У Грозному почався суд над українцями Карпюком і Клихом

Портрет Миколи Карпюка Копирайт изображения UNIAN

Верховний суд Чеченської Республіки у Грозному розпочав слухання справи громадян України Миколи Карпюка і Станіслава Клиха, яких Слідчий комітет РФ звинувачує у вбивстві російських військовослужбовців під час російсько-чеченської війни у 1994-1995 роках.

Про це повідомляє Слідчий комітет Росії.

Передбачене покарання за цими звинуваченнями – від 15 років до довічного ув'язнення.

Захисники Миколи Карпюка і Станіслава Клиха кажуть, що їхні підзахисні заперечують усі звинувачення і запевняють, що взагалі не перебували в Чечні у 1994-1995 роках.

Понад рік у СІЗО без адвокатів

Адвокат Станіслава Клиха Марина Дубровіна лише в червні цього року потрапила до нього. У коментарі Російській службі Бі-бі-сі вона заявляла про катування підзахисного з боку слідчих органів.

Марина Дубровіна каже, що з пана Клиха "вибивають" покази про участь у бойових діях в Чечні.

Про стан Миколи Карпюка не було відомо нічого, оскільки, за словами дружини Олени Карпюк, його півтора роки не бачили ані адвокати, ані консульські працівники.

В інтерв'ю ВВС Україна пані Олена повідомила, що лише в понеділок, 14 вересня, адвокат вперше зустрівся з її чоловіком. Зі слів юриста, Микола Карпюк побоюється за безпеку дружини та 9-річного сина Тараса, оскільки під час допитів йому погрожували розправою над ними, каже Олена.

Слідком РФ на запит Російської служби ВВС щодо поводження із підслідними, яких Україна вважає політичними в'язнями, раніше заявив, що їм "регулярно надається медична допомога, їх відвідують як російські громадські діячі, так і українські".

"Інформація щодо застосування катувань не відповідає дійсності", - ідеться у відповіді.

"Слідчий комітет під час розслідування кримінальних справ опирається виключно на факти, результати експертиз, на зібрані докази, тобто, працює в рамках чинного законодавства, перебуваючи поза політикою", - заявляє СКР.

Звинувачення

Слідчий комітет Росії твердить, що має докази того, що Микола Карпюк і Станіслав Клих "прибули на територію Чеченської Республіки з тим, щоб на боці банд, очолюваних Асланом Масхадовим і Шамілем Басаєвим, вчиняти напади і вбивства громадян, військовослужбовців, а також співробітників правоохоронних органів РФ".

У складі цієї групи, твердить Cлідком Росії, перебували також Олександр Музичко (член "Правого сектора", застрелений у березні 2014 року під час затримання правоохоронцями. – Ред.), Дмитро Ярош, Олександр Малофєєв та інші особи, які на той час, за твердженням російських слідчих, належали до УНА-УНСО.

"Микола Карпюк разом із Олександром Музичком очолили банду під назвою "Вікінг", - ідеться у повідомленні Слідкому РФ.

За даними слідства, у період з грудня 1994-го по січень 1995 року вони нібито неодноразово брали активну участь у боях із російськими військовими на території президентського палацу, площі "Минутка" і залізничного вокзалу міста Грозний.

"Під час боїв від їхніх рук загинуло не менше 30 військовослужбовців і не менше 13 були поранені", - ідеться у повідомленні.

У МЗС України заявляли, що слідчі органи не допускають консульських працівників до Миколи Карпюка і Станіслава Клиха. Відомство оголошувало ноту протесту на адресу російського МЗС "про грубе порушення прав ув'язнених"; до російських колег зверталася і український омбудсмен Валерія Лутковська.

У листопаді 2014 року Верховний суд Росії визнав екстремістськими та заборонив діяльність на території РФ українських організацій "Правий сектор", УНА-УНСО, "Тризуб імені Степана Бандери", "Братство" та УПА.

Новини на цю ж тему