Чеченська справа українців: від 15 років до довічного ув'язнення

Протест під посольством РФ з вимогами звільнити Карпюка і Клиха Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Під посольством Росії в Україні неодноразово проходили акції на підтримку арештованих у Чечні українців

15 вересня Верховний суд Чечні проведе попереднє слухання у справі громадян України Миколи Карпюка і Станіслави Клиха, яких звинувачують у тяжких злочинах – вбивстві російських військовослужбовців у Грозному під час російсько-чеченської війни у 1994-1995 роках.

Передбачене покарання за цими звинуваченнями – довічне ув'язнення.

Слідчий комітет Росії повідомив, що має докази того, що Микола Карпюк і Станіслав Клих "прибули на територію Чеченської Республіки з тим, щоб на боці банд, очолюваних Асланом Масхадовим і Шамілем Басаєвим, вчиняти напади і вбивства громадян, військовослужбовців, а також співробітників правоохоронних органів РФ".

У складі цієї групи, твердить Cлідком Росії, перебували також Олександр Музичко (член "Правого сектора", застрелений у березні 2014 року під час затримання правоохоронцями. – Ред.), Дмитро Ярош, Олександр Малофєєв та інші особи, які на той час, за твердженням російських слідчих, належали до УНА-УНСО.

"Микола Карпюк разом із Олександром Музичком очолили банду під назвою "Вікінг", - ідеться у повідомленні Слідкому РФ.

За даними слідства, у період з грудня 1994-го по січень 1995 року вони нібито неодноразово брали активну участь у боях із російськими військовими на території президентського палацу, площі "Минутка" і залізничного вокзалу міста Грозний.

"Під час боїв від їхніх рук загинуло не менше 30 військовослужбовців і не менше 13 були поранені", - ідеться у повідомленні.

Кілька днів тому керівник Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін серед членів "Вікінга" назвав Арсенія Яценюка і озвучив щодо нього ідентичні звинувачення.

Захисники Миколи Карпюка і Станіслава Клиха кажуть, що їхні підзахисні заперечують усі звинувачення і запевняють, що взагалі не перебували в Чечні у 1994-1995 роках.

Слідком наголошує, що на підозрюваних українських громадян не поширюється амністія, оголошена президентом Путіним для бойовиків, які воювали у Чечні, оскільки їх звинувачують у скоєнні особливо тяжких злочинів.

"Карпо"

Копирайт изображения UNIAN
Image caption До Миколи Карпюка за півтора роки жодного разу не пустили консула чи адвокатів, каже його дружина

"Довгий час після того, як Микола зник, я і друзі вважали, що його немає серед живих. Але я все ж відчувала - живий", - розповідає Олена Карпюк, дружина Миколи Карпюка.

Вже півтора роки - з дня затримання 21 березня 2014-го - ані адвокати, ані консульські працівники не можуть його побачити, оскільки слідчі органи в Росії не надають такого дозволу.

Крихти інформації про чоловіка Олена дізнається тоді, коли консульство України у Ростові-на-Дону отримує письмові відмови на запити про відвідування Миколи Карпюка.

Так Олена нещодавно дізналася, що зараз чоловік перебуває не в Єсентуках, а в СІЗО Челябінська нібито на медичному обстеженні.

Микола Карпюк (прізвисько "Карпо") народився в Рівненській області у 1964 році. Після служби в армії працював токарем на різних підприємствах Рівненщини.

Очолював Рівненську обласну організацію Української національної асамблеї (УНА). Разом із іншими членами УНА-УНСО був учасником подій у Придністров'ї та грузино-абхазькому конфлікті на початку 90-х років. Цю інформацію підтверджують тодішні лідери організації, зокрема Ігор Мазур.

На початку 2000-х Микола Карпюк був активним учасником акції "Україна без Кучми". Разом із 19 активістами був арештований і засуджений до чотирьох років позбавлення волі, відсидів у в’язниці 2,5 роки. Після приходу до влади Віктора Ющенка звинувачення були зняті, а президент нагородив Карпюка орденом "За мужність".

Згодом він став заступником голови УНА-УНСО Романа Шухевича.

Під час подій на Майдані у 2013-2014 роках був одним із тих, хто створював "Правий сектор" разом із Дмитром Ярошем.

У "Правому секторі" вважають, що Миколу Карпюка викрали, орієнтовно, на території Чернігівської області у березні 2014 року і перевезли до Росії. Проте його дружина каже, що не має точних даних про те, що саме сталося.

Клих

Копирайт изображения www.vk.com
Image caption Адвокат Станіслава Клиха твердить про катування, що їх застосовують до її підзахисного. Фото зі сторінки Станіслава "ВКонтакте"

На відміну він Миколи Карпюка, якого вважають одним із засновників праворадикального руху в Україні, у Станіслава Клиха політичний досвід значно менший.

На початку 90-х він брав участь у Народному Русі, але потім відійшов від політики. Згодом, коли Микола Карпюк, Ігор Мазур та інші члени УНА-УНСО відбували покарання за участь в акції "Україна без Кучми", увійшов до УНА-УНСО і очолив київську організацію партії.

Ігор Мазур розповів ВВС Україна, що після того, як засуджених виправдали, Станіслава виключили з партії.

Чоловік закінчив Київський національний університет ім. Шевченка, за фахом історик, працював журналістом як фрілансер.

Мама Станіслава розповідала телеканалу 1+1, що в серпні 2014 року син поїхав до Орла до своєї дівчини, з якою познайомився в Криму і яка буцімто була на сьомому місяці вагітності.

Станіслав встиг подзвонити додому і повідомив, що його затримали в готелі, нібито за непокору поліції, а під час першого допиту правоохоронці запитували, чи є він членом "Правого сектора".

Згодом зв'язок із дівчиною батьки Станіслава втратили.

У СІЗО

У МЗС України заявляли, що слідчі органи не допускають консульських працівників до Миколи Карпюка і Станіслава Клиха. Відомство навіть видало ноту протесту на адресу російського МЗС "про грубе порушення прав ув'язнених"; до російських колег зверталася і український омбудсмен Валерія Лутковська.

МЗС України твердило, що офіційні органи Росії також не надавали інформації про місце їх утримання на території РФ.

Адвокат Станіслава Клиха Марина Дубровіна лише в червні цього року потрапила до нього. У коментарі Російській службі Бі-бі-сі вона заявила про катування підзахисного з боку слідчих органів.

Марина Дубровіна каже, що з пана Клиха "вибивають" покази про участь у бойових діях в Чечні. Вона не виключає, що інформацію про нібито перебування Арсенія Яценюка у Чечні Станіслав Клих чи Микола Карпюк (про що заявляли російські ЗМІ) могли дати під тортурами або під дією психотропних речовин.

Про стан Миколи Карпюка не відомо нічого, оскільки, за словами дружини, його півтора роки не бачили ані адвокати, ані консульські працівники.

Проте Слідком РФ на запит Російської служби ВВС щодо поводження із підслідними, яких Україна вважає політичними в'язнями, заявив, що їм "регулярно надається медична допомога, їх відвідують як російські громадські діячі, так і українські".

"Інформація щодо застосування катувань не відповідає дійсності", - ідеться у відповіді. "Слідчий комітет під час розслідування кримінальних справ опирається виключно на факти, результати експертиз, на зібрані докази, тобто, працює в рамках чинного законодавства, перебуваючи поза політикою", - заявляє СКР.

Докази через 20 років

Копирайт изображения Reuters
Image caption Активісти УНА-УНСО не приховують, що в Чечні воювало близько 20 членів організації

Через 20 років після війни в Чечні адвокати Миколи Карпюка і Станіслава Клиха мають довести, що їхні підзахисні не перебували в 1994-1995 роках у Чеченській Республіці.

Тодішній лідер УНА-УНСО Дмитро Корчинський запевнив у коментарі ВВС Україна, що обидва підозрювані в Чечні не були.

Один із активістів УНА-УНСО Ігор Мазур, який не заперечує, що брав участі в бойових діях на боці Джохара Дудаєва, вважає, що довести цей факт у суді буде легко, але впевнений, що ці докази не цікавлять російське слідство і російський суд.

"Чечня - це ж не сусідній район. Потрапити туди через територію Росії було практично неможливо. Ми діставалися туди близько двох тижнів. Російські слідчі кажуть, що Карпюк і Клих "воювали" в Чечні у період з грудня 1994 року по січень 1995-го. Тобто це період новорічних свят. Є багато свідків, які зможуть довести, де були хлопці у цей період", - сказав Ігор Мазур у коментарі ВВС Україна.

Він також розповів, що в ті роки Микола Карпюк був лідером Рівненської організації УНА-УНСО, його заступником був Олександр Музичко ("Сашко Білий"). Останній справді був командиром підрозділу "Вікінг" у Чечні, у той час як Карпюк займався політичною роботою в Рівному.

Олена Карпюк також каже, що знайти докази перебування її чоловіка в Україні можна, проте вона не вірить, що суд у Грозному візьме їх до уваги. За її словами, ці докази мали би бути долучені до справи ще в ході розслідування.

"Ті, хто може свідчити на користь мого чоловіка, не можуть приїхати до суду в Грозний, бо це переважно люди, що тоді належали до УНА-УНСО", - зазначає Олена.

На її переконання, ці докази мала би збирати українська міліція в рамках кримінальної справи, що була порушена за її заявою. Після зникнення чоловіка вона написала заяву, міліція порушила справу за фактом зникнення людини, потім перекваліфікувала справу за статтею про вбивство.

"Тепер вони хочуть справу взагалі закрити, хоча могли би збирати докази про невинуватість мого чоловіка для передачі їх до суду в Грозному", - каже вона.

Адвокат Станіслава Клиха Марина Дубровіна сказала в інтерв'ю для радіо "Свобода", що всі звинувачення проти Карпюка і Клиха побудовані переважно на показах Олександра Малофєєва, який воював у Чечні і нібито назвав інших громадян України - усього 15-20 прізвищ.

Сам Малофєєв, за твердженням адвоката, відбуває покарання за іншим злочином, але активно співпрацює зі слідчими у справі про участь українських громадян у боях на боці Чечні.

Другорядна справа?

Служба безпеки України нещодавно заявила, що Микола Карпюк і Станіслав Клих входять до списку обміну полоненими. Але міністр закордонних справ Павло Клімкін 8 вересня сказав, що МЗС переговорів про обмін політв'язнями не веде.

Олена Карпюк вважає, що українська влада не надає справі "чеченських в'язнів" достатньої уваги - такої, як справам Надії Савченко і Олега Сенцова.

"Ця справа весь час другорядна. На слуху лише прізвища Савченко і Сенцова. Ми, тим часом, самі шукаємо адвокатів і кошти на оплату їхньої роботи, самі готуємо позов до Європейського суду з прав людини", - сказала вона в інтерв'ю ВВС Україна.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін неодноразово заявляв, що Україна докладає однакових зусиль для звільнення як відомих у світі Надії Савченко та Олега Сенцова, так і інших українських громадян, які перебувають в ув'язненні в Росії.

Слідчий комітет РФ наголошує на відсутності політичної складової у справі Карпюка і Клиха, але дехто в Україні вбачає у цьому прагнення російської влади влаштувати публічне покарання представників правих політичних сил.

"Усі справи, не лише цих двох хлопців, що порушені проти громадян України в Росії, мають політичний підтекст. Ми наперед можемо передбачити, що вироки будуть обвинувачувальними, про справедливе правосуддя говорити марно, - вважає координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко. - Оскільки ідеться про пропагандистську, інформаційну кампанію, спрямовану на російське суспільство. В даному випадку - Росія намагається продемонструвати, як карає "націоналістів" і "радикалів". Найстрашніше, що усьому цьому вірять росіяни".

Новини на цю ж тему