Жебрівський: логістичні центри "наробили шухеру" в ДНР

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрацією Павло Жебрівський вважає, що створення так званих "duty free" зон поблизу лінії розмежування не лише припинить контрабанду, а й покращить ставлення до української влади серед людей, які живуть на території "ДНР".

У розмові із кореспондентом ВВС Україна Святославом Хоменком голова Донеччини також пояснює, чому там зараз не можна проводити вибори, та розповідає про можливий наступ.

ВВС Україна: Останнім часом Київ говорить про безпрецедентне загострення ситуації на Донбасі. Наскільки ймовірним є повномасштабний наступ з боку бойовиків?

П. Жебрівський: Якщо говорити, чи є сили і засоби для наступу місцевих терористів, приїжджих з Росії та угрупування російських військ, яке зараз перебуває на території України, то ні - вони до цього не готові.

Але сьогодні на кордоні з Україною стоїть велика армада – близько 50 тисяч – російських військ. Якщо широкомасштабний наступ буде, то він здійснюватиметься саме за їхньої участі. Який план є у хворобливій голові Путіна, ніхто не знає. (Росія послідовно заперечує свою участь у конфлікті на сході України. - Ред.)

ВВС Україна: Українські сили готові відбити такий наступ?

П. Жебрівський: Так, готові. Армія минулорічної давності – це погано навчені добровольчі батальйони, у яких було неймовірне завдання захистити вітчизну, неймовірна відвага, але без злагодження та координації дій. Якщо порівнювати це з сьогоднішньою армією, то це - дві різні ситуації.

Переконаний, що українські війська можуть дати і дадуть гідну відсіч.

ВВС Україна: Чи посилення обстрілів не наводить вас на думку, що в Україні доцільно запровадити воєнний стан?

П. Жебрівський: Зараз я за своєю ініціативою опрацьовую таку можливість – мої аналітики дають відповідь на питання, чи стане цей крок адекватною відповіддю України на агресію зі сторони рашистів.

Але, думаю, якщо він і має вводитися, то не по всій Україні, а локально у Донецькій і Луганській областях.

Донецьк duty-free

ВВС Україна: Що таке логістичні центри, запуск першого з яких заплановано на кінець цього тижня? Чия це була ідея?

П. Жебрівський: Ідея витала на території Донецької області, хоч і в трохи іншому форматі. Концентровано запропонував її я.

Що ми маємо на сьогодні? Так звану контрабанду – це коли за участю, в тому числі, наших військових і правоохоронців досить багато товарів потрапляють на ту територію і далі - у торгівельні мережі бойовиків. Частина прибутку йде в їхні кишені, а частина – на вбивства наших вояків і мирних жителів.

Тож я запропонував створити логістичні центри, які б дозволяли людям купувати товари на тиждень-два для сім’ї, для свого вжитку.

Є обмеження – не більше 5 тисяч гривень на одну особу, не більше 50 кг на одну особу, відсутність цигарок і спиртних напоїв. Йдеться про продукти харчування і про ліки, які, за нашими даними, там удвічі-втричі дорожчі ніж тут.

Копирайт изображения AFP
Image caption Павло Жербівський вважає, що через доступні продукти люди, які живуть на території "ДНР" та "ЛНР", стануть прихильнішими до України

Про цю ідею схвально відгукнулися, зокрема, посол США, представники ЄС, керівник місії ООН в Україні.

Я знаю, що там (на непідконтрольних Україні територіях - Ред.) створення логістичних центрів наробило трохи – вибачте за непарламентську лексику – шухеру. Вони небезпідставно вважають, що це не тільки крок назустріч тим людям. Це - підрив довіри людей до них.

Раз сьогодні в Україні такі ціни, раз там нема проблем з продовольством і медикаментами, значить, там не так погано. Значить, не хунта там, а нормальні люди, які будують нормальну Україну. Тому крім гуманітарного, економічного тут є й політичний підтекст.

ВВС Україна: Як виглядатимуть ці логістичні центри?

П. Жебрівський: Це будуть майданчики з твердим покриттям, у два-чотири гектари площею. Вони розташовуватимуться на територіях, контрольованих українською владою, але перед пропускним пунктом.

Торгівля там вестиметься з автомобілів і торгівельних рядів. Крім того, там будуть аптеки у вигляді капітальних споруд і з ліцензіями, оформленими відповідно до чинного законодавства.

Ще там перебуватимуть працівники фіскальної служби, міліціонери, прикордонники. Там же відкриються банкомати Ощадбанку для забезпечення транзакцій, які там відбуватимуться.

Ми вже домовилися з "Лікарями без кордонів", що там надаватиме охочим допомогу їхній автомобіль. Ми хочемо, щоб на цих логістичних центрах був присутній Червоний хрест. Тобто йдеться про цілий комплекс надання послуг нашим громадянам, які тимчасово живуть на окупованих територіях.

Наразі йдеться про створення двох таких центрів: у районі Зайцевого на Артемівському напрямку і в районі Новотроїцького.

ВВС Україна: Днями пункт пропуску біля Зайцевого закрили у зв’язку з інтенсивними обстрілами. У вас не змінилися плани відкрити там логістичний центр уже цієї суботи?

П. Жебрівський: Його відкриють 22-го серпня.

ВВС Україна: Хто торгуватиме на цих логістичних центрах?

П. Жебрівський: Фермери, які вирощують власну продукцію, і бізнесмени, зареєстровані на території Донецької області.

Копирайт изображения EPA
Image caption Село Сартана поблизу Маріуполя обстріляли 17 серпня

ВВС Україна: Як гарантуватимуть їхню безпеку? Там будуть міліціонери і прикордонники, але вони мало зарадять проти обстрілів з важкої артилерії. З огляду на те, як бойовики, за вашими словами, можуть реагувати на створення центрів, чи не передбачаєте ви їхніх можливих обстрілів?

П. Жебрівський: Гарантувати безпеку ми не можемо ані в Дзержинську, ані в Мар’їнці, ані в Сартані. Якщо йдеться про зону враження важкого озброєння, то ми сьогодні не можемо гарантувати відсутності обстрілів.

Але бойовики мають чітко розуміти: там не буде "бандерівців" чи "укропів", які живуть на території, контрольованій українською владою. Там перебуватимуть люди, яких вони нібито захищають. Тож однією з гарантій безпеки буде їхнє розуміння, що якщо, не дай Бог, вони вистрілять туди, ці люди самі голими руками їх задушать.

"Вибори проводити не можна"

ВВС Україна: Ви виступаєте проти проведення місцевих виборів на Донеччині - навіть на територіях, що контролюються Києвом. Як ви аргументуєте таку позицію?

П. Жебрівський: По-перше, сьогодні на Донеччині війна. Є ціла низка міст, сіл і районів, які обстрілюються якщо не щоденно, то принаймні раз на тиждень. А будь-які вибори – це зіткнення, напруга, політичне загострення. Додавати до наявних умов війни ще й політичні баталії я вважаю неправильним.

По-друге, сьогодні люди психологічно пригнічені. Вчора ще стріляли, у головах людей – повна дезорієнтація, тож сказати, що це будуть свідомі, демократичні вибори я не можу. Мало того, сьогодні тут не зруйнована монополія фінансово-промислових груп. Люди залежні від "власників заводів, фабрик і пароходів". Як їм скажуть на підприємствах, так вони й будуть голосувати.

Виходячи з цього, я вважаю, що поки Донецька область перебуває у війні, проводити вибори - неправильно, бо вони будуть непрозорими і недемократичними.

ВВС Україна: Ви ділилися цією аргументацією з президентом та прем’єром, від яких може залежати рішення про вибори на Донеччині?

П. Жебрівський: Цією аргументацією я ділився не лише з ними, а й з цілим українським суспільством, бо мені тут видніше, ніж на Печерських пагорбах, на Капітолійському пагорбі, з Берліна чи ще звідкись.

Зрозуміло, сюди можна приїхати, подивитися на ситуацію, коли не стріляють, але тоді ти не відчуваєш людей, того болю, який є в їхніх душах, тієї руїни, яка є в їхніх головах.

ВВС Україна: А що відповів на вашу аргументацію президент?

П. Жебрівський: Він думає.

ВВС Україна: У "Опозиційному блоці" кажуть, що влада виступає проти проведення виборів на цих теренах, оскільки просто боїться поразки, яка сильно вдарить по її іміджу.

П. Жебрівський: Повинні ж вони щось говорити. Але курчат по осені рахують. І ми порахуємо. Якщо вибори відбудуться, то побачимо, хто виграє. Щоб потім у тих, хто сьогодні це говорить, не було розчарування у своїх амбіціях.

ВВС Україна: У понеділок ви мали подати до ЦВК список населених пунктів, де, на вашу думку, не повинні відбутися вибори.

П. Жебрівський: Сьогодні є три моделі поведінки.

Перша – не проводити вибори по всій території області. Я вважаю це правильним.

Друга – не проводити їх у 40-кілометровій зоні від лінії зіткнення.

І третя - не проводити їх прямо на лінії зіткнення. Ми не пробуємо пробити лобом стіну, ми пропонуємо три моделі і кажемо: давайте визначимось. Почуйте не кожного, а хоча б нас. Тобто дискусія з цього приводу триває.

Не треба відрізати Донбас

ВВС Україна: Як ви думаєте, коли закінчиться конфлікт на Донбасі?

П. Жебрівський: Ключ від миру лежить у Кремлі. Після перекриття українсько-російського кордону потрібно буквально два тижні для відновлення територіальної цілісності України в межах Донецької і Луганської областей. Три місяці потрібно для того, щоб люди як страшний сон згадували "Новоросію", "ДНР" і "ЛНР".

Але на сьогодні агресор, північний сусід, тримає ці ключі від миру і війни у своєму кабінеті. (Росія послідовно заперечує свою участь у конфлікті на сході України. - Ред.)

Ми не чекаємо, поки нам дадуть ці ключі. Ми маємо діяти у двох напрямках: розбудова української армії і наведення ладу на території, яка контролюється українською армією.

У нас має бути краще життя, кращі дороги, краща інфраструктура, достатньо оплачувані робочі місця. Ми маємо перейти до демократії на території Донецької і Луганської областей. І тоді боєздатна армія і лад у своєму домі призведуть до того, що нам буде байдуже, в якому кабінеті лежать ті ключі.

ВВС Україна: Чи бачите ви кардинальні зміни у настроях людей, що мешкають на підконтрольній Києву території протягом двох місяців свого перебування на посаді?

П. Жебрівський: Сказати, що ситуація кардинально змінилася, важко. Поступово настрої змінюються, але промивання мізків вздовж лінії зіткнення справді триває.

Копирайт изображения AFP

Думаю, влада в Києві повинна усвідомити: щоб змінити спосіб мислення людей, нам потрібно почати відновлювати інфраструктуру Донбасу.

Я не втомлююсь пояснювати прем’єрові і міністрам, що ставлення до України буде поліпшуватися мірою відновлення мостів, доріг, водоканалів.

На сьогодні у бюджеті передбачено 5,5 млрд грн на територію, яка не контролюється українською владою.

Я прошу: надайте бодай половину цих коштів на відновлення інфраструктури контрольованої території. Контролюйте як хочете, хоч по СБУшнику поставте на кожну гривню, але дайте можливість хоч почати цю роботу.

Поки що відповіді на ці прохання немає.

ВВС Україна: Якщо говорити про життя на Донбасі після закінчення нинішнього конфлікту, то чи вдасться, на вашу думку, примирити між собою людей, які зараз вважають Україну ворогом, у яких через дії Збройних сил України у ході АТО загинув хтось з рідних, і тих, хто зараз ладен просто відрізати цей шматок України?

П. Жебрівський: Насамперед, тим, хто пропонує відділити ту частину Донбасу від України, я хочу сказати так: частина Донецької і Луганської областей сьогодні хворі. Наприклад, руку, яка болить, можна маззю помастити, а можна відрізати…

ВВС Україна: Якщо йдеться про гангрену, то взагалі-то так і роблять.

П. Жебрівський: Але буває, що гангрена продовжується. І де гарантія, що завтра вона не піде на іншу частину тіла? Де гарантія, що гангрена не пошириться на Запоріжжя чи Дніпропетровськ? Так можна довідрізатися до шиї, і це треба усвідомлювати.

Новини на цю ж тему