"Відродження" "Нашого краю": хто підбирає спадщину "регіоналів"

Геннадій Кернес
Image caption Геннадій Кернес боротиметься за крісло мера Харкова під прапором "Відродження"

Кампанія до місцевих виборів ще тільки стартувала, а кілька маловідомих раніше партій вже встигли стати лідерами за кількістю зовнішньої реклами в країни.

За словами експертів, чи не найбільше себе рекламують партії, які постають на уламках колишньої Партії регіонів: "Опозиційний блок", а також "Наш край" і "Відродження".

Останні залучають до своїх лав колишніх і чинних мерів міст центру, півдня та сходу України, які донедавна представляли Партію регіонів, але зараз не бажають мати справу з "Опозиційним блоком".

У "Нашому краї" заперечують інформацію, що їхній проект підтримує Банкова, щоб не дати "Опоблоку" отримати контроль над місцевими радами на сході та півдні.

Жваві новачки

За даними Комітету виборців України, найжвавіше себе рекламують партії, про які ще рік тому мало хто знав.

"Зараз є кілька партій, які ведуть найактивнішу агітаційну кампанію. Безперечний лідер – "Опозиційний блок". У лідерах і інші новачки – "Відродження", "Наш край" та "Укроп", - розповів ВВС Україна голова Комітету виборців Олексій Кошель.

Він зауважує, що закон дозволяє агітувати кандидатам після реєстрації, а поки ніхто не зареєстрований, називати це агітацією, з точки зору закону, складно.

Партію "Опозиційний блок" було створено напередодні парламентських виборів 2014 року, до неї увійшли переважно колишні політики з Партії регіонів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Укроп" разом з "Опозиційним блоком", "Відродженням" та "Нашим краєм" серед лідерів за кількістю виборчої реклами

"Укроп" заснували соратники бізнесмена Ігоря Коломойського - Геннадій Корбан і Борис Філатов.

Інші дві партії стали несподіванками місцевих виборів і вже викликали хвилю дискусій – хто їх фінансує і на чию користь вони працюють.

"Наш Край" Півдня та Сходу

Багато відомих представників і "Відродження", і "Нашого краю" до 2014 року входили до Партії регіонів.

Головою НК є член парламенту від Одещини Антон Кіссе, який до 2014 року представляв "регіоналів".

Ще один член політсили - депутат і відомий харківський бізнесмен Олександр Фельдман, який також нещодавно був із ПР, а зараз веде "Наш край" на вибори на Харківщині.

До партії долучилися і низка чинних мерів, які донедавна представляли ПР: голова прифронтового Маріуполя Юрій Хотлубей, мер Чернігова Олександр Соколов, Миколаєва – Юрій Гранатуров, Херсона - Володимир Сальдо.

У Запоріжжі партію просуває відомий місцевий політик та екс-депутат від ПР Сергій Кальцев.

Співзасновником НК став колишній мер Кам’янця-Подільського, а потім заступник глави КМДА Олександра Попова Олександр Мазурчак.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Одним із найбагатших учасників "Нашого краю" називають харківського бізнесмена та депутата Ради Олександра Фельдмана

"Наш край" заявляє, що до нього долучилися вже 62 мери, зокрема з центральної і західної України.

До прикладу, у Львові до політсили приєднався бізнесмен і депутат облради Олег Баляш, який раніше представляв Партію регіонів.

В українських ЗМІ з’являються повідомлення, що НК може бути проектом Банкової, яка хоче за допомогою цієї сили відтягти частину голосів незадоволених владою на півдні та сході.

Окрім того, до проекту нібито беруть тих мерів, яких через зв’язки з Партією регіонів не можуть напряму підтримати у "Блоці Петра Порошенка".

"Думаю, "Наш край" і влада будуть союзниками. Цей проект - її супутник", - заявив ВВС Україна політолог Вадим Карасьов.

Але самі представники партії заперечують такий зв'язок.

"Те, що кажуть про якісь зв’язки з владою – це через те, що нас уже помітили, стаємо комусь конкурентами, тому вішають ярлики", - заперечив ВВС Україна інформацію про узгодження дій з адміністрацією президента Володимир Сальдо.

Він також підтвердив, що може балотуватися на посаду мера Херсона.

Політик наголосив, що партія активно розвивається також у центрі й на заході країни. Інформацію про те, що їхній проект є антиподом "Опозиційному блоку" на півдні і сході, пан Сальдо вважає нелогічною.

Показово, що в Чернігові мер Олександр Соколов від "Нашого краю" може бути головним конкурентом представника БПП Владислава Атрошенка.

Кернес, Хомутиннік і команда

Партія "Відродження" також зібрала у своїх лавах багатьох колишніх представників Партії регіонів.

Спочатку в парламенті створили однойменну групу депутати-мажоритарники, зокрема з колишньої ПР: Віктор Бондар, Валерій Писаренко та Віталій Хомутиннік.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Колишня соратниця Сергія Тігіпка у "Сильній Україні" представить "Відродження" на виборах мера Одеси

Згодом вони долучились до партії "Відродження" й зараз активно готуються до місцевих виборів.

Найвідомішим місцевим політиком партії став мер Харкова Геннадій Кернес, який вирішив не співпрацювати з "Опозиційним блоком".

Ще одна відома місцева активістка "Відродження" - одеситка Світлана Фабрикант, яка донедавна була правою рукою лідера "Сильної України" Сергія Тігіпка.

На з'їзді партії у Києві на початку вересня був присутнім колишній прем'єр-міністр часів Віктора Ющенка Юрій Єхануров, проте інформація про його похід на вибори у Києві поки що не підтвердилась.

Під час суперечок навколо "Укрнафти" та "Укртранснафти" між командою президента та бізнесмена Ігоря Коломойського саме представники групи "Відродження" у Раді реєстрували проекти законів, які б дозволили пану Коломойському зберегти контроль над державними активами.

"Партія "Відродження" – спроба попрацювати на електоральному полі, яке лишилось від Партії регіонів. "Наш край" теж може пограти на цьому полі, принаймні такі політики як Сальдо чи Хотлубей", - вважає голова Комітету виборців Олексій Кошель.

Політолог Вадим Карасьов впевнений, що і "Наш край", і "Відродження" на помірно опозиційній риториці мають забрати голоси в "Опозиційного блоку" і підіграти Банковій.

"Є думка, що ці партії можуть щось забрати у БПП, проте соціологія свідчить про інше", - вважає пан Карасьов.

Новини на цю ж тему