Комбат "Січі": на Київ з автоматами батальйон не збирається

Олександр Писаренко Копирайт изображения svoboda.org.ua
Image caption Комбат "Січі" Олександр Писаренко раніше працював у одному з антитерористичних підрозділів

Батальйон спецпризначення "Січ" - підрозділ, у якому донедавна служив головний підозрюваний у справі про вибух гранати біля Верховної Ради Ігор Гуменюк (який, утім, не визнає своєї вини).

"Січ" було створено у структурах київської міліції 12 червня 2014 року для участі в АТО на Донбасі. Відтоді батальйон ніс службу у Словʼянську та Краматорську, воював у районі Горлівки та Дебальцевого, тримав позиції у Пісках та Авдіївці, брав участь у різних спецопераціях, зокрема - у Мар'їнці після загострення на початку червня.

Зараз підрозділ відведено на ротацію в Курахове на Донеччині та у Київ.

Особовий склад батальйону - 170 осіб. Від початку конфлікту в боях і від обстрілів загинув один боєць "Січі", ще семеро були поранені.

У "Січі" служать багато активістів партії "Свобода", яка матеріально підтримувала підрозділ під час його формування.

"Свободівцем" назвав затриманого Ігоря Гуменюка і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Про те, як служив Ігор Гуменюк і що чекає на "Січ" після трагічних подій 31 серпня, в інтерв'ю ВВС Україна розповів командир батальйону Олександр Писаренко.

Шок для батальйону

ВВС Україна: Під час брифінгу в МВС ви розповіли про те, що батальйон проводить власне розслідування щодо подій біля Верховної Ради. У чому воно полягає?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption За словами комбата, Ігор Гуменюк (по центру) нічим не відрізнявся від інших бійців батальйону і був цілком адекватним

Олександр Писаренко: Ми хочемо дізнатися, хто з бійців батальйону був там, що могло штовхнути підозрюваного на такі дії і взагалі, що твориться у батальйоні.

Перші результати вже є, але я не можу їх розголошувати - це суто внутрішнє розслідування. Про нього я маю доповідати в МВС. Міністерство проводить своє розслідування.

Я ж маю зрозуміти, якщо це справді зробив мій боєць - чому так сталося і як зробити, щоб це не повторилося. Не можна в мирному місті кидати гранати або стріляти у своїх.

З деякими хлопцями, які стояли під Радою, ми були разом на Сході. Тому ця ситуація - шок для мене і для всього батальйону.

ВВС Україна: Вас уже залучали до розслідування МВС?

О. П.: Мене не допитували, адже я не є підозрюваним. Але ж я є командиром підрозділу, тож, звичайно, мене викликали, і, думаю, ще будуть.

Місяці на передовій

ВВС Україна: Ви особисто знаєте Ігоря Гуменюка?

Копирайт изображения facebook.bsp.sich
Image caption Батальйон "Січ" пов'язують з партією "Свобода", однак підрозділ жодним чином не є політичним, каже його комбат

О. П.: Так.

ВВС Україна: Які враження від нього? Чи були якісь питання щодо його адекватності?

О. П.: У батальйон він прийшов одним із перших - трохи більше ніж рік тому.

Щодо адекватності - розумієте, людина десь місяців шість-сім безвиїзно була там (на Донбасі. - Ред.). І "там" - це не значить, що він сидів десь у Краматорську чи Слов'янську.

Він був у Авдіївці, Пісках. Він вилазив з групами на передову. Був під артобстрілами, мав контузію.

Але я не можу кожному зазирнути під черепну коробку. Думаю, це велика провина психологічних служб. Коли я служив в іншому підрозділі, з нами після кожної бойової операції працювали психологи.

Зараз з нами ніхто не працював. Ми - добровольці, ми пішли - і хай там як. Загинули, так загинули.

Ви знаєте, за цей рік з мого батальйону державними нагородами не було нагороджено жодного бійця. Були лише грошові заохочення - дякую хоч за це - і грамоти. Ніяких позачергових звань, нічого.

В інших батальйонах ситуація інша, але як тільки чують про батальйон "Січ", кажуть - ага, це "свободівці", націоналісти, значить, у них все є. Я навіть на підтвердження свого звання чекав вісім місяців.

Копирайт изображения facebook.bsp.sich
Image caption Бійці батальйону на блокпості неподалік Дебальцевого

ВВС Україна: Повернімося до теми про Ігоря Гуменюка. Він збирався йти з батальйону, 29 серпня написав рапорт на звільнення з органів внутрішніх справ. Як ви думаєте, чому?

О. П.: Нічого дивного тут немає. Раніше від нас вже переходило багато людей до Збройних сил.

Він із "соколів" ("Сокіл" - патріотичне військово-спортивне об'єднання. - Ред.), а багато з них перейшли в 93-у бригаду, коли та прийняла партизанів із "Карпатської січі" (бійці "Окремої добровольчої чоти "Карпатська Січ"тривалий час воювали в зоні АТО без офіційного статусу. - Ред.). Вони, здається, там зараз є окремою ротою вогневої підтримки.

ВВС Україна: Чи пам'ятаєте якісь його порушення під час служби?

О. П.: Ніяких порушень у нього не було. Нормальна адекватна людина, нормальний патріот.

Ми також охороняли Раду

ВВС Україна: Щодо гранати. Ви впевнені, що вона була не з озброєння вашого батальйону?

О. П.: Впевнений. Як командир, я знаю, що і як отримується. Я підписую відповідні документи, перераховую. Це була не наша граната.

ВВС Україна: Чи вплинула ця подія біля парламенту на стосунки між батальйоном "Січ" і Нацгвардією?

О. П.: Я ще не знаю, чи вплине.

Я хочу сказати, що нас також постійно залучають до охорони громадського порядку в Києві. Під Верховною Радою ми також стояли (в охороні. - Ред.). Думаю, цього разу нас не залучали, бо вистачало людей, а ми нещодавно приїхали на ротацію.

Ми ж під Радою стояли від початку створення. Траплялися різні негаразди і з нами. І в нас кидали каміння, і нас дрючками били. Якщо ми перебуваємо в структурі МВС, то маємо виконувати міліцейські функції...

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Олександр Писаренко: Якщо злочин дійсно скоїв Гуменюк, то хай несе покарання і Бог йому суддя

ВВС Україна: Взагалі, яка ваша версія подій 31 серпня?

О. П.: Я хочу, щоби спочатку експерти мені дали висновки щодо відео, адже є багато питань - зокрема, і щодо технічного виконання.

Дійсно, це злочин. Це майже теракт. Я служив в антитерористичному підрозділі, я знаю, як вони виконуються. Те ж, що я побачив - жалюгідна подоба. Або ж якесь неузгодження, або ж підстава...

Тож є дуже багато питань. Може у нього (Ігоря Гуменюка. - Ред.) справді "дах поїхав" - після семи місяців перебування на передовій під обстрілами. Йому ж 21 рік, нестабільна психіка...

Треба попрацювати з сім'єю, його найближчим оточенням.

Якщо це справді він скоїв, то хай несе покарання. Тоді Бог йому суддя. У своїх не можна кидати гранату.

Якщо ж ні - то нехай відпускають. Він наш, і все. Захоче звільнитися з батальйону - звільниться.

Але батальйон від ситуації не постраждає. Він як воював, так і воює. Батальйон "Січ" не збирається йти зі Сходу на Київ з автоматами, під Верховну Раду відбивати побратима. Нічого такого не буде.

Ми - нормальні, законослухняні співробітники, а закон є закон.

Повторення можливе?

ВВС Україна: Чи може ситуація з використанням зброї учасниками АТО якимось чином повторитися? Як за участі когось із "Січі", так і взагалі з людьми, які воювали на Донбасі у складі сил АТО?

Копирайт изображения AP

О. П.: Зараз нерідко можна зустріти фразу, що "ось бійці батальйонів розвернуться, підуть у Київ і покажуть". У чомусь я тут згоден.

От що мали побачити бійці, які повернулися, в цих поправках? (Йдеться про поправки до Конституції, проголосовані в першому читанні 31 серпня. Проект передбачає доповнення перехідних положень основного закону реченням: "Особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом". Уже ухвалений закон"Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" може почати діяти лише після проведення у зазначених районах виборів місцевих рад за українським законом. - Ред.).

Я що, повинен з "Моторолою" і "Гіві" патрулювати? Це нонсенс. (Закон про особливий статус самоврядування, поміж іншого, передбачає можливість створення в окремих районах Донбасу "загонів народної міліції" для охорони громадського порядку . - Ред.)

Зрозуміло, що "атошники" на таке можуть відреагувати не лише десь у Фейсбуку. Тому така ситуація може повторитися ще раз. А може бути й гірше. Я цього не хочу.

Але знаю, що мої бійці на таке вже не підуть.

Копирайт изображения facebook.bsp.sich
Image caption Олександру Писаренку дзвонили щодо можливості розформування "Січі"

ВВС Україна: Чи чули ви про можливість розформування батальйону "Січ"?

О. П.: Так. Після цього випадку, цього злочину, мені телефонував керівник одного з департаментів МВС і сказав, що "ви догралися зі своєю політикою". Я відповів, що ми бойовий батальйон, ми воюємо, а не політикою займаємося. Мені відповіли "ми вас розформуємо" і поклав слухавку. Тож, думаю, щось можуть вигадати. (У прес-службі МВС у коментарі ВВС Україна відповіли, що наразі офіційної інформації про плани розформування підрозділу немає. - Ред.)

Ми - аполітичний батальйон. Ми робимо свою справу, хлопці воюють, сидять без води на "сухпаях".

До речі, нещодавно мені телефонували від громади Авдіївки - вони хочуть вийти з петиціями, щоб нас повернули в Авдіївку.

З Олександром Писаренком спілкувався В'ячеслав Шрамович.

Новини на цю ж тему