна позиція пропрезидентської фракції БПП, яку у вівторок озвучила її прес-служба, – вибори мають відбутись на підконтрольній Україні частині Донбасу, крім тих міст та селищ, де є серйозна небезпека для людей.

Олександр Черненко у розмові з ВВС Україна припустив, що Верховна Рада ще до кінця серпня може владнати проблему переліку територій Донбасу, де вибори дозволять проводити.

Це може статись на позачерговому засіданні, яке мають скликати для голосування за конституційний проект децентралізації у кінці літа.

Новини на цю ж тему