Угорщина: мігранти відмовляються зійти з потяга біля табору біженців

Угорщина Копирайт изображения AFP
Image caption Мігранти відмовляються сходити із потяга, що доправив їх до табору біженців в Угорщині

Сутички спалахнули на залізничній станції неподалік угорської столиці Будапешта після того, як поліція спробувала силою змусити мігрантів зійти із потяга, що доправив їх до табору біженців.

У хаосі поліція відтіснила журналістів зі станції Бішке, оголосивши її "зоною проведення операції".

Потяг доправив мігрантів до табору через кілька годин після того, як поліція відкрила вхід на головний вокзал у Будапешті.

Мігранти вимагають, аби поїзд доправив їх до Німеччини, де вони розраховують отримати притулок.

Тим часом угорська влада закликає Євросоюз проявити більше відповідальності у нинішній міграційній кризі і не приваблювати до Європи більше нелегалів нездійсненними обіцянками.

Копирайт изображения AP
Image caption Між поліцією та мігрантами спалахнули сутички
Копирайт изображения afp
Image caption Поліція заявила, що станція Бішке - "зона проведення операції"

На місці подій: кореспондент ВВС Ґевін Х'ювітт

Ніщо не свідчить про серйозність нинішньої кризи так яскраво, як те, що відбувається із кількома сотнями мігрантів, що відмовляються залишити потяг на станції Бішке.

У потягу їхало кілька поліцейських. Ми дісталися Бішке і коли поїзд зупинився, на платформі уже чекали цілі загони поліції. План, як виглядало, полягав у тому, щоб зняти мігрантів із потяга і доправити до центру біженців, де вони мали пройти ідентифікацію. Дехто із мігрантів вийшов із першого вагону, проте майже одразу виник супротив. Багато людей били по вікнах і вигукували "Німеччина! Німеччина!"

Дехто із мігрантів, яких витягли із потяга, почав штовхатися і битися із поліцією на платформі. Згодом вони прорвалися назад до потяга. І зараз люди, попри спеку, відмовляються залишити поїзд.

"Проблема Німеччини"

У Брюсселі прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан назвав ситуацію із мігрантами "проблемою Німеччини", оскільки, за його словами саме до цієї країни прямують ті, хто прибуває в ЄС.

Він також заявив, що Угорщина не дозволить мігрантам залишати свою територію без реєстрації.

Президент Європарламенту Мартін Шульц таку позицію егоїзмом: "Сказати "Так, біженці є по всій Європі, але усі вони хочуть потрапити до Німеччини, а отже нас це не хвилює" - ефективно, але неправильно. Тому я думаю, що нам потрібен чесний та справедливий розподіл".

Голова Європейської ради Дональд Туск також заявив, що ще щонайменше 100 тисяч переселенців мають бути розподілені і серед інших країн Євросоюзу.

Копирайт изображения Getty
Image caption Угорський прем'єр Віктор Орбан каже, що мігранти - це проблема Німеччини

За правилами ЄС, питання про надання притулку має розглянути та країна, яка стала першою на шляху мігранта, але цю умову вже порушили щодо багатьох тисяч новоприбулих у Греції.

У Німеччині очікують, що цього року до країни можуть прибути близько 800 тис. мігрантів - вчетверо більше, ніж минулого року.

Потяг у Келеті

Раніше в четвер вокзал Келеті у центрі Будапешта відкрили після масових протестів, які тривали два дні. Вони почалися по тому, як угорська влада вирішила заборонити переселенцям сідати в потяги, які відбувають до Німеччини і Австрії.

Нині ще близько 2 тисяч мігрантів залишаються на вокзалі Келеті та у прилеглому до нього сквері Йоана Павла ІІ, а також на іншій залізничній станції Ньюґаті в угорській столиці.

"Я думаю, потяг (на який пустили мігрантів. - Ред.) був трюком влади, поліції і залізничної компанії, - стверджує Мартон Бістрай, волонтер, що допомагає мігрантам на вокзалі Келеті. - Потяг тільки виглядав так, ніби він їде до Німеччини".

Копирайт изображения AP
Image caption У четвер вокзал Келеті у центрі Будапешта відкрили для мігрантів після протестів, які тривали два дні
Копирайт изображения Getty
Image caption Мігранти в Будапешті намагалися потрапити в поїзди через двері і вікна

У останні місяці десятки тисяч мігрантів із Близького Сходу на Балканів намагаються потрапити до Європи. Близько 107,5 тисячі біженців перетнули європейські кордони із початку року.

Більшість із тих, хто наважується на таку подорож, тікають від кривавих конфліктів та переслідування у своїх країнах.

При цьому, за даними ООН, за цей час понад 2,4 тисячі людей загинули, намагаючись перетнути Середземне море на шляху до європейського континенту.

Мігранти чи біженці?

Кількість нелегальних мігрантів, які в'їжджають до Європи, вже досягла рекордного рівня. Лише у липні до країн ЄС потрапили понад 107 тисяч людей.

Німеччина очікує цього року не менше ніж 800 тисяч мігрантів, тобто вчетверо більше, ніж зазвичай.

Словник Oxford English Dictionary визначає слово "мігрант" як "той, хто переміщується, тимчасово або на постійно, з одного місця, області чи країни проживання в іншу".

Біженці, згідно з відповідною конвенцією 1951 року, - це люди, які "в силу цілком обґрунтованих побоювань" стати жертвою переслідувань, перебувають за межами країни свого громадянства і "не можуть" або "не хочуть" шукати захисту з боку тієї країни. Щоб отримати цей статус, потрібно пройти юридичну процедуру надання притулку.

Слово "мігрант" традиційно вважають нейтральним терміном, але дехто критикує BBC та інші засоби масової інформації за його використання, стверджуючи, що воно означає щось добровільне, і не мусить застосовуватися до людей, які втікають від небезпеки.

Новини на цю ж тему