Турецькі солдати перейшли кордон з Іраком

Армія Туреччини Копирайт изображения AFP
Image caption Протистояння між турецьким урядом та курдськими бойовиками наростає

Туреччина заявляє, що її наземні сили перетнули кордон з Іраком, переслідуючи курдських бойовиків. Це сталося вперше за час оголошеного два роки тому перемир’я між турецькою владою та бійцями Курдської робітничої партії.

Влада каже, що це був "короткотерміновий" захід.

У липні цього року перемир’я було порушене, і напруга між сторонами конфлікту посилилася.

Щонайменше 14 турецьких поліцейських загинули внаслідок вибуху мікроавтобусу на сході країни. У неділю в іншій атаці загинули 16 турецьких солдатів.

Відповіддю на ці напади стала серія авіаударів по курдських базах у північному Іраку.

Повідомляється, що в операції брали участь десятки літаків, а нальоти почалися після того, як прем’єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу пообіцяв "знищити" бази повстанців, а президент Реджеп Таїп Ердоган заявив про намір "рішуче" відповісти на напади на турецькі сили.

Нове протистояння

Перемир’я між турецькою владою і Курдською робітничою партією, оголошене в липні 2013 року, було зірване після вибуху смертника, якого пов’язують з "Ісламською державою", у місті Суруч неподалік кордону з Сирією.

Інцидент призвів до взаємних звинувачень з боку турків і курдських сил.

Кореспондент ВВС у Стамбулі Селін Гіріт повідомляє, що похорони 16 солдатів, які загинули в неділю, обернулися протестами тисяч людей у містах по всій країні.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Повідомляється, що в авіанальотах на північ Іраку брали участь військові літаки F16 та F4

На офіси прокурдської Народної демократичної партії було скоєно низку нападів. Повідомлялося навіть про замахи на підпали, і існують серйозні побоювання про те, що ситуація може вийти з-під контролю.

У вівторковій промові президент Ердоган закликав до національної єдності, додавши, що "в демократії місцем для зведення рахунків є скринька для голосування".

Критики звинувачують президента Ердогана в тому, що він використовує ескалацію конфлікту, щоб зменшити підтримку прокурдської Народної демократичної партії. На парламентських виборах у червні цього року вона набрала 14% голосів, що коштувало провладній Партії справедливості і розвитку більшості у законодавчому органі.

Турецька влада заперечує ці звинувачення. Але чимало людей побоюються нових сплесків насильства ближче до дострокових виборів до парламенту, які мають відбутися в листопаді.

Після заяв пана Ердогана близько двохсот людей, які вигукували гасла на підтримку президента, напали на стамбульські офіси турецької газети Hurriyet. Її звинуватили у перекрученні слів Ердогана і натяках на те, що він хоче здобути політичні бали, обігруючи недільний напад на турецьких солдатів.

Проурядові кола вже критикували Hurriyet за те, як вона висвітлює конфлікт між турецьким урядом і курдськими силами.

Представники влади кажуть, що військові операції проти курдських повстанців продовжуватимуться, поки ті не залишать Туреччину та не роззброяться.

У кількох містах, де сталися сутички, запровадили комендантську годину. Понад сто районів оголосили "тимчасовими зонами безпеки".

У відповідь кілька муніципалітетів на переважно населеному курдами сході та південному сході Туреччини оголосили про запровадження власного "самоврядування".

Новини на цю ж тему