Екс-секретар Нобелівського комітету шкодує про премію Обами

Барак Обама отримав премію миру 2009 року Копирайт изображения AP
Image caption Барак Обама отримав премію миру 2009 року

Рішення присудити Нобелівську премію миру в 2009 році президентові США Бараку Обамі не виправдало очікувань, вважає екс-секретар Норвезького Нобелівського комітету Гейр Лундестад.

У своїх мемуарах він пише, що комітет, який присуджує премію миру, очікував, що ця нагорода стане поштовхои для пана Обами.

Натомість, цей крок у США зустріли з критикою. Багато людей вважали, що він не заслужив цю нагороду.

Барак Обама казав, що він був здивований. І навіть деякі його прихильники вважали цю нагороду помилковою, пише пан Лундестад в книзі "Секретар миру".

За його словами, президент США, ймовірно, розглядав можливість не приїжджати за нагородою в Осло, оскільки представники його адміністрації запитували, чи були інші переможці, які пропустили церемонію.

Однак їм пояснили, що таке траплялось рідко, зокрема, у випадках дисидентів, яким не дозволяли виїхати з країн.

"У Білому домі швидко зрозуміли, що їм потрібно їхати в Осло," - пише пан Лундестад.

Копирайт изображения getty images
Image caption Гейр Лундестад був секретарем Норвезького Нобелівського комітету з 1990 до 2015 року

Гейр Лундестад був секретарем Норвезького Нобелівського комітету з 1990 до 2015 року, він мав вплив, однак не голосував за нагороду.

Він розірвав традицію секретності комітету, члени якого рідко обговорюють внутрішні справи.

Інші викриття:

У книзі є й інші подробиці того, як працює комітет.

За словами пана Лундестада, в 2010 році тодішній міністр закордонних справ Норвегії Йонас Гар Стьоре намагався відмовити комітет присуджувати премію китайському дисидентові, побоюючись, що це зробить напруженими відносини Осло з Пекіном. Нобелівський комітет проігнорував застереження і присудив премію Лю Сяобо.

Пан Лундестад також критикує Турбйорна Ягланда, який очолював комітет протягом шести років і зараз є постійним членом. Він каже, що пана Ягланда, який був колишнім норвезьким прем'єром, не треба було взагалі призначити до комітету, який так часто наголошує на своїй незалежності.

Пан Лундестад також розповідає смішний випадок, свідком якого він став у готелі - як палестинський лідер Ясір Арафат, якого нагородили в 1994 році, дивиться серію мультфільму "Том і Джеррі" разом із іншими членами Організації визволення Палестини. "Було зрозуміло, що вони хотіли додивитись до кінця", - пише він.

Цього року лауреата Нобелівської премії миру оголосять 9 жовтня.

Новини на цю ж тему